1 Editat de valentinonik (2011-11-05 18:12)

Subiect: Acvariul meu.....

Salut tuturor sunt Vali din Prahova si sunt un incepator al acvaristicii.In prezent am un acvariu de aproximativ 35 litiri home made 40*25*35cm
-filtru intern SUNSUN 250l/h
-lumina:un neon T5
-substrat:nisip amestecat cu 3 bile de Kugeln de la JBL
-pesti:4 scalari pui,5 guppy pui,2 cory,4 ancistrus
plante:Echinodorus tenellus(cred)


Astept critici si sfaturi...

PS:imi cer scuze de calitatea pozelor...

Lume multa, oameni putini....

2 Editat de Robert-Ionut (2011-11-05 18:23)

Re: Acvariul meu.....

Ai 4 scalari yikes scapa cat poti tu de repede de  ei  o sa se faca muuult prea mari pentru acvariul tau. Bafta

3

Re: Acvariul meu.....

Bun venit! Multi pesti! Foarte multi! Scalarii sunt pesti mari,acistrusii au dimensiuni medii,gupii se inmultesc rapid! Sfat ,renunta la Scalari si Ancistrusi.Si citeste despre ciclul azotului,compatibilitati pesti,necesitati pentru diversele specii de pesti,aici pe forum sau oriunde faci un search pe google pe segmente cu ce ti-am scris mai sus vei avea cu ce sa iti inbogatesti cunostintele

Re: Acvariul meu.....

deocamdata scalari sunt pui si cand vor mai creste am sa  cumpar un alt acvariu mai mare..

Lume multa, oameni putini....

5 Editat de pelly67 (2011-11-05 23:58)

Re: Acvariul meu.....

Vali, bine ai venit in comunitate! Personal mie nu-mi place ce vad la tine, dar fiind faptul ca esti incepator (cf. celor declarate de tine) ai cateva scuze, insa asta pana la urmatoarea postare. daca nu vei tine cont de sfaturile celor de aici = rea vointa!
Deci...despre pesti ai primit sfaturi destule, plantele folosite de tine sunt insuficiente si chiar si asa sunt puse fara inspiratie. Cu un efort minim de cativa lei iti poti achizitiona chiar de aici de pe forum cateva "fire" pentru un acvariu ce poate deveni atragator privirii.
Ai tot ce iti trebuie din punct de vedere tehnic sa cresti pesti si plante frumoase din cat. easy.
....si ca sa-ti dau un imbold uite un acvariu care costa fix 80 lei. tu le ai pe toate din cel de jos mai putin plantele si modul de aranjare.
http://img840.imageshack.us/img840/4279/p1220851.jpg

6

Re: Acvariul meu.....

Salut Valentin,bine ai venit pe acest forum!...Intradevar,acvariul tau arata dezolant si ai nevoie de multe inbunatatiri care vor veni odata cu pasiunea si daruinta ta fata de pesti si acvaristica. Multa bafta in asta!

In acelasi timp nu-i pot intelege pe acesti oameni care spun "vai pesti tai vor creste mari,scapa de ei!". Este gresit!,eu ii intreb: aceasta pasiune dupa ce se dezvolta?dupa acvariu sau dupa pesti pe care il ai?. Eu sunt de parere ca odata ce te atasezi de pesti si cand vor creste mari, le vei oferi conditii mai bune,inclusiv un acvariu mai mare...sau asa vei ajunge sa ai si 10 acvarii. Insa de un "cub de sticla" nu te vei atasa niciodata!

Multa bafta!

7 Editat de pelly67 (2011-11-06 19:48)

Re: Acvariul meu.....

La achizitionarea unui acvariu de dimensiuni mici regula este sa iti cumperi pesti care au o talie potrivita pentru acesta, iar evolutia lor ulterioara sa nu necesite schimbarea acvariului. De ex., un pui de scalar in primele saptamani de viata are o dimensiune aceptabila pentru un nano, dupa 2....3 luni in functie de conditile oferite poate ajunge la dimensiunile unei palme desfacute. Ce este de facut? Schimbam acvariul sau donam pestele? Ideala este prima solutie, insa in peste 90% din cazuri factorul pecuniar impune alegerea solutiei nr.2., de aceea pentru o despartire placuta de ce ramane mic si evolutia la mai mare, o facem in timp, odata cu stapanirea fenomenului si intelegerea ca un acvariu nu reprezinta un "borcan" in interiorul caruia ceva se misca.
Ca si Vali, aici pe forum sunt destule exemple care la prima postare ne-au aratat acvarii mai "modeste" si ulterior au reusit sa ne uimeasca in bine.
Ambitia trebuie sa fie cuvantul cheie in cazul lui Vali :sok

Re: Acvariul meu.....

Valentine, un lucru nu ti-au spus colegii si e bine de stiut, un acvariu de 35 de litri nu merge cu "incepator in acvaristica" si cu scalari in el. Pentru un incepator indicat e un acvariu de minim 60-100 de litri pentru ca nu se destabilizeaza asa usor. Ma abtin de la comentarii legat de aspectul acvariului ca sunt sigur ca esti constient ca mai e. . . mult de munca la el. Succes!

PS: @Ionutdr sa stii prietene ca este gresit ca tu crezi ca este gresit  lol cand lumea il sfatuieste pe om sa dea scalarii si ancistrusii. E de preferat sa ii chinuie? Sa se ataseze de ei si sa isi dea seama ca ... ori nu are loc, ori momentan nu are finante pentru un acvariu nou si ... "hai ca mai merge sa ii tin inca vre-o doua luni in bazinul asta mic". Gandeste putin inainte sa "nu intelegi" lumea si sa arunci cu reprosuri in ea wink.

9

Re: Acvariul meu.....

PS: Mircea, in ciuda celor spuse vreau sa cred ca se pot da sfaturi mult mai bune si mai argumentate, (Ex:Pelly67- bravo) atata tot. Nu comentez nimic despre celelalte teorii!

Multa bafta tuturor!