1

Subiect: Ancistrus

Unul dintre ancistrusi are pe corp ca un fl de pete ca si cum parca s-ar usca, asta a inceput in urma cu aprox 2 saptamani si este din ce in ce mai extinsa. Mentionez ca ceilalti 3 ancistrusi nu manifesta astfel de probleme.
Ce ar putea fi?

2

Re: Ancistrus

Din graba am uitat sa atasez foto, iata-le.

Re: Ancistrus

Se camufleaza !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

4 Editat de Technics (2011-11-06 14:04)

Re: Ancistrus

Poate nu m-am facut inteles, nu ma refer la punctele de pe corp care sunt caracteristice, ma refer la "petele" care i-au aparut si care se extind odata cu trecerea timpului.
Ceilati ancistrusi nu prezinta asa ceva.

Re: Ancistrus

Si eu tot de asta ziceam . Din cate stiu eu se camufleaza, am avut un gibiceps care la fel ii apareau pete dar mai apoi dispareau. Simte ceva pericol nu stiu sa-ti spun sau nu ii convine ceva lui. Fratele meu are un ancistrus mascul care la fel este .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

6

Re: Ancistrus

Nu va contrazic in sensul ca ancistrusii mai recurg si la astfel de metode dar de data asta nu cred sa fie vorba de asa ceva pentru ca petele i-au aparut dupa mult timp, se extind odata cu trecerea timpului si semenii lui nu prezinta aceste pete. Au multe locuri unde se pot ascunde pentru a nu fi stresati de ceilalti locatari.
Acum este exilat in alt acvariu ca sa incerc sa identific problema si rezolvarea ei.

Re: Ancistrus

Atunci eu ma retrag, poate pana la urma rezolvi problema . Bafta !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

8

Re: Ancistrus

Chiar nu stie nimeni sau nu a intalnit nimeni o situatie asemanatoare?

9

Re: Ancistrus

Brutusanf are dreptate, este vorba de mimetism, incearca sa imite culoarea deschisa a nisipului. Daca-i oferi un substrat/obiect de culoare inchisa, pe care sa stea mai mult timp, ai sa vezi ce se intimpla. Aceste pete mai apar si in cazul modificarii parametrilor apei sau in cazul lipsei hranei de origine vegetala. Aspectul cozii (strinse) ma face sa ma gindesc mai degraba la ultimile doua cazuri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Ancistrus

Baracuda A scris:

Brutusanf are dreptate, este vorba de mimetism, incearca sa imite culoarea deschisa a nisipului. Daca-i oferi un substrat/obiect de culoare inchisa, pe care sa stea mai mult timp, ai sa vezi ce se intimpla. Aceste pete mai apar si in cazul modificarii parametrilor apei sau in cazul lipsei hranei de origine vegetala. Aspectul cozii (strinse) ma face sa ma gindesc mai degraba la ultimile doua cazuri.

Ce hrana de origine vegetala sa le dau?

11

Re: Ancistrus

Technics A scris:
Baracuda A scris:

Brutusanf are dreptate, este vorba de mimetism, incearca sa imite culoarea deschisa a nisipului. Daca-i oferi un substrat/obiect de culoare inchisa, pe care sa stea mai mult timp, ai sa vezi ce se intimpla. Aceste pete mai apar si in cazul modificarii parametrilor apei sau in cazul lipsei hranei de origine vegetala. Aspectul cozii (strinse) ma face sa ma gindesc mai degraba la ultimile doua cazuri.

Ce hrana de origine vegetala sa le dau?

tablete spirulina ..
JBL Tabis
TETRA Plecomin
sau(si)
castravete dovlecel salata

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

12

Re: Ancistrus

Ok multumesc.

13

Re: Ancistrus

Se poate inchide.

14

Re: Ancistrus

Eu cred ca e bine lasat asa(subiect activ), specia Ancistrus este destul de des intalnit prin acvariile noastre, e bine sa le cunoasca toata lumea acest comportament.

Ofera sfaturi nu jigniri!

15

Re: Ancistrus

adrian88 A scris:

Eu cred ca e bine lasat asa(subiect activ), specia Ancistrus este destul de des intalnit prin acvariile noastre, e bine sa le cunoasca toata lumea acest comportament.

Ok, ai dreptate  :sok