Subiect: Cuba

De ce mi se inalta Hemianthus callitrichoides? Credeam ca va face un covor, nu o padurice. Care ar putea fi problema? Lumina prea sus sau prea slaba? (48cm acvariul din care vre-o 10 substrat).

2 Editat de alynn (2011-11-06 17:14)

Re: Cuba

esti sigur ca aia e cuba? :- nu stiu,dar mie nu mi se pare a fi cuba planta aia
mi se pare ca e Hemianthus Micranthemoides.poate ma insel eu

ignoranta doare cel mai tare:)

3 Editat de pelly67 (2011-11-06 20:07)

Re: Cuba

Mircea te-au pacalit la pet? lol  lol  lol  lol ...ai plantat HM nu HC.
Una peste alta....nota 10 pentru acvariu!  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl

4

Re: Cuba

Asa-i! Vei avea o frumoasa padure de H.M.  :sok  Nu de putine ori am vazut la Petshop poturi de H.M crescut emers,astefel frunzulitele sunt mai mici si mai asemanator cu H.C.ul Evident ca frunzulitele mici te insala si ,mai mult ,petshopistul care cu candoare iti explca ca esti pe cale sa achizitionezi cel mai frumos H,Cuba din lume!  lol

Re: Cuba

Am dat 18 euro pe 3 poturi de "Cuba" si am primit ... altceva. Din pacate plantele sunt de pe net si necunoscand din experienta doar din poze Cuba nu am dat importanta pana nu a inceput sa creasca alarmant in sus  lol .
Deci asta nu ramane "lipit" de pamant, ci creste in sus? Dar am vazut acvarii pe net si cu HM si totusi ala parea gazon nu padure.
De scos iasa din discutie pentru ca de abia au prins radacini si au inceput sa creasca. Desi acum ar fi indicata manevra inainte sa aduc crevetii ...

6

Re: Cuba

mirceajifcu A scris:

Am dat 18 euro pe 3 poturi de "Cuba" si am primit ... altceva. Din pacate plantele sunt de pe net si necunoscand din experienta doar din poze Cuba nu am dat importanta pana nu a inceput sa creasca alarmant in sus  lol .
Deci asta nu ramane "lipit" de pamant, ci creste in sus? Dar am vazut acvarii pe net si cu HM si totusi ala parea gazon nu padure.
De scos iasa din discutie pentru ca de abia au prins radacini si au inceput sa creasca. Desi acum ar fi indicata manevra inainte sa aduc crevetii ...

   Ce te necajeste mai mult, cei 18 euro cheltuiti sau faptul ca ti s-a vindut alta planta? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de mirceajifcu (2011-11-07 18:08)

Re: Cuba

lol Pai ma necajeste faptul ca vroiam gazon ca celalalt acvariu e sa zice cu tema "Jungle". Nu mai vreau inca o padure de frunzulite.
Aici trebuia sa fie o pajiste atata de frumoasa incat sa devina obiectiv turistic pentru vaci si sa faca scuba diving la mine in acvariu sa pasca. Acum totul s-a naruit.

8

Re: Cuba

mirceajifcu A scris:

lol Pai ma necajeste faptul ca vroiam gazon ca celalalt acvariu e sa zice cu tema "Jungle". Nu mai vreau inca o padure de frunzulite.
Aici trebuia sa fie o pajiste atata de frumoasa incat sa devina obiectiv turistic pentru vaci si sa faca scuba diving la mine in acvariu sa pasca. Acum totul s-a naruit.

   Din contra, daca gasesti vacutze atit de mici, sa incapa in acvariu, te vor ajuta, vor paste HM-ul si-l vor reduce la dimensiunea de HC-ului! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de pelly67 (2011-11-07 21:04)

Re: Cuba

Poti tunde tufa....la nivel boschet, cand se va indesi va arata super. Gazon nu va creste niciodata, decat daca il ajuti cu mana sau cu mini agrafe din loc in loc plus lumina mai puternica si mult CO2. Resturile pot fi replantate, se prind in proportie de peste 99% :sok

Re: Cuba

Aia am facut deja de cateva ori. Si tot replantez pe ele. Am sa incerc asa, daca nu imi place, le arunc si comand . . . iar Cuba  lol .

11

Re: Cuba

am si eu Hemianthus Micranthemoides si gazonul e superb doar ca e umpic enervant cand creste trebuie tunsa si face destula mizerie dar cu rabdare o sa ai un gazon frumos eu sunt multumit de al meu cool

12

Re: Cuba

Hemianthus-ul creste in sus din lipsa de CO2. E planta emersa la origine, daca nu ai in apa un nivel necesar de CO2 se intinde catre suprafata apei pentru el smile

13

Re: Cuba

danielt A scris:

Hemianthus-ul creste in sus din lipsa de CO2. E planta emersa la origine, daca nu ai in apa un nivel necesar de CO2 se intinde catre suprafata apei pentru el smile

Precis nu este vorba despre lumina?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!