1 Editat de me_gaton (2009-09-05 21:04)

Subiect: Reamenajare Acvariu

salut, ptr viitor am in plan sa imi reamenajez acvariu, ceva de genu sa o iau de la 0.
In primul rand am asa:
acvariu 80x40x35 (126L brut) echipat cu tot ce am nevoie(filtru,pompa de aer, 3x18w neoane, termometru, incalzitor, etc)
Plante mai multe feluri (Cabomba,Limnophila heterophylla,Vallisneria,Rotala rotundifolia,Heteranthera zosterifolia,hygrophila polysperma)
Ca decoratiuni am pietre de rau fierte aranjate.
As dori un sfat cam cum ar trebui sa aranjez acvariul, cum si unde treb sa depun plantele.
Ca substrat vreau sa folosesc doar nisip si putin pietris da doar corativ, pe alocuri:P



PS: am inteles ca plantarea se poate face foarte usor cand acvariu este fara apa, folosit un fas fas:P cu apa sa uzi plante din cand in cand sa eviti uscarea lor, ar fii o metoda ca le poti aranja mai usor si ingropa mai bine...ar fii o metoda recomandata? e k? bine inteles dupa plantare imediat umplerea acvariului:)
Are cineva o idee de unde pot cumpara nisip ptr acvariu vreo 20kg dar la un pret accesibil? as putea sa pun si nisip gasit pe la materiale de constructii? bine inteles spalat calumea nu din punga direct in acvariu:P

Multam ptr sfaturi

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Reamenajare Acvariu

nimeni cu vre-un sfat/idee?
big_smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)