Subiect: Salut la toata lumea

as vrea sa stiu cum pot face substrat pentru un acvariu de 120 l si ce mi-ar trebui.multumesc

Re: Salut la toata lumea

salut, in primul rand. ce fel de acvariu vrei sa faci? plantat sau ciclide? pentru plante ai nevoie de substrat fertilizant (JBL Aquabasis) si pietris cu granulatie 1-2 mm. pentru ciclide iti trebuie nisip. aceste produse le gasesti in hornbach. mult succes si data viitoare poate nu o sa fi asa de zgarcit cu informatiile. cu cat dai mai multe detalii, cu atat vei primi raspunsuri mai multe si mai complete

Pescar hoinar

Re: Salut la toata lumea

Salut.Am pesti din familia caracide si 3 scalari,dar am numai plante artificiale si as vrea sa am numai plante naturale.multumesc

4

Re: Salut la toata lumea

bogdan.ionut A scris:

as vrea sa stiu cum pot face substrat pentru un acvariu de 120 l si ce mi-ar trebui.multumesc

Vrei sa il faci tu substaratul?....sau sa il cumperi ?

5

Re: Salut la toata lumea

pelly67 A scris:
bogdan.ionut A scris:

as vrea sa stiu cum pot face substrat pentru un acvariu de 120 l si ce mi-ar trebui.multumesc

Vrei sa il faci tu substaratul?....sau sa il cumperi ?

cum sa faca el substratul...interesant,lasa-mi un PM cu reteta :pls  :fok mersi

6

Re: Salut la toata lumea

LupuMoralist A scris:

salut, in primul rand. ce fel de acvariu vrei sa faci? plantat sau ciclide? pentru plante ai nevoie de substrat fertilizant (JBL Aquabasis) si pietris cu granulatie 1-2 mm. pentru ciclide iti trebuie nisip. aceste produse le gasesti in hornbach. mult succes si data viitoare poate nu o sa fi asa de zgarcit cu informatiile. cu cat dai mai multe detalii, cu atat vei primi raspunsuri mai multe si mai complete

   La ce fel de ciclide te referi Dane? Si tu Brutus, faci omisiuni de genul asta? lol Sa nu-mi spui ca nu stii, despre "obsesia" mea in privinta precizarii categoriei de ciclide, la care se face referire, pe acest forum de... acvaristica! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Salut la toata lumea

ianus_86 A scris:
pelly67 A scris:
bogdan.ionut A scris:

as vrea sa stiu cum pot face substrat pentru un acvariu de 120 l si ce mi-ar trebui.multumesc

Vrei sa il faci tu substaratul?....sau sa il cumperi ?

cum sa faca el substratul...interesant,lasa-mi un PM cu reteta :pls  :fok mersi

Substratul poate fi achizitionat direct preparat si "cosmetizat" din magazinele de profil( nu voi intra in detalii fiindca sunt mii de ex. pe net) sau preparat de acvarist acasa in functie de necesitatile acavriului dar mai ales de priceperea si experienta acestuia. Si aici ca si la cel gata pregatit de firmele de profil, reteta nu este una stas si tine de experienta celui care alege sau care prepara.
Nu intru in detalii vis a vis de cele preparate, deoarce internetul este plin de exemple, si nu as face altceva decat sa copiez aici ce se poate vedea pe multe site-uri, asa ca foloseste un motor de cautare si vei ramane placut surprins :sok

Re: Salut la toata lumea

Nu ar fi rau sa fie mutat threadul la rubrica intrebari pentru primi pasi ca in el nu prea se prezinta nici un acvariu. Speram sa aflu vre-o reteta de facut subtrat , dar vad ca nimeni nu sare cu idei, deci...
Substrat, cum ti s-a mai spus, cumperi direct din magazin. Personal, eu iti recomand JBL Aqua basis plus sau JBL Florapol. Primul e un nisip cu toate cele trebuincioase peste care pui pietris, al doilea sunt niste "boabe" pe care le amesteci cu pietris si peste pui un alt strat de pietris. Daca alegi acest substrat, poti folosi in apa JBL feropol si feropol 24, care sunt ieftine si bune pentru un incepator. Succes!