1 Editat de dinescu tiberius (2012-02-29 00:05)

Subiect: o incercare

Salutare tuturor si sper sa va placa ceea ce incerc  sa decorez eu aici...am avut un acvariu semiplantat cu discusi si au inceput sa-mi placa plantele mai mult. asa ca am resetat acvariul meu si acum incerc sa il remodelez dupa imaginatia mea desi sunt incepator in ale acvaristicii,daca gresesc cu ceva ma puteti sfatui.

2 Editat de dinescu tiberius (2011-11-08 15:59)

Re: o incercare

Pozele sunt deja facute dupa 14 zile de la setup .. stiu ca ar fi treuit sa ii fac si cateva poze in prima zi dar am tot amanat si uite ca m-am hotarat in final.
  Mai multe delatii :
Volum acvariu 220L cu dimensiunile 100x45x50
filtrare    :  -tetratec ex700
iluminare:  -2xosram 865 39w  intre orele 11-19
                 -1xjbl ultra solar 39w   intre orele 10-21
                 -1x arcadia plant pro 39w (momentan nu il tin aprins pentru a prevenii aparitia algelor)
substrat   : jbl aquabasis + jbl manado
co2 :momentan metoda:bomba cu drojdie pe care o voi inlocui cu un sistem       complet co2 in scurt timp
       reactor Jbl taifun cu 2 prelingiri
fertilizanti: -ferropol saptamanal
                  -ferropol 24 zilnic prima sapt 1 picatura
                                             a-2a sapt  2 picaturi pana ajung la 2 picaturi
                  -easycarbo zilnic 8ml
pesti : 4 cory
            6 scalari micuti  ( ma gandesc sa "scap"de ei )
            17 neoni
            6 ramirezi
            3 sae                           
    Acum va astept cu mai multe observatii si intrebari .. sunt sigur ca am uitat cate ceva dar pe parcurs va voi etala tot ce este necesar pentru a va putea spune opinia si nu ma supar daca imi "da-ti peste nas":)

3

Re: o incercare

Acvariu interesant dar...:
   - plantele ar trebui grupate pe specii, actualul aranjament este un pic haotic
   - filtrarea este insuficienta (stiu ca filtrul este recomandat pt. acvarii pina la 250 litri)
   - pe Anubias si pe Pomacea au aparut deja algele
   - ai crescut Discusi, ca incepator? De ce ai renuntat?
   - de ce vrei sa "scapi" si de Scalari?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de dinescu tiberius (2011-11-08 15:57)

Re: o incercare

-am crezut ca sunt prea multe specii de pesti si vreau sa renunt la una sau ma insel ?
-plantele o sa incerc sa le reasez desi nu prea stiu cum ... ma gandesc.. ma puteti ajuta cu o idee?
-pomacea si inca cateva plante le-am pastrat din setu-ul anterior unde am facut eu o gresela.. am bagat lumina prea mult brusc si mi-au aparut alge.. momentan observ ca algele sunt sub control
- in legatura cu discusii ...i-am tinut cam 3-4 luni de zile .. nu am avut nici o problema cu ei pana am cumparat unul bolnav si s-au inbolnavit toti(bacterii intestinale)..i-am tratat cu metronizadol si m-am gandit sa incerc ceva mai usor pentru inceput si din cate am citit pe forum am inteles ca discusii nu prea se intelg bine cu acvariile plantate

Re: o incercare

Frumusel inceputul, dar sustin si eu ce a spus Dl Baracuda: plantele pune-le pe specii, cele care se fac mari si stufoase in fata reactorului sa il ascunda de lumina sa nu creasca alge pe el si sa nu arate asa urat.
Daca bagi si un filtru intern de colt sa suplimentezi filtrarea, atunci in celalalt colt pune alt set de plante de fundal.
Se simt mai bine in carduri mai mari, minim 6, eu am in fiecare acvariu cate 10.
Daca vrei sa faci un acvariu destinat plantelor, ar fi bine sa nu il suprapopulezi ca vei avea probleme dupa cu curatenia in el, pentru ca in gazon si printre plante nu poti face curatenie decat foarte greu.

6

Re: o incercare

Frumusetea plantelor nu consta in lungime...trimeaza stemurile si replanteaza-le,creaza ceva buchete,chiar daca iti place ideea amestecata, de jungla.Pentru ca ai buturuga aceea ,care e frumoasa e drept,incearca sa o lasi ca si punct de atractie,astfel poti aduna stemurile cumva in spatele ei sa creezi un desis,trimate in scara patre mijlocul acvariului si sa continui cu blixele ,pana in peretele stang,chiar la perete inchide linia de plante cu Vivipara,pe care sa o indesesti si sa o lasi sa se ridice pana sus sa faca un arc frumos pe suprafata apei in curentii filtrului.Creaza un buchet sau doua de pogostemoni ,nu-i lasa asa aruncati,da impresia de dezordine,axeaza-te pe o singura planta pentru gazon,in cazul tau vad ca ai ales Marsileea H ,e bine ,este destul de easy si se va duce rapid

Re: o incercare

salut si bine ai venit. asta da intrare in forta. frumos, curat, fara decoruri stupide, gen vase scufundate, scafandrii sau alte schelete. cred ca o sa arate frumos peste o luna, doua. sunt curios si cu fertilizarea actuala cum o sa mearga. ai facut ceva teste de apa? nitrati, fosfati, fier?

Pescar hoinar

Re: o incercare

Deja l-am remodelat...ma doare capul:))..sper sa va placa ce am facut..momentan le voi lasa asa cel putin 2 saptamani sa se aseze si va voi astepta cu noi sfaturi.
Cu poze o sa revin maine pentru ca apa este putin tulbure si vreau sa vedeti clar
Multumesc pentru sfaturi,cu siguranta singur nu imi dadeam seama ce am gresit si ce voi gresi im viitor.

9 Editat de dinescu tiberius (2011-11-09 00:00)

Re: o incercare

In legatura cu testele nu le mai gasesc,am avut Tetra 6 in 1 .. o sa cumpar maine dar nu stiu ce..imi recomandati ceva?

10

Re: o incercare

eu iti recomand sa fertilizezi si macro, nu doar micro, asta pe linga ceea ce au spus colegii

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: o incercare

dinescu tiberius A scris:

In legatura cu testele nu le mai gasesc,am avut Tetra 6 in 1 .. o sa cumpar maine dar nu stiu ce..imi recomandati ceva?

Depinde de finante. Benzile alea nu sunt prea bune, mai bine cumperi teste separate. Poti sa incepi cu NO2, NO3, PH si apoi mai vezi tu cand ai bani PO4, Fe, KH, GH samd.

Re: o incercare

am achizitionat acum o saptamana 2 ramirezi blue si acum observ ca pe toti cei 6 care ii detin au aparut cateva puncte albe mici.. si ma gandesc ca poate fi boala numita " gris" .. maine o sa atasez si cateva poze .. daca am dreaptate ce imi recomandati sa fac?

13

Re: o incercare

sa cresti temperatura in acvariu pina la 30 grade

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: o incercare

doar cresc temperatura? nu adaug nimic?

15 Editat de mirceajifcu (2011-11-11 19:48)

Re: o incercare

bobi A scris:

sa cresti temperatura in acvariu pina la 30 grade

Daca tot dai un sfat, da unul calumea, nu sa fiarba pestii aiurea. Eu am luat tratament de ichtyo de la Exit si a trecut imediat. Si eram la inceput si am facut direct in acvariu direct, dar nu se recomanda. De preferat e sa ii muti intr-un acvariu mai mic cu incalzitor si o pompa de aer si sa ii tratezi 3 zile sau cat zice in prospectul medicamentului si sa schimbi 50% din apa dupa tratament.

Re: o incercare

multumesc pentru sfat...
Am un acvariu pentru carantina...dar cand ii mut inapoi nu se pot inbolnavii iar?
maine o sa adaug cateva poze

17

Re: o incercare

mircea nu cred ca esti in stare sa-mi combati sfaturile. tonul si modul pe care o faci imi aminteste de mult regretatul ancistrus, de a carui dor ma topesc pe zi ce trece. sfatul pe care i l-am dat colegului este unul pe care eu si multi altii l-am testat cu succes.

Si acum hai sa o luam asa, punctiform, ca sa vezi ca eu sunt in stare sa-ti combat sfatul, spre deosebore de tine. Din putina chimie pe care eu o cunosc, apa fierbe la 100 de grade, s-ar putea ca prin partile vestice ale Europei sa nu fie asa. Daca scoate pestii si ii trateaza intr-un acvariu carantina, ce faci cu sporii care circula liber in masa apei din acvariu infectat? CInd o sa introduca pestii inapoi, te intreb pe tine, ca tot erai mare prieten cu guru ancistrus, si voi dati sfaturi complete, argumentate si fara echivoc, unde vor ajungii blestematii de spori? Si ca sa inchei intr-o nota optimista, nu-mi explici si mie te rog, ca si la un nestiutor, de ce nu se recomanda tratarea pestilor bolnavi in acvariul original? deciclarea sa fie raspunsul...habar n-am ....te rog indura-te si lumineaza-ma

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

18

Re: o incercare

mirceajifcu A scris:
bobi A scris:

sa cresti temperatura in acvariu pina la 30 grade

Daca tot dai un sfat, da unul calumea, nu sa fiarba pestii aiurea. Ai acvariu carantina? In care sa scoti pestii sa ii tratezi? Eu am luat tratament de la ichtyo si a trecut imediat. Si eram la inceput si am facut direct in acvariu direct, dar nu se recomanda. De preferat e sa ii muti intr-un acvariu mai mic cu incalzitor si o pompa de aer si sa ii tratezi 3 zile sau cat zice in prospectul medicamentului.

Mircea, pe linga tonul nepoliticos folosit, iti aduc aminte de o expresie romaneasca: "a da cu mucii in fasole"! lol
   Bobi este unul dintre cei mai experimentati acvaristi de pe acest forum si crede-ma ca stie ce vorbeste. In cazul bolii numita Ichtioftirioza (gris), primul tratament recomandat este cresterea temperaturii (peste 28 grade), atit parazitul, cit si "terontii" acestuia fiind distrusi de temperatura ridicata.
   Tratamentul intr-un acvariu spital nu este recomandat, in acvariul principal raminind "chistii" si "terontii" rezultati din procesul de inmultire al parazitului.
   Pun pe seama precipitarii tale, faptul ca, in calitate de medic veterinar, recomanzi tratamentele medicamentoase, in locul tratamentelor naturale, mult mai putin daunatoare si stresante.
   P.S. Am postat aproape in acelasi timp cu bobi dar nu renunt la postul meu. Referitor la tratamentele care se fac in acvariul spital, spre deosebire de cele care se fac in acvariul comunitar, exista un subiect mai vechi, promovat de un alt "mare" acvarist pe nume A. Normal, disparut dintre noi... si pe care l-am combatut la momentul respectiv in ineptiile sale.
   Mircea, sincer imi esti tare simpatic dar eu zic sa ramii, cel putin deocamdata, in sfera... pescuitului, unde se pare ca ai obtinut ceva rezultate! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: o incercare

dinescu tiberius: ti-am sugerat sa ridici treptat temperatura la 30 de grade pentru ca acolo, la aceasta temperatura acei spori despre care vorbeam mai sus mor. Ideea e sa o mentii asa 3-4 zile si apoi sa o reduci tot in mod treptat. Nu mai tin minte dimensiunile acvariului tau, daca e unul mic poti introduce o pompa de aer suplimentara, cunoscut fiind faptul ca oxigenul devine mai putin in apa o data cu cresterea temperaturii. Chimicale si medicamentele sunt de evitat, deoarece nu cred ca in mediul lor natural pestii au medicamente.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

20

Re: o incercare

bobi A scris:

Chimicale si medicamentele sunt de evitat, deoarece nu cred ca in mediul lor natural pestii au medicamente.

Intr-adevar, in mediul natural pestii nu au medicamente, tocami de aceea e asa frumoasa natura, supravietuieste cel mai puternic (si in plus interventia omului este mai mica decat intr-un acvariu), insa daca ne-am luat niste fiinte in jurul nostru, trebuie sa avem si grija de ele.
Iti dau un exemplu simplu, daca ne luam dupa ce spui tu, nu ar trebui sa ne mai vaccinam cainii.
On-topic: @dinescu tiberius Eu iti recomand, pe langa cresterea temperaturii, sa adaugi Sera costapur. De curiozitate, de unde ai luat ramirezii, de la Maritimo?