Subiect: acvariul meu

Buna. Sunt Andrei din Timisoara si cam asa arata ultimul meu acvariu.
fara pretentii de acvarist profesionist si cu putin timp liber pentru amenajare
(ar mai trebui putin curatat)

2

Re: acvariul meu

Arata bine, genul salbatic, background-ul ii confera o imagine si mai deosebita.
Cosmetizat un pic si cu ceva mai multa daruire in a poza, sunt sigur ca ar fi si mai de efect. :sok

Re: acvariul meu

din pacate aparatul foto nu focalizeaza bine
e o antichitate de 3 megapixeli
si dat de multe ori de podea de copil

Re: acvariul meu

salut si bine ai venit. frumos acvariul. ai o mica invazie de pomaceea? nu te deranjeaza?

Pescar hoinar

Re: acvariul meu

cam da
probabil voi pune un anunt cu donatii
am vreo 100 de pomaceea

6 Editat de LupuMoralist (2011-11-09 15:19)

Re: acvariul meu

sunt foarte multe anunturi cu donatii de pomaceea. mai bine incearca sa introduci niste melci asasini sau botia, desi ti-as recomanda prima optiune. eu am botia si nu sunt niste pesti foarte linistiti

Pescar hoinar

7

Re: acvariul meu

LupuMoralist A scris:

sunt foarte multe anunturi cu donatii de pomaceea. mai bine incearca sa introduci niste melci asasini sau botia, desi ti-as recomanda prima optiune. eu am botia si nu sunt niste pesti foarte linistiti

Bravo acvarist ecologist ce esti! lol  Adica sa-i omoare, in loc sa-i doneze?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul meu

Baracuda A scris:
LupuMoralist A scris:

sunt foarte multe anunturi cu donatii de pomaceea. mai bine incearca sa introduci niste melci asasini sau botia, desi ti-as recomanda prima optiune. eu am botia si nu sunt niste pesti foarte linistiti

Bravo acvarist ecologist ce esti! lol  Adica sa-i omoare, in loc sa-i doneze?

Tare asta  ^:)^  macar sa ii lase sa se faca mari si pe urma in tigae cu ei

Satul de Romania !!!

Re: acvariul meu

Salut si bine ai venit ! Mai completeaza cu apa in acvariu ca se vede urat asa

Re: acvariul meu

Baracuda A scris:

Bravo acvarist ecologist ce esti! lol  Adica sa-i omoare, in loc sa-i doneze?

adica sa asigure un circuit cat mai natural al hranei in acvariu. cu cat suntem mai aproape de natura (hrana naturala, nu artificiala), cu atat vom fi mai relaxati. si noi si vietuitoarele din inchisorile de sticla.
in fiecare luna va face "up, valabil, de actualitate" la anunturile de donatii. scapa de stresul asta cu melcii asasini  :fok

Pescar hoinar

11

Re: acvariul meu

sa mi aduci mie la lucru 20-30 de pomaceea ca abia asteapta asasinii mei "carnita"proaspata cool
cat despre acvariu frumos,imi place si mie background ul :apl

12 Editat de mirceajifcu (2011-11-10 16:01)

Re: acvariul meu

Salut Andrei si bine ai venit! Ma bucur sa vad ca incet, incet se face si un grup de "Cimisoreni" pe acest forum.
Frumos acvariul si subscriu si eu la ce zicea Danutz, mai baga niste apa in el, pana la limita capacului ca se vede urat si mai mult ca sigur ai si pete si toate cele in portiunea aia fara apa.
La problema cu melcii pomaceea, iti dau eu reteta (de fapt mai multe  lol ) sa te scapi de ei:
http://www.crestereamelcilor.ro/gastro- … dit.htm#04

Re: acvariul meu

merci de link
foarte util, deja am scapat de vreo 30 de melci (sunt in tigaia lui Adilupu)
cu apa am o problema: decorul nu ajunga chiar in marginea superioara si daca umplu acvariul imi trec pestii dupa decor

Re: acvariul meu

Melcii sunt o problema in momentul in care dai prea multa mancare pestilor. Sunt ca un fel de semnal de alarma , alaturi de alge. Cand vei inceta furajarea ai sa vezi ca incet vor disparea si ei.

Re: acvariul meu

credema pe cuvant nu le dau prea multa mancare
doar ca cam de 2 ori pe an depun o ponta cam de 100-150 de oua, si nu prea-mi place sa o stric