Subiect: Acvariul meu...

Salut! Numele meu e Cristy.

Am un acvariu de vreo 45 L.
Am vreo 10 molly(6 adulti si 4 pui mici);
              2 cory;
              un xipho(perechea lui a murit);
              un guppy(3 dintre ei mi-au murit);
              foarte multi melci de substrat (care sper sa nu fie vreo problema);
              2 pomacea mici.
Ca plante am niste java moss (am incercat sa cresc creveti) si niste plante mai inalte care nu stiu cum se numesc.
Pe fundul acvariului am pietris.
Ca decor am 3 jumatati de nuca de cocos in care se mai ascund pestii, un bonsai uscat si ca background un fundal cu plante.
Am un filtru Eheim Aquaball 2208 de vreo 450 L/h.
Ca lumina am un neon Moon Light W8T5.

Re: Acvariul meu...

salut si bine ai venit. asteptam niste poze si daca ai ceva intrebari, nu ezita

Pescar hoinar

Re: Acvariul meu...

Bine ai venit si poate ne arati cateva poze pentru a te putea ajuta cu identificarea plantelor.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4 Editat de mirceajifcu (2011-11-10 15:53)

Re: Acvariul meu...

Salut! Dupa ce postezi niste poze vei primi mai multe indicatii, deocamdata ar fi urmatoarele:
1. Cory sunt pesti de grup, mai cumpara-le niste prieteni. Dar inainte de a face acest lucru, ar fi bine sa vezi ce parametrii are apa ta, ca ai cam multe mortalitati. Si pana te mai pui la punct cu informatia, ramai pe vivipari, sa nu incepi sa cumperi botia, scalari sau mai stiu eu ce pesti pentru ca ai acvariul prea mic.
2. Lumina aia nu este utila din punct de vedere acvaristic, doar pentru decoratiuni interioare, sa iti arate acvariul cool noaptea in casa.
3. Pe fund ai doar pietris fara substrat fertilizant? Asta inseamna ca faci o foarte buna fertilizare in apa, dar dupa ce ai descris tu acolo, ma indoiesc.
4. Dupa ce pui la punct acvariul cu plante , substrat si lumina, ar fi bine sa inlocuiesti fundalul cu plante cu unul unicolor sa iti pui in evidenta pestii si plantele.
Succes si sa vedem pozele...