Subiect: Cochilii albicioase

melcii mei au cochiliile albicioase si nu reusesc sa imi dau seama de ce. poate fi o problema de calciu?
acvariu de apa dulce plantat cu GH 9, KH 8, Ph 6,7 si CO2 38 mg/l
multumesc

Pescar hoinar

Re: Cochilii albicioase

poza

Pescar hoinar

Re: Cochilii albicioase

Eu cred ca s-au speriat de Botia aia ai tai, de aceea s-au albit  lol   :stupid

Re: Cochilii albicioase

ia vezi, poate iti trimit un botia prin curier, sa vezi ce instructaj o sa faca cu tine  :fok

Pescar hoinar

5

Re: Cochilii albicioase

LupuMoralist A scris:

melcii mei au cochiliile albicioase si nu reusesc sa imi dau seama de ce. poate fi o problema de calciu?
acvariu de apa dulce plantat cu GH 9, KH 8, Ph 6,7 si CO2 38 mg/l
multumesc

   Este rezultatul interactiunii dintre CO2 si continutul de calciu al cochiliilor.
   Pigmentul care este localizat la suprafata cochiliei dispare odata cu primul strat de calciu atacat de CO2, dezvaluind culoarea alba din masa cochiliei. Urmeaza aparitia gaurilor in cochilie si moartea melcilor afectati.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cochilii albicioase

asta e o veste proasta! se poate face ceva?

Pescar hoinar

7

Re: Cochilii albicioase

LupuMoralist A scris:

asta e o veste proasta! se poate face ceva?

   Trebuie redusa cantitatea de CO2 administrata! Intuisem intrebarea, asa ca iti raspund acum si la urmatoarea... big_smile  In cazul in care apar astfel de probleme, trebuie sa ajungi la un compromis intre necesarul plantelor, valoarea pH-ului dorit de tine si efectul CO2 asupra nevertebratelor cu cochilie. Mai poti administra hrana bogata in calciu (citeste prospectele mai multor sortimente), de care sa beneficieze si melcii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cochilii albicioase

Si eu am aceiasi problema, dar de ieri am inceput sa bag CO2, pana ieri nu am bagat CO2 de o luna de zile, testul de CO2 este albastru

Satul de Romania !!!

9 Editat de LupuMoralist (2011-11-10 14:23)

Re: Cochilii albicioase

hrana bogata in calciu, asta e o propunere buna, multumesc! acum sa vedem cum o sa o administrez melcilor, cu ceilalti pesti pe langa ei :bf

mi-a venit o idee: am acasa un pliculet cu hrana pt testoase de la aqutic nature. o sa verific diseara, sper sa aiba calciu pt carapace  :pls

Pescar hoinar

10

Re: Cochilii albicioase

Edisonjohn86 A scris:

Si eu am aceiasi problema, dar de ieri am inceput sa bag CO2, pana ieri nu am bagat CO2 de o luna de zile, testul de CO2 este albastru

   1. Este posibil ca si hranirea insuficienta sa cauzeze aceleasi simptome dar asta se observa mai ales la melcii cu dimensiuni mari (Pomacea). De multe ori, acvaristii administraza hrana cu mare zgircenie, din teama fata de poluarea apei. Dupa parerea mea, cantitatea de hrana trebuie sa fie in concordanta cu numarul, dimensiunea si varietatea vietuitoarelor din acvariu. Nu sunt adeptul indemnului "hraniti atit, cit sa consume pestii, in citeva minute". In cazul asta nevertebratele (melcii) cu ce se hranesc, stiind ca putine sint scatofage? Trebuie sa ne asumam sarcina mentinerii calitatii apei, cu preponderenta prin alte metode, nu cea prin care infometam vietuitoarele din acvariu!
   2. In privinta preciziei testului pentru CO2, ma abtin... nu vreau sa fac atireclama producatorilor! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!