Subiect: Acvariul meu cel mare

Acvariu de 375 litrii
Dimensiuni:
150/50/50 cm-sticla de 10mm ranfortat cu teu de aluminiu in 2 parti si cornier de jur in imprejur tot din aluminiu.
Lumini-Philips TL-D 36w/18-blue+TL-D 36w/54-765
Incalzitor-2005 HOT- 200W
Filtrare Interna-Fluval 4 Plus-1000l/h
Filtrare externa-Eheim Profesional 2228-1000l/h
Filtrare externa Sun Sun 302- 1000l/h - plin cu siporax
Filtrare externa :  (filtru cascada)-1140l/h

Specii : 4 Uaru - 2 masculi de 22 cm si 2 femele de 10 cm si respectiv 14 cm
           2 Hypselecara Temporalis: mascul de 17cm si femela de 14 cm
           1 Agamixis de 10 cm
           2 Corydoras paleatus voalati maturi de 1 an
           1 Pictus de 10 cm
           1 ancistrus clasic mascul de 10 cm (caut femela pt el de 8-10cm)
Nu am plante, un mpan, [*][/*]am 2 pietre mari de rau si una plata... si cam atat .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Acvariul meu cel mare

Excelenti pestii, si Uaru si ciocolatele, felicitari :apl, trebuia totusi sa scoti bucata aia de teava bleu din stanga, macar cat faceai pozele.

PS: La bila aia verde din stanga jos, de seamana cu o Cladophora, nu se dau Uaru sa o manance? big_smile

Re: Acvariul meu cel mare

Multumesc, am nevoie de ceva ascunzatori pentru pictus, agamixis si ancistrus . Pictusul este foarte sperios, teava este jucaria lui, la fel si bila.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

4

Re: Acvariul meu cel mare

Da intradevar, super acvariul. Simplu si de efect! :apl  :apl  :apl
PS. Cred ca numai tu si cei de ApaNova mai au atatea filtre  tongue ...aaaa ce rol are teava bleu din colt?

Re: Acvariul meu cel mare

:apl Teava este jucaria pictusului, se ascunde in ea . Pentru monstrii acestia ai mare nevoie de filtrare foarte mare .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

6

Re: Acvariul meu cel mare

Ok, ok....acum care este pictusul?...ca la ce marime au pestanii tai, le trebuiau burlan, nu "pasta aia de pix"  lol  lol  lol  lol
Oricum... :apl  :apl  :apl  :apl

Re: Acvariul meu cel mare

pelly67 A scris:

Ok, ok....acum care este pictusul?...ca la ce marime au pestanii tai, le trebuiau burlan, nu "pasta aia de pix"  lol  lol  lol  lol

   Agamiţă si pictusul (Pimelodus pictus) stau ascunsi (in burlan lol), si nu se vad. Am pus eu pictusul in poza (mai sus) pentru cine vrea sa stie cum arata.

PS: @brutusanf de unde ai luat Agamyxis-ul? Ma gandesc daca o fi de la mine...  big_smile

8

Re: Acvariul meu cel mare

Foarte frumos

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

9 Editat de brutusanf (2011-11-13 01:15)

Re: Acvariul meu cel mare

Pictusul este unul cam asa de 10 cm . Ai sa razi dar si femela de Hypselecara sta acolo bagata . Va mai postez cateva poze cu ceilalti pestisori ai mei .
Agamita este luat odata cu Uaru si cu acvariul de la un membru de pe alt forum numit "scubu". Chiar mai caut un agamita dar nu stiu cum sa-i deosebesc sa nu iau de acelasi sex. Ma poti ajuta @Ancistrus ?

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

10 Editat de pelly67 (2011-11-13 01:18)

Re: Acvariul meu cel mare

"Agamiţă si pictusul (Pimelodus pictus) stau ascunsi (in burlan lol), si nu se vad. Am pus eu pictusul in poza (mai sus) pentru cine vrea sa stie cum arata."

Cristi...ai dedus ca pictusul era pitit in teava?...sau ai penetrat teava cu privirea? lol  lol  lol
PS. Frate boldati care sunt denumierile pestilor si care sunt poreclele userilor sau ale pestilor  :omfg  lol  :omfg  lol

11

Re: Acvariul meu cel mare

Alte poze

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

12 Editat de Ancistrus (2011-11-13 02:17)

Re: Acvariul meu cel mare

brutusanf A scris:

Chiar mai caut un agamita dar nu stiu cum sa-i deosebesc sa nu iau de acelasi sex. Ma poti ajuta @Ancistrus ?

   Acum am vazut ca ai scris asta, deci ce stiu sespre ei este ca fac cuib de bule la suprafata apei cand depun (ca thoracatum), dar despre dimorfismul lor sexual nu stiu nimic...

pelly67 A scris:

Cristi...ai dedus ca pictusul era pitit in teava?...sau ai penetrat teava cu privirea? lol  lol  lol

   Am monitor cu imagine 3D, si m-am uitat un pic din dreapta lol

13

Re: Acvariul meu cel mare

Cu alte cuvinte o sa fie extrem de greu sa am pereche, in cazul asta am sa renunt sa mai iau unul . Dar caut o femela de ancistrus de 8cm-10 cm . Cine are sa ma anunte !!!
Am avut-o in acvariu si am dat-o... deh nu aveam baiatul asta frumos.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

14

Re: Acvariul meu cel mare

esti multumit de filtru sun sun?

15

Re: Acvariul meu cel mare

Da sunt foarte multumiit de el, este foarte silentios, trage bine si mai ales este plin cu sera siporax .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

16

Re: Acvariul meu cel mare

Le-am amenajat parcare la pestii mei, priviti  !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

17 Editat de brutusanf (2011-11-20 13:01)

Re: Acvariul meu cel mare

Le-am amenajat parcare la pestii mei, priviti  !

Scuze de postare consecutiva dar asa mi-a luat pozele, rog un moderator sa stearga postul #16.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Acvariul meu cel mare

asa se intampla cand alegi "cu cap" anumite specii de pesti nu ca altii supa si razboi continuu
felicitari pentru acvariu

420 l americani
225 l americani

19

Re: Acvariul meu cel mare

Multumesc Adi, incerc sa fie liniste si pace in acvariu, se pare ca s-au mai cumintit si ciocolatele . Sunt multumit !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

20

Re: Acvariul meu cel mare

Superbi, sa iti traiasca, bravo  :apl  :apl  :apl

Multi vad, putini cunosc !