Subiect: Blue tetra umflat

am observat de o saptamana ca am 2 blue tetra umflati. la inceput nu le-am dat importanta, deoarece am crezut ca mananca mai mult decat ceilalti. dar am redus ratiile si ei au continuat sa ia in proportii. nu au un comportament anormal, sunt vioi, se fugaresc si nu au solzii zburliti. credeti ca poate fi o infectie bacteriana? pot fi icre nedepuse? am cumparat Sera Baktopur si Sera Baktotabs, dar nu as vrea sa incep un tratament general in acvariu fara sa fiu sigur ca asta e solutia. multumesc

Pescar hoinar

2

Re: Blue tetra umflat

Salut
Banuiesc ca ne referim la Knodus Borki smile. Asta ca sa nu facem confuzii de la inceput
Eu am avut ceva vreme buna asa ceva si am si scos pui de la ei. Iti pot spune ca totusi femelele mele desi erau burtoase nu erau asa "balonate". Clar nu.Sper sa nu fie un caz de bloat. din ce stiu bloat afecteaza organele interne si daca nu e luat din pripa ....cam asta e..moare pestele
Inca ceva. In acvariul comunitate (unde nu sunt deloc cea mai pasnica specie de tetra) nu depuneau. Se umflau cu icre dar nu depuneau. Dupa ce le mutam in acvariu separat intunecat cu mult lemn in apa depuneau. Au o depunere mai ciudatica. Atat in moss-ul artificial pecare il foloseam dar si pe plante pe frunze late. Puii sunt extrem de mici si extrem de sensibili la lumina

Re: Blue tetra umflat

"Bloat" ca traducere inseamna umflatura, deci nu specifica o boala anume. In acvaristica termenul "bloat" se foloseste la speciile vegetariene de pesti (loricaride, mbune, carasi) in cazul cand se umfla.
   In cazul pozelor postate de tine, si mai ales ca a aparut la 2 exemplare, eu zic ca este "dropsy", deci un schimb de 50% apa, urmat de tratament cu Sera Baktopur Direct conform specificatiilor.