1 Editat de AdrianS (2009-09-10 01:05)

Subiect: Inca un "Primul meu acvariu"

Buna ziua la toata lumea,
Tinand cont ca acum 2 sapt nu stiam aproape nimic despre pesti, m-am hotarat sa reiau ceea ce mi se pare cel mai fain hobby.
Cand eram mic mama... imi tot facea acvarii dar saracii pesti... vai de steaua lor... cred ca am multe pacate de atunci.

Acvariul de 90 l cu ceva plantute, 4 carasi aurii, 4 sanitari, si 4 melci.
Intentionez sa bag si niste red cherry shrimps. Din ce am citit carasii nu vor manca acesti creveti(ramane de vazut !!!)

Pozele le puteti vedea in galeria mea foto.

Cine are ceva sfaturi pentru mine as fi super bucuros sa le citesc.

Toate cele bune si succes maxim la realizarea ecosistemului perfect.

P.S. ca la noi la tzara.. uit sa ma prezint big_smile Adi 26 ani Gura-Humorului Suceava, fost Brasovean.

Acvariul meu

2 Editat de AdrianS (2009-09-10 10:42)

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Acvariu de 90 L:
- Biobox 2 (filtru + pompa + incalzitor)
- Termometru exterior
- Neon (mi-e frica de faptul ca nu e cel mai bun si are si o aparatoare de aluminiu care sa directioneze lumina )

Pesti plante si nevertebrate:
-4 Carasi aurii (eu am auzit ca modalitatea sa iti dai seama daca sunt masculi sau femele este sa vezi daca au coada impreunata sus sau nu !!! poate imi poate cineva confirma sau infirma asta)
-4 Sanitari Otocinclus
-4 Melci Apple Snails, galbeni
-2 Anubias
- din pacate nu mai stiu exact cum se numesc celelalte 2 plante sad

3

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Pt cei care citesc,
As avea nevoie de niste sfaturi de la experti:

-am o nuca de cocos pe care vreau sa o pregatesc asa frumos pentru pus in acvariu ca si pestera pt pesti. Din ce am citit aceasta trebuie curatata f bine si de miez dar si de acel par de pe ea. Trebuie cumva fiarta sau ceva ?

- langa droaia de 4 carasi 4 sanitari 4 melci as vrea sa pun si vreo 30 de crevezi red cherry. Ar fi vreo problema?

Va multumesc anticipat pt sfaturi.
Cele bune.

4

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Salut din nou,
Transformarea a avut loc! Am plantat riccia, de acum trebuie sa am ceva rabdare sa creasca.
Dupa ce ma intorc din concediu va voi trimite poze ca sa vedeti ce rezultat am obtinut !!! big_smile

5

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Eu zic sa o fierbi macar 2 ore, nu cred ca rezista RedCherry langa carasi...
PS; nu poti muta filtru pe un geam lateral?

6

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Din pacate asa este acvariul ! Am sa vad pe viitor daca voi putea sa il maschez cu riccia si java, dar mai imi trebuie experienta pt asa ceva, sau poate am sa folosesc cealalta varianta si il voi da pe asta pentru a putea lua altul mai performant.

Timi ce sa fierb ? RedCherry din ce am citit eu se impaca cu orice atata timp cat au un strat gros de riccia unde sa se ascunda.

7 Editat de Timi (2009-09-15 00:51)

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Asta sa o fierbi

AdrianS A scris:

-am o nuca de cocos pe care vreau sa o pregatesc asa frumos pentru pus in acvariu ca si pestera pt pesti. Din ce am citit aceasta trebuie curatata f bine si de miez dar si de acel par de pe ea. Trebuie cumva fiarta sau ceva ?

Crevetii nu au sanse de supravietuire cu acei carasi..
Crezi ca poti avea riccia cu carasei?

8

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Este drept ca o mai ciugulesc, dar se pare ca nu le place asa de mult ! au fost tentati la inceput sa o manance, si au si mancat pana nu le-a mai trebuit, acum din ce am observat nu le mai trebuie nimic!
Daca nu va tine figura cu crevetii cand ma intorc din concediu ii voi muta !
Eu le urez succes pana atunci ! smile
Multumesc de sfaturi.

9

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Salutare la toata lumea dupa 2 saptamani!!!
Am fost plecat in concediu si am rugat pe cineva sa dea de mancare la pesti atat!!!
Spre surprinderea mea era ok cand m-am intors. Se pare ca nu am facut prea multe greseli.
Totusi:
-riccia creste mai mult de cat va inchipuiti daca ii dati ce ii trebuie (aproape tot acvariul era acoperit la suprafata)

Am o intrebare pt cei care citesc:
- solul(pietris + nisip +substrat plante) amestecat de vai capul meu sad a inceput sa fie plin de "praf", atunci cand scormonesc prin el se tulbura putin apa care apoi se curata cu ajutorul filtrului.

-m-ar ajuta niste melcisori melanoides tuberculata sa mai curete acvariul ?

Toate cele bune.

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

hello si bine ai venit. Nisipul l-ai spalat bine inainte sa-l pui in acvariu?

Am vazut poza de mai sus. De ce nu umplii cu apa acvariul pana la nivelul capacului. Arata urat asa.

11

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Salut, da nisipul a fost spalat foarte bine inainte sa il pun, cred ca sunt excremente ce se descompun.
Acvariul am sa il mai umplu, dar acest model are un nivel maxim care oricum ar fi s-ar vedea!

P.S. cine are idei cum as putea sa maschez dracovenia aia de filtru ? big_smile cred ca pun un colant pe el !!!

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Eu zic ca nu arata foarte rau biobox-ul tau. Ai putea sa pui un rand de plante chiar in fata lui. Gura pe unde absoarbe apa este jos in lateral si o elimina sus. Nu cred ca va bloca gura de absarptie o planta sau un rand de plante sadite chiar in fata biobox-ului.

13

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Dracovenia de pompa are forta destul de mare, nu stiu in ce directie sa o dau ca sa nu imi "omoare pestii"
Am incercat in cateva directii si se bagau prostucii acolo si ii trantea jetul de pereti ! smile Putin amuzant dar nu prea sanatos pt ei.
Am sa incerc sa directionez cumva acel jet in sus sau poate cu un furtun intr-un colt de acvariu !!!
Daca are cineva sugestii sau idei va astept cu ele big_smile

Laurentiu multumesc de sfat.

Cele bune.

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

La mine in acvariu e directionata in sus. Face valuri la suprafata si cu ocazia asta te-ai ocupat si de oxigenarea apei.

15

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Am vazut azi pe internet si am inteles cum functioneaza filtrele alea smechere care fac si circularea apei si fac si oxigenare. Pur si simplu este introdus un tub care vine de la suprafata si face amestecul de apa cu aer.
Sper sa imi reuseasca si mie asta.

Daca reusesc va voi da detalii despre ceea ce am facut.

Salut, cele bune.

16 Editat de Laurentiu A (2009-10-01 22:57)

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

Eu unul am renuntat sa folosesc varianta de care mentionezi mai sus din simplul motiv ca face prea multe bule si imi uda in exces neoanele. Dupa o luna toate erau pline de calcar.

La acvariul de acasa am directionat evacuarea de la filtru catre suprafara apei ca sa faca valuri. Nu am nici o problema de sapte luni cu oxigenarea. Si este un acvariu de 150 de litri cu aproape 50 de pesti in el. 30 sunt neoni deci nu-i pune la socoteala cand o sa calculezi pestii/litru smile

Mersi Schlaffen pentru sfat. Ai avut dreptate, nu am treaba cu oxigenarea.

17

Re: Inca un "Primul meu acvariu"

De vreo cateva zile bune stau si ma tot uit la fiecare peste in parte, fiecare carasel are un solz 2 lipsa, din ce am citit (sper sa nu fi inteles gresit) mai cat pt ca se schimba....
Ceea ce ma intristat foarte tare azi este faptul ca am inteles ca sanitarii mei otocinclus sunt subnutriti... credeam ca asa trebuie sa fie ei mai slabuti... dar dupa ce m-am uitat indelung pe net am vazut ca ei trebuie sa aiba asa o burta grasana cum avem noi de la bere smile
Pt cei interesati aici am gasit cel mai bun articol :

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile76.html

Cele bune si succes.