1

Subiect: Sistem Co2 fara ph controller

Buna ziua,se poate sa am un sistem de co2 fara ph controller? Problema este ca nu dispun de atatia bani momentan,si as vrea sa stiu daca se poate fara ph controller,urmand s ail achizitionez pe acesta in vara anului urmator.Daca da,ce altceva mai am nevoie inafara de : Butelie,reductor,furtun,numarator de bule,difuzor/reactor,valva antiretur ?

Re: Sistem Co2 fara ph controller

Poti linistit si fara ph controller!...nu mai ai nevoie de nimic inafara de ce ai mentionat tu mai sus...poate doar de un test ph permanent de la jbl ca sa sti aproximativ cat co2 dizolvat ai in apa wink
Bafta!

3

Re: Sistem Co2 fara ph controller

Intr-adevar se poate si fara, dar nu este varianta ideala. SIstemul are electrovalva?....sau doar ai uitat tu sa o enumeri....?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

4

Re: Sistem Co2 fara ph controller

Am uitat sa o enumar.Ce regulator imi recomandati? Adica care este diferenta intre un regulator cu 2 manometre sau unul cu 1 singur cum este acesta http://www.ebay.com/itm/UP-Co2-Aquarium-Pierce-Simple-Regulator-Manometer-A146-/160641427960?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2566f9a9f8

Cam care ar fi suma care trebuie alocata pentru aceste produse? (sh sau noi),eu am zis asa : 100 lei butelia,200 regulator,300 celelalte,credeti ca am zis bine sau pot sa o scot si mai ieftin?

5

Re: Sistem Co2 fara ph controller

cu 2 manometre. unul indica presiunea din butelie, celalalt presiunea din instalatie. (inainte si dupa regulator). daca sistemul are electrovalva o poti lasa sa mearga in acelasi timp cu lumina

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6 Editat de bogdivaio (2011-11-17 02:18)

Re: Sistem Co2 fara ph controller

Si fara electrovalva se poate foarte bine, dar fiecare cu parerea lui  wink
... daca urmaresti la vanzari pe diferite forumuri ai sa vezi ca preturile sunt cam asa:
- butelie de la 200 de lei in sus, depinde de ce firma e facut si de cate kg este
- reductorul de la 150  lei in sus
- electrovalava de la 100 de lei in sus
deci o sa ajungi undeva la 500-600 de lei cu toate wink
Bafta!