1

Subiect: este o alga?

buna seara,
am si eu o intrebare, in aceste poze ce se vede este o alga?daca da, cum scap de ea?nu este foarte raspandita inca doar pe cateva frunze...
multumesc

The woman- not every monster live in the wild

2

Re: este o alga?

Da, este o alga!
Pentru a scapa de ea:
-Rupi frunzele afectate
-Maresti durata de iluminare
-Mai adaugi un neon la acvariu
Tu alegi  :sok

3

Re: este o alga?

multumesc frumos,
lumina am un osram 865-18w si osram 827-18w, acvariu de 80l,nu prea mai am unde sa pun inca un neon sad
perioada de iluminare este de la 7-12 si 17-21,
pesti vivipari,zebre,neoni

The woman- not every monster live in the wild

4

Re: este o alga?

pasi_une A scris:

Da, este o alga!
Pentru a scapa de ea:
-Rupi frunzele afectate
-Maresti durata de iluminare
-Mai adaugi un neon la acvariu
Tu alegi  :sok

Mihai, te rog sa-ti sustii sfatul cu marirea duratei de iluminare, ca metoda pentru eradicarea acestei alge. Oricum, te rog s-o identifici, eu nu am reusit...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: este o alga?

in pozele tale vad cel putin doua alge: punctele verzi sun GSA (Green Spot Algae) si firisoarele negre par un inceput de Staghorn. GSA apare in principal datorita nivelului scazut de fosfati (PO4). ce program de fertilizare folosesti si ce nivel de CO2 ai? de asemenea, ar trebui sa masori nivelul NO3 (nitrati) si PO4.
PS: din punctul meu de vedere, recomandarile lui pasi_une vor duce la inmultirea acestor alge.

Pescar hoinar

6

Re: este o alga?

fertilizant folosesc kit-ul de la cristi ionescu pps-pro si celalalt, pun dimineata din pps 1 ml si celalalt cam 1.5 ml, 2 ml de easy carbo, co2 am de la bomba iese cam 1 bula pe sec.
teste....am jbl 6/1

The woman- not every monster live in the wild

7

Re: este o alga?

La ce interval de timp schimbi apa si cata?
Ce valoare de NO3 ai?

8

Re: este o alga?

la 5-6 zile schimb apa cam 20-30%
NO3 la un test am avut 25, la al 2 lea am avut 10
NO2 0.5

The woman- not every monster live in the wild

9 Editat de pasi_une (2011-11-18 21:30)

Re: este o alga?

Baracuda A scris:
pasi_une A scris:

Da, este o alga!
Pentru a scapa de ea:
-Rupi frunzele afectate
-Maresti durata de iluminare
-Mai adaugi un neon la acvariu
Tu alegi  :sok

Mihai, te rog sa-ti sustii sfatul cu marirea duratei de iluminare, ca metoda pentru eradicarea acestei alge. Oricum, te rog s-o identifici, eu nu am reusit...

Ce scrie aici nu va spune nimic ?

MYKE A scris:

lumina am un osram 865-18w si osram 827-18w, acvariu de 80l
perioada de iluminare este de la 7-12 si 17-21

Mai mult sa sigur e Staghorn pe planta despre care cred ca e o blixa japonica..
1.O pauza la sistemul lui de iluminare nu are ce cauta
2. cam mare pauza  :-  aduce mai mult dezavantaje decat sa ajute acvariul

10

Re: este o alga?

deci sa las fara pauza 9-10 ore sau cu pauza mai mica de 2-3 ore?

The woman- not every monster live in the wild

11

Re: este o alga?

teste facute acum arata asa
NO3 - 25
NO2 - 0
GH - >7d
KH - 6d
PH - intre 7.2 si 7.6 (cam mare dar nu stiu de ce)
CL2 - 0
cateva sfaturi...

The woman- not every monster live in the wild

12

Re: este o alga?

In mare Staghorn apare in acvarii in urma excesului de macro,acolo unde plantele nu se dezvolta intr-un ritm firesc speciei respective,adica acolo unde este intarziata dezvoltarea plantelor.Recomand pentru o perioada de o luna  sa renunti la fertilizarea cu macro,respectiv PPS-Pro.Chiar si fertilizarea micro imi pare mare avand in vedere punctele de GSA.Nu stiu ce substrat fertil ai? e posibil sa ai o eliberare de nutrienti destul de mare din solul fertilizant,daca te afli in primele 4 luni de folosire a substratului.Ar prinde bine si o poza cu tot acvariul sa vad ce masa de plante ai ,asemeni nu stiu ce filtrare ai,lucru important in aceasta ecuatie cat si zonele in care duc curentii acestui filtru.Pana atunci schimburi de apa de 40-50% sifonarea usoara a substratului in zona frontala unde dai de mancare pestilor, injectarea cu seringa cu Easy Carbo direct pe zonele afectate,frunzele pe care depunerea algelor este prea mare ,pot fi taiate.Am sentimentul ca ai si o lipsa de fier,poate ar tebui sa fertilizezi cu aditie de fier separat,zilnic

13 Editat de MYKE (2011-11-19 02:33)

Re: este o alga?

am pus 2 poze facute acum( sper sa se inteleaga) filtru extern pe sprai bar, cel din stanga sus, substratul nu este altceva decat nisip de 2-3mm fara nimic altceva, algele au aparut in partea de jos-dreapta

The woman- not every monster live in the wild

14

Re: este o alga?

tot nu am scapat de ele sad
am oprit fertilizarea pt. o saptamana, nimic, erau parca mai multe
schimburi de apa mai dese cam la 2 zile 30-40%, tot nimic
ieri si azi am lasat acvariu fara lumina deloc sa vad ce se intampla si am scos furtunul de la bomba de CO2, fara fertilizare deloc, il mai las si maine poate da un pic de rezultat.
daca arunc plantele si iau altele vor mai aparea alge? adica sa o iau de la un fel de 0, dar doar cu alte plante, nisipul-apa raman

The woman- not every monster live in the wild