1

Subiect: Micrantherum umbrosum

am si eu o intrebare: Micrantherum umbrosum nu-mi merge bine , are frunzele galbui. lumina 0.7w/l feropol saptamanal, feropol zilnic, pps de la marian zilnic, easy carbo zilnic + co2 la greu , substratul de la jbl nu stiu cum dr...u ii zice + manado. astept parerile voastre. merci anticipat

Re: Micrantherum umbrosum

niste teste de apa ai facut?!

3 Editat de luci92050 (2011-11-18 02:25)

Re: Micrantherum umbrosum

mai conteaza si spectrul neoanelor si nu vorba de w/l ci de cati lumeni/l ai

4 Editat de bogdivaio (2011-11-18 02:40)

Re: Micrantherum umbrosum

luci92050 A scris:

mai conteaza si spectrul neoanelor si nu vorba de w/l ci de cati lumeni/l ai

Privind observatia ta w/l , ce te faci acum ca au aparut T5-urile si HQ-urile ?!
Care ar fi raportul indicat pentru:
-un acvariu mediu plantat?
-un acvariu bine plantat?

Te rog sa ma lauresti si pe mine.  big_smile

P.S.scuze daca sunt putin offtopic

5

Re: Micrantherum umbrosum

neoanele sunt 2 buc.jbl nature , 1 buc jbl solar si 3 buc.osram 865.

6

Re: Micrantherum umbrosum

jbl-urile sunt t5. interesant ca restul plantelor sunt ok. ludwigia sp. rubin este rosie si creste in draci.si restul sunt in parametrii cum imi place mie sa spun. teste nu am facut decat acum ceva timp prin bunavointa lui bitanu si erau ,,,, in parametrii""".

7

Re: Micrantherum umbrosum

luci92050 A scris:

mai conteaza si spectrul neoanelor si nu vorba de w/l ci de cati lumeni/l ai

Care este legatura intre spectru si lumeni?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Micrantherum umbrosum

MAESTRE BARACUDA daca ai intervenit aici dami un sfat competent ca mi-ar parea rau sa pierd planta asta ca-si gasise bine locul in acvariul meu.

9

Re: Micrantherum umbrosum

danutz10 A scris:

MAESTRE BARACUDA daca ai intervenit aici dami un sfat competent ca mi-ar parea rau sa pierd planta asta ca-si gasise bine locul in acvariul meu.

Chiar daca nu este peiorativ, cuvintul "maestre" nu ma stimuleaza pozitiv! In calitate de administrator am libertatea de a-mi alege maniera prin care intervin intr-un subiect, fara sa ma simt obligat sa dau explicatii in tema respectiva. Cu toate ca "da-mi un sfat" nu a fost urmat de un "te rog", o fac totusi:
   - lipsa azotului se manifesta prin ingalbernirea frunzelor incepand cu cele mai batrane, de multe ori acestea capatand si o tenta rosiatica datorita acumularii cianurilor in frunza
   - lipsa potasiului se manifesta prin pete galbene pe frunza, prin ofilirea varfurilor si a marginilor acesteia
   - lipsa calciului duce la dereglari celulare in special la stoloni si la frunze, acestea distrugandu-se. Frunzele tinere sunt adesea de culoare galbena
   - lipsa fierului duce la ingalbenirea plantei incepand de la varf, a lujerilor si frunzelor noi si tinere. Zonele galbene sunt adesea strabatute sau inconjurate de nervuri verzi.
   - lipsa magneziului se manifesta prin pete galbene pe frunze, la inceput pe cele batrane, mai apoi si pe frunzele tinere
   - lipsa sulfului duce la ingalbenirea frunzelor incepand cu cele tinere si mai apoi si a celor mai batrane
   - lipsa manganului duce la pete galbene intre nervurille frunzei, care mai apoi se distrug, lasand in loc gauri ovale. Acelasi simptom apare in cazul supradozarii cu fier, care impiedica prin prezenta sa asimilarea manganului.
   Toate aceste explicatii le gaseai in sectiunea "plante" - acvaristica de apa dulce

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Micrantherum umbrosum

baracuda, te rog sa-mi accepti multumirile. fara sa te perii, sfaturile tale sunt competente si de un mare ajutor. in consecinta trebuie sa fac teste de apa si dupa aceia sa iau masuri.