1 Editat de aroxol (2011-11-21 00:44)

Subiect: Salutare!

Va salut!
Ma numesc Andrei sunt din Bragadiru si deocamdata am doar un ciob de 100l care asteapta sub birou.
La mine aici e cam nasol cu acvaristica pentru ca avem o apa foarte dura dar voi gasi eu o solutie.
Acvaristica este o pasiune mai veche de-a mea avand acvariu chiar si prin camin in timpul facultatii smile si de vreo 2 ani mi-am tot bazait sotia la cap pana intr-o zi cand m-a trimis sa mi-l iau de la facut :d
Forumul m-a ajutat foarte mult (l-am citit de vreo 3 ori smile), bineinteles ca tot mai am nelamuriri....dar poate ma ajutati cand o fi cazul.
Deocamdata sunt la etapa strans hardware dar imediat ce voi starta setup-ul o sa fac un post la "acvarii in lucru"
Sa ne auzim cu bine!

2

Re: Salutare!

Salut si bine ai venit
abia astept sa vad pozele cu noul acvariu

The woman- not every monster live in the wild

Re: Salutare!

aroxol A scris:

La mine aici e cam nasol cu acvaristica pentru ca avem o apa foarte dura dar voi gasi eu o solutie.

   Salut Andrei, bine ai venit!
   In legatura cu apa dura este simplu, faci acvariu de africani :sok

4

Re: Salutare!

Am luat in calcul si varianta asta dar nu vreau sa joc pe teren necunoscut(  nu stiu nimic despre ei ). In plus sotia a pus ochii pe neoni cand am fost in horn smile

Ma inclin!

Re: Salutare!

Atunci ai o alta solutie destul de simpla, exista substante care iti vor cobora duritatea apei pana la nivelul sa zicem maxim admin de pesti, sa faci economie lol  .

6

Re: Salutare!

aroxol A scris:

Am luat in calcul si varianta asta dar nu vreau sa joc pe teren necunoscut(  nu stiu nimic despre ei ). In plus sotia a pus ochii pe neoni cand am fost in horn smile

Ma inclin!

Care ar fi "terenul cunoscut" pentru tine?
Cea mai eficienta metoda pentru reducerea duritatii este adaosul de CO2.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Salutare!

Pentru inceput vreau doar ceva vivipari si neoni...primul plin o sa imi aduc apa de la servici. La schimburi o fierb, daca nu imi iau un dedurizator. sunt solutii

Multumesc!

Re: Salutare!

In cazul in care iti plac viviparii esti bine, sunt pesti de apa dura/usor salmastra. Deci daca renunti la neoni si iti cumperi Guppy, Molly, Platy, Xipho etc, si faci doar acvariu cu vivipari, poti folosi direct apa care o ai.
   Oricum nu este o varianta sa aduci apa mai moale din alta parte urmand ca la schimburi sa folosesti dura, deci parerea mea este sa mergi pe vivipari care de fapt sunt niste pesti extraordinari :sok

9

Re: Salutare!

Bine ai venit.

10

Re: Salutare!

De fapt, ce duritate are apa, pe care o folosesti?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!