1 Editat de undo (2011-11-22 00:17)

Subiect: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

Salut,
voiam initial sa postez o singura intrebare, intr-o alta sectiune a forumului, insa pe cat ma afundam in detalii, am realizat ca ar fi mai bine sa incep un nou subiect aici, ocazie cu care mi-as putea permite mai multe intrebari.  :frogp

Ca sa fim in trend total cu forumul in care ne aflam, cateva cuvinte despre mine: Andrei, aproape 25 de ani, din Iasi.

Am un acvariu home made de aprox. 50 de litri. Capacul este tot home made, a fost facut din placaj si, evident de la umezeala s-a cam uflat. E oarecum hidos, am in plan sa fac un altul din plastic. Il am de mai multa vreme, a fost abandonat cativa ani, iar de curand am ales sa ma reapuc, poate si datorita faptului ca m-am mutat in casa noua. Acvariul are cateva plante (spre rusinea mea - nu mai stiu de care), un substrat de pamant de aprox. 8-9mm si un strat de pietris de 1-1.2 cm. Insuficient, stiu, insa voi mai completa.

In rest, am repus in functiune o pompa mai veche de aer, fluxul fiind directionat spre o piatra de aerisire de aprox. 10 cm, un incalzitor din tercut al carui brand, evident, l-am uitat insa care mentine apa la 28 grade Celsius (deci am considerat ca nu ar mai fi necesar sa il inlocuiesc) si un filtru AquaOne 102F. Din pacate sistemul de iluminare de pe capac nu mai este functional, astfel ca am atasat un echipament sofisticat: o veioza minuscula, lumina e o idee ... galbena, insa e o solutie temporara. Acvariul este tinut pe hol, deci e mai greu cu lumina naturala.

Daca metodele temporare pe care le-am adaptat sunt "naspa", "nasoale" s.a.m.d. si pot dauna rau sanatatii inotatarilor nu dati cu pietre, prefer sfaturi. Pentru viitor m-am gandit la un bazin mai mare (~112l - 70x40x40), insa nu despre asta vreau sa discutam acum.

In acvariu convietuiesc 8 xipho, 4 molly (cu o medie de 3cm pt toti cei 12 pesti), un sanitar Aspidoras-Depinnai de vreo 3.5 cm, 3 sanitari Hoplosternum Thoracatum unul mare de vreo 10 cm care a rezistat o perioada lunga de timp in care acvariul a fost oarecum ignorat, si doi mai mici de 2.5-3cm. Pe langa acestia, mai exista doi Ancistrus Dolichopterus de aprox. 3cm. La care mai adaugam un newcomer, un gurami mascul de vreo 5-5.5 cm. E o idee suprapopulat, insa cam in o saptamana-doua ma astept sa termin acvariul mai mare.

Care ar fi problemele de pana acum:

a) inainte de a veni cei doi ancistrusi si gurami-ul, au disparut efectiv 4 molly de 1.5-2 cm si doi Corydoras Weitzmani de ~1.5 cm. Ii aveam de vreo 3 saptamani, crescusera putini, aveau cam 1 cm cand i-am luat. Din cei 6 disparuti, am gasit doar doi intregi (morti, din pacate) - un corydoras si un molly. In rest, am gasit in pietris cateva resturi dintr-un molly si o jumatate din al doilea corydoras. Posibil ca acestia, mai mici fiind sa fi fost atacati de catre sanitarul cel mare?

b)gurami-ul albastru este foarte retras, se ascunde ori printre pietrele mai mari, ori intr-o cana decorativa. La vederea unei persoane langa acvariu se sperie si fuge, deci ar trebui sa fie sanatos (cred). Ce am observat insa e ca un molly cam are probleme cu el si cam de fiecare data cand il vede il fugareste. Sa fie asta o reala problema a sa sau e un peste retras? Planuiesc sa iau si o femela, insa la ultima iesire nu am gasit niciuna de talia sa.

Multumesc si bine v-am gasit!

PS: am atasat poze cu intreg "asamblul rezidential" si cu "timidul".
:acv

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

salut. sper ca nu ai pus pamant din gradina ca substrat fertilizant! ai putea sa iei in calcul pt urmatorul acvariu (pe care sper sa il pui in functiune cat mai curand, pt binele pestilor din poze) sa folosesti un substrat fertilizant de firma (JBL) si pietris cu granulatie intre 1 si 4 mm. in rest, pestii au nevoie de plante sa se ascunda si, daca sunt conditii optime (iliminare, fertilizare, CO2) sa produca oxigen. incearca sa menti temperatura la 25 grade si umple acvariul cu apa pana sus. toate cele bune si asteptam vesti bune

Pescar hoinar

3

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

Ti-am mutat topicul la aceasta sectiune, consider ca este mai potrivita. Am rugamintea sa fii mai concis cind scrii, textul este foarte greu de urmarit!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

@LupuMoralist: Nu e pamant de gradina, e un substrat din pet shop. A fost doar o punga de 2.5, de aceea spun ca nu e poate suficient.

Am inceput sa lucrez intre timp la urmatorul bazin pe care am in plan sa il amenajez asa cum trebuie. Dimensiunile la care am ramas sunt 70x75x45. In seara asta am lipit sticla, astept in zilele urmatoare sa ii pun si intariturile, pentru ca mai apoi sa il probez. O sa vreau sa imi fac un corp de mobilier care sa il sustina, ma gandesc sa pastrez pe lateralul sau niste rame care sa consolideze acvariul. Revin cu vesti, deocamdata o poza.

5

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

Imi plac mult dimensiunile acvariului, dimensiuni foarte bune pentru un "plantat" !

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

Asteptam poze pe cand v-a fi gata :sok  :fbr

7

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

Maine vreau sa fac un background 3D pentru doi din peretii acvariului mare (va fi pozitionat intr-un colt al holului), sa mai aplic un strat subtire de silicon pentru siguranta, apoi intariturile.

Intre timp insa, am vrut sa mai inveselesc putin gurami-ul singuratic si i-am luat o femela, mai mica decat el cu aprox 1-1.5 cm decat el. Insa in ciuda asteptarilor, acesta o cam agreseaza.

Deocamdata l-am separat, insa daca nu e decat o chestie temporara o sa trebuiasca sa renunt la unul din ei, cred. Alte sugestii?

8

Re: 50l, "semi-plantat", "re-incepator". Catva intrebari

Salut din nou,
am renuntat la ideea de background, voi pune un autocolant albastru in schim. Considerati suficiente intariturile puse pana acum, sau sa mai adaug? Mentionez ca sticla are grosimea de 8mm (am vrut de 10, insa nu am gasit la sticlariile pe la care am fost).

Alte intrebari: credeti ca 4tuburi T8 de 59 cm (20W), 2x Hagen Flora Glo + 2x Hagen Sun Glo sunt suficiente pentru ilumarea acvariului?

De asemenea, considerati un filtru extern JBL e700 suficient, sau sa ma reorientez spre un e900? De asemenea, daca mai considerati si alte alternative pentru filtru, va rog nu ezitati.