1

Subiect: Discus bolnav

Buna seara,

am si eu o problema cu un discus si as avea nevoie de ajutorul celor mai priceputi si cu mai multa experienta ca mine.
Am luat de la cineva doi discusi maturi care nu fusesera tinuti in cele mai bune conditii..i-am adus acasa i-am pus in acvariu steril insa unul dintre ei avea un comportament foarte apatic..dupa cateva zile am ajuns la concluzia ca avea hexamina. L-am pus separat, am crescut temperatura si i-am facut tratament cu sare si metronizaol. Rezultatele au fost bune si-a recapatat culoarea, apetitul (pentru ca nu mai manca absolut deloc), fecale solide etc insa a aparut o noua problema si anume faptul ca i-a aparut un punct alb pe lentila unui ochi (exterior). Din pacate a evoluat si s-a extins ajungand practic o folie alba ce ii acopera ochiul (gen cataracta insa la exterior, pe lentila).
Am incercat sa tratez apa cu Omnipur si sa ii aplic asocilin pe ochiul bolnav (desi mai mult de 1 min nu ramane aplicat) insa se intampla un lucru ciudat - seara ochiul pare ca se curata si redevine normal insa dimineata problema revine.
Chiar nu mai am idei ce as putea incerca si sper ca cineva are rabdarea si timpul sa incerce sa ma ajute.
Mentionez ca schimb in fiecare zi circa 30% din apa, acvariul e steril si in fiecare zi aspir orice mizerie de pe fundul acvariului.

Multumesc

2

Re: Discus bolnav

Metronidazolul fiind un antibiotic cu actiune impotriva bacteriilor anaerobe si a protozoarelor, poate avea ca efect secundar in tratarea pestilor, aparitia micozelor la nivelul epidermei sau chiar a ochilor. Poti incerca un tratament cu Baktopur. Oricum, cred ca i facut o greseala, cind ai adaugat sare!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Discus bolnav

Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Am citit ca tratamentul cu sare este destul de controversat si parerile sunt impartite insa din pacate era intr-o stare deplorabila cand l-am luat si dupa cca o saptamana nu mancase nimic (se poate chiar de dinainte sa il fi luat eu). Am decis sa incerc aceasta masura ca ultima speranta. Am adaugat sare pentru 3-4 zile dupa care a inceput sa manance fara nici o problema si am renuntat la a mai adauga - sper totusi ca nu i-am facut mai mult rau decat bine..
Voi urma sfatul Dumneavoastra si voi schimba tratamentul din Omnipur in Baktopur. Imi permit sa va mai intreb daca considerati tratamentul cu Asocilin ca fiind unul potrivit sau pur si simplu stresez pestele degeaba (stiu ca si in cazul acestuia parerile sunt multe).

Multumesc

4

Re: Discus bolnav

maphioso A scris:

Buna ziua si multumesc pentru raspuns. Am citit ca tratamentul cu sare este destul de controversat si parerile sunt impartite insa din pacate era intr-o stare deplorabila cand l-am luat si dupa cca o saptamana nu mancase nimic (se poate chiar de dinainte sa il fi luat eu). Am decis sa incerc aceasta masura ca ultima speranta. Am adaugat sare pentru 3-4 zile dupa care a inceput sa manance fara nici o problema si am renuntat la a mai adauga - sper totusi ca nu i-am facut mai mult rau decat bine..
Voi urma sfatul Dumneavoastra si voi schimba tratamentul din Omnipur in Baktopur. Imi permit sa va mai intreb daca considerati tratamentul cu Asocilin ca fiind unul potrivit sau pur si simplu stresez pestele degeaba (stiu ca si in cazul acestuia parerile sunt multe).

Multumesc

   Daca nu exista certitudinea ca este vorba de o infectie oculara, eu nu as folosi Asocilin, acesta este indicat pentru infectiile (nu micozele) oculare la ciini, pisici si bovine. Este contraindicat pentru animalele hipersensibile la substanta continuta. Oricum, daca este vorba despre o micoza, asa cum cred eu, tratamentul cu Asocilin nu este eficace, el insusi fiind un antibiotic, poate contribui la dezvoltarea coloniilor de ciuperci/fungi, care provoaca micoza.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Discus bolnav

Va multumesc mult, apreciez foarte mult sfaturile Dumneavoastra si cu siguranta le voi urma.

O seara placuta

6

Re: Discus bolnav

Update - pestisorul si-a revenit complet smile il voi tine in carantiana inca o perioada insa arata si se comporta foarte bine.
Multumesc inca o data!