Subiect: Substrat

Salutare,

In aceasta saptamana doresc sa schimb setup-ul si sa schimb si substratul....Eu ma gandeam sa aleg dintre urmatoarele:

Aqua Medic Volcanit (la acesta trebuie si un substrat tip aquabasi?)
Substrat Fertil Stoffels GranuPor

Sau daca imi puteti spune ce folositi voi prin acvarii si ati avut rezultate bune.

Multumesc frumos

Re: Substrat

salut. vrei sa il folosesti la un acvariu de creveti, sau plantat cu pesti? aquatic nature au niste substraturi foarte interesante care nu necesita substrat fertilizant, dar si un pret pe masura

Pescar hoinar

3 Editat de cassian20 (2011-11-23 02:08)

Re: Substrat

Acvariu plantat -pesti+creveti

te referi la asa ceva? Substrat Fertiplant ABF

Re: Substrat

cassian20 A scris:

Acvariu plantat -pesti+creveti

te referi la asa ceva? Substrat Fertiplant ABF

   Ai gasit tu unul si mai scump lol, exista si Ferti Soil tot Aquatic Nature, un substrat complet.

"Aquatic Nature - Ferti-Soil este un substrat complet nutritiv si decorativ pentru toate tipurile de plante de acvariu. Structura rarefiata ofera o zona excelenta de penetrare pentru radacinile plantelor de apa dulce.
Nutrientii se elibereaza treptat, timp indelungat. Stimuleaza micro-fauna din acvariu. Imbunatateste functia de filtrare si stabilizeaza valoarea pH-ului intre 6 si 7. Excelent pentru pestii care traiesc la fundul apei si pentru toti pestii care traiesc in biotopuri cu apa moale.

  • Granulatie : 1.5-5 mm

  • Inalta capacitate de absorbtie

  • Capacitate de filtrare a apei

  • Reduce PH-ul (6 – 7)

  • Impiedica cresterea algelor

  • Bogat in macro si micronutrienti Reduce GH-ul

  • Reduce KH-ul

  • Absoarbe deseurile toxice

  • Durata de viata 2-3 ani

  • Absoarbe fosfatii"

Re: Substrat

Multumesc Cristi, totusi are un pret destul de ridicat si Ferti Soil. Crezi ca Aqua Soil-Amazonia II (ADA) se apropie ca si calitate de Ferti soil?

Re: Substrat

cassian20 A scris:

Multumesc Cristi, totusi are un pret destul de ridicat si Ferti Soil. Crezi ca Aqua Soil-Amazonia II (ADA) se apropie ca si calitate de Ferti soil?

   Se apropie si depaseste multe substraturi de Nature Aquarium, dar pana sa pui Amazonia trebuiesc puse ca la carte o gramada de alte porcarele japoneze (vezi in filmulet de la minutul 00:50). Sincer nu l-as recomanda decat aquascaperilor avansati :fok
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=H2NrUSOolCI&feature=related[/youtube]

Re: Substrat

Multumesc tare mult.

Cred ca ce pun ei acolo sunt bacteriile acelea mult laudate de la ADA si carbune de bambus daca nu ma insel (o galagie de bani). Cred ca o sa cumpar tot Aqua basis plus si Monado. neutral

8 Editat de Ancistrus (2011-11-23 04:37)

Re: Substrat

Daca ai posibilitatea poti incerca Stoffels Granupor, se spune ca ar fi fertil si 100% natural:

"Substrat Fertil Stoffels Granupor - cutie de 5 l
Principalele avantaje ale substratului GranuPor
•GranuPor este un produs 100% natural, compus din argila procesata la temperaturi de peste 1000 grade C
•GranuPor ofera o mai buna circulatie a apei si o dispersie superioara a temperaturii in apa din acvariu, datorita porozitatii sale
•GranuPor favorizeaza cresterea usoara a radacinilor plantelor si permite apei incarcate cu oxigen sa patrunda in substrat
•GranuPor este un substrat usor colonizabil de catre bacteriile esentiale, ceea ce va permite o buna echilibrare a acvariului pentru a sustine viata si nu favorizeaza putrezirea radacinilor
•GranuPor este reutilizabil, usor de curata si prietenos cu mediul 
Utilizare:
GranuPor poate fi folosit singur ca substrat principal in acvariu sau amestecat cu pietris sau nisip, oferind o buna circulatie a apei in substrat.

Poate fi folosit atat in acvarii de apa dulce, cat si in iazuri, dar este ideal si ca material filtrant. Se va spala bine inainte de utilizare, pentru a se elimina reziduurile de fabricatie.
Granulatia este de 2-3 mm.
"

9

Re: Substrat

Am si eu o intrebare referitoare la substrat, pt un acvariu de 60/30/30 de ce cantitate ai nevoie? grosimea sa fie ideala pt semiplantat.

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

10

Re: Substrat

10-12 litri

11

Re: Substrat

Ancistrus A scris:

10-12 litri

Multumesc Ancistrus

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."

12

Re: Substrat

http://dennerle.com/de/index.php?option … Itemid=280

Util, poate o sa-i ajute si pe altii

"Nici un om nu este suficient de intelept de unul singur."