1 Editat de dan.matei26 (2011-11-23 13:40)

Subiect: Acvariu Pirahna 200l

Salutare dragi acvaristi!
Asa cum am zis,am trecut si la un biotopul unui peste pe care nu"l-am incercat" niciodata.Mai ales dupa subiectul cu acvariu Piranha 360l si evolutia lor.Si am achizitionat 8 bucati red belly super misto.M-au fascinat din prima.Problema ar fii ca sunt foarte speriosi ...dar numai la lumina.Daca lumina e stinsa....fac excursii in toate zonele acvariului.Dar fiind plantat foarte bine acvariul....cam se necesita lumina,minim 40w.Am Gigantea ,Sagitarii,valisnerii,Echinodorusi.
Intrabarea mea care ar fii...cum pot sa-i obisnuiesc cu lumina puternica?daca as pue cate un neon mic...si sa maresc puterea ,sa plec de la 10 w.....ar fii ok metoda?Nu am mai intalnit asa pesti speriosi la lumina si nici nu vreau sa le fac un mediu incomod.Sa sporesc cresterea plantelor si mentinerea lor cu mai mult fertilizant?
E prima data cand patesc asa in anii de acvaristica pe care-i am ,asa ca astept cateva sfaturi de la experti.Iar daca exista un post cu probleme similare,dati-mi un link si imi cer scuze ca nu le-am gasit.

Cu poze voi revenii cand m-or lasa aia sa aprind lumina,:)
Mentionez ca au inceput sa manance de la juma de ora de cum i-am introdus in bazin. 

Cu stima

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Pirahna 200l

Am incercat o poza de la departare cu telefonul,sa nu-i sperii!mentionez claritatea proasta.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

3 Editat de Ancistrus (2011-11-23 13:44)

Re: Acvariu Pirahna 200l

Salut Dan, Red Bellied Piranha sau Pygocentrus nattereri sunt speriosi in acvariile cu lumina nefiltrata de plantele de suprafata... nu le place lumina directa. Iti recomand sa colorezi apa cu tanin de la buturugile care le vei baga in apa, frunze de stejar, conuri de arin sau chiar solutiile din comert, si sa lasi la suprafata cateva fire de Hydrocotyle leucocephala wink
   Totusi, chiar daca spui ca ai destula experianta astept pozele sa vedem daca sunt piranha big_smile

LE: Intre timp ai pus si o poza in care nu se vede mai nimic... ceva ceva imi spune ca au partea de la coada cam lunga... deci posibil sa nu fie piranha wink Daca ai 2-3 poza de aproape, mai in detaliu :fok

Re: Acvariu Pirahna 200l

sakut man!sunt pirahna,crede-ma!:)m-am interesat si i-am luat si de la cineva cunsocut.PLus de asta devoreaza carnea,si nu au codala mai lunga .e triunghi isoscel,dar ai perfecta dreptate.nu se vede deloc bine,ca daca vad blit....fug si mi-e mila de ei.O sa-i prind cand fugaresc un carasel si...o sa postez poze profi asa cum punem toti.Asta am pus-o asa...sa iti faci doar o impresie vaga .Intradevar ai perfecta dreptate si voi lua si plante de suprafata.B|uturugi am deja.Mersi mult de tot pentru sfaturi si confirmari.

Cu stima

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Acvariu Pirahna 200l

nu cred ca e o idee buna sa ai lungimea acvariului mai mare decat mobilierul

Pescar hoinar

Re: Acvariu Pirahna 200l

Da stiu|!am schimbat comoda ,si asta-i provizorie.AI dreptate,si va sta pe una mult mai mare.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista