1

Subiect: Zebra cu comportament ciudat

Ieri am crezut ca este o intimplare , azi cred ca este o problema . O zebra are un comportament ciudat , prefera sa stea ' sprijinita " pe plante . Sta ce sta apoi incepe sa inoate cu greutate , mai mult pluteste in voia si miscarea apei .
Culmea , vad si suratele ei , o tot tachineaza ... de parca ar vrea sa faca ceva ...
Ce poate avea ????
In rest , in acvariu nu s-a schimbat nimic , totul este , sau pare ok .

--- pe undeva in Rahova ---

2

Re: Zebra cu comportament ciudat

Mircea G A scris:

Ieri am crezut ca este o intimplare , azi cred ca este o problema . O zebra are un comportament ciudat , prefera sa stea ' sprijinita " pe plante . Sta ce sta apoi incepe sa inoate cu greutate , mai mult pluteste in voia si miscarea apei .
Culmea , vad si suratele ei , o tot tachineaza ... de parca ar vrea sa faca ceva ...
Ce poate avea ????
In rest , in acvariu nu s-a schimbat nimic , totul este , sau pare ok .

Ce capacitate are acvariul si ce (cite) vietuitoare sint acolo? Algele de pe frunzele plantelor indica niste dezechilibre, incarcatura biologica mare a apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Zebra cu comportament ciudat

Acvariul are 50 l si . Sint 4 zebre , 4 xifo + pui , 2 calistus si 6 neoni ...daca am numarat bine .
Algele respective sint in stare statica , sa spun asa , nu se dezvolta mai mult , nu am probleme de invazie .
Asa arata acum acvariul dupa o freza severa a plantelor .

--- pe undeva in Rahova ---

4

Re: Zebra cu comportament ciudat

Mircea G A scris:

Acvariul are 50 l si . Sint 4 zebre , 4 xifo + pui , 2 calistus si 6 neoni ...daca am numarat bine .
Algele respective sint in stare statica , sa spun asa , nu se dezvolta mai mult , nu am probleme de invazie .
Asa arata acum acvariul dupa o freza severa a plantelor .

Cam multi pestisori, la care se adauga probabil si melci. Filtrul din imagine este singurul care se ocupa cu filtrarea? Zebra care are probleme, are si abdomenul umflat, cumva?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Zebra cu comportament ciudat

Filtrul este unic . Zebra nu este umflata . Si acum cind scriu , suratele vad ca o tot ataca ...nu inteleg comportamentul . Am un filmulet dar unde sa-l pun ?

--- pe undeva in Rahova ---

6

Re: Zebra cu comportament ciudat

Mircea G A scris:

Filtrul este unic . Zebra nu este umflata . Si acum cind scriu , suratele vad ca o tot ataca ...nu inteleg comportamentul . Am un filmulet dar unde sa-l pun ?

Pe you-tube si apoi postezi aici link-ul!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Zebra cu comportament ciudat

Din poza am vazut ca zebrele tale sunt 3 femele si un mascul, incearca sa asiguri un raport de cel putin 2M:1F. Parerea mea este ca femela respectiva nu a putut depune icrele si lucrurile s-au complicat. Parerea mea

Gott mit uns!

8 Editat de Mircea G (2011-11-26 12:48)

Re: Zebra cu comportament ciudat

Filmuletul ! Se poate vedea modul in care este atacata sau atacat ???!
Scuzati calitatea dar l-am facut in viteza pt a surprinde fenomenul .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ioHYVs_UZYY&feature=youtu.be[/youtube]

--- pe undeva in Rahova ---

9

Re: Zebra cu comportament ciudat

Filmuletul , mai sus ! smile

--- pe undeva in Rahova ---