1

Subiect: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Marian este numele meu, sunt din Bucuresti iar in urma cu aprox.3 luni am pus piciorul in prag smile si am luat un acvariu.Binenteles ca nu am luat ceea ce as dori sa am acum dar asta este, data viitoare am sa ma informez mult mai bine, dealtfel asta recomand tuturor celor care incep sa dea curs acestei pasiuni.
Acvariu Aquabasis 80X40X35,cumparat la o promotie de pe net cu:filtru cu 4 medii, pompa de apa, termometru,incalzitor, capac cu neon si reflector putere 1X15W, dupa achizitia celor de mai sus au urmat:
-substrat fertil-jbl nu stiu cum smile 5kg
-pietris alb si multicolor 15kg
-plante easy(cabomba, polisperma etc)
am dat drumul la ciclare pe la jumatatea lunii septembrie iar la cca 2 saptamani au venit si primii locatari-o gasca de 20 neoni si 3 cory albino si 3 ottoa(unul a murit din pacate la o zi dupa ce l-am adus acasa)
-dupa inca 1 saptamana o gasca de 10 zebre(una a murit din pacate la cateva zile)
-dupa o luna am schimbat capacul, am dat comanda de un home made:) cu posibilitate de a pune 4 neoane T5 de 550mm, momentan, pana nu aduc si aditie CO2, am lasat doar 2 Osram 965+865 9 ore pe zi cu pauza de 5 ore prin priza programabila
-acum 2 saptamani cand deja acvariul era oarecum stabil si cu o adevarata jungla de verdeata au sosit si 15 red chery +5 amano, 5 scoici de apa dulce si 2 melci asasini, asta pentru ca incepusera sa devina enervanti comunitari
-curand trebuie sa scot carbunele din filtru pentru a evita oaresice neplaceri care se pare ca le cam face dumnealui
-apa o schimb la cel mult 5 zile/20l declorinati+biotopol+feropol iar zilnic o picatura de feropol 24 asta ca sa includ aici si fertilizarea
-am usoare probleme cu algele pe care nu reusesc sa le decapitez nici eu nici pomacea(5) nici otto
-pomacea imi creeaza ceva probleme intrucat au inceput sa imi manance varfurile de la polisperma... :fcry  :melc
-cum spuneam si mai sus singurele lucruri pe care mi le mai doresc (Mos Craciun ma auzi?)sunt acareturile pentru instalatia de CO2 presurizat

Cu stima

2

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Iata si o poza de acum cateva zile, in scurt timp urmeaza o rearanjare radicala

3

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

La fel cum ti-am precizat si la "sfaturi fotografice", incearca sa focalizezi mai bine acvariul si foloseste setarile manuale. Cat despre acvariu, nu arata rau, insa precum ai precizat sa il vedem dupa rearanjare.
Un acvariu similar cu al tau am avut si eu, si daca ar fi sa o iau de la capat...filtrul "BIOBOX2" pozitionat central si care ocupa mult spatiu, se poate desprinde si repozitiona pe, peretele lateral, sau daca esti dibaci in mesterit, in afara acvariului.

4

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Da, este primul lucru pe care am sa il fac, este bine ca mi-ai spus ca are loc pe lateral, nu aveam certitudinea, vedem, poate trec pe unul extern.Oricum bioboxu isi face traba excelent, chiar sunt multumit, apa este tot timpul limpede atat doar ca pozitia lui este un dezastru, dupa ce ca acvariul este ingust mai ocupa si el aproape 50%...asta este, cum spuneam, ma voi documenta mai mult de acum incolo

Ei, legat de foto sunt si mai departe, am un aparat bunicel, D3000, pacat ca nu e in mana care trebuie :frogp ,imi tot propun sa ies cu un coleg sa tragem cateva poze sa vad si eu ce si cum cu aparatul, ca sa il folosesc pe manual trebuie sa stiu si ce sa setez la el...:)

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

salutare si bine ai venit preintre noi!arata destul de ok,sincer imi palce.Intradevar bioboxul e cam mare pentru ce ai tu acolo.POate pe colt daca l-ai pune sau pe viitor sa incerci un acvariu pe comanda special pentru biobox/Adica sa iti rezervi cativa cm2 doar pentru el.Oricum mult succes in continuare si bine ai venit.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

6

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

salut si bine ai venit smile
dragut acvariu

The woman- not every monster live in the wild

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Salut Marian, bine ai venit!

Maab A scris:

Acvariu Aquabasis 80X40X35,cumparat la o promotie de pe net
-substrat fertil-jbl nu stiu cum smile 5kg

   Pentru inceput sa ne dezmortim putin: Acvariul cred ca este Aquatlantis, iar Aquabasis este substratul fertil de la JBL caruia i-ai uitat numele lol

   Aquabasis se vinde la litru nu la Kg, si banuiesc ca ai urmat instructiunile:
"Prima data se asterne un strat de aproximativ 2 cm de Aqua Basis pe fundul acvariului, deasupra acestuia se asterne un strat de 4 cm de pietris spalat, cu o granulatie de 2-3 mm."

Maab A scris:

-curand trebuie sa scot carbunele din filtru pentru a evita oaresice neplaceri care se pare ca le cam face dumnealui

   Carbunele activ nu face neplaceri, dar nici nu te ajuta avand in vedere ca fertilizezi, el filtreaza chimic si scoate din apa cam tot ced prinde chimicale, clor, fertilizanti etc. Se recomanda filtrarea prin carbune in urma unui tratament medicamentos, pentru a scoate resturile medicamentului ramase dupa tratament.

Maab A scris:

-apa o schimb la cel mult 5 zile/20l declorinati+biotopol+feropol iar zilnic o picatura de feropol 24 asta ca sa includ aici si fertilizarea

   20 litri de apa la 5 zile este bine, dar daca faci schimbul mai des va trebui sa cresti si cantitatea schimbata pe la 30-40%. Clorul il neutralizeaza instant conditionerul Biotopol, deci nu mai trebuie sa lasi apa la declorinat, o poti baga direct de la robinet daca o tratezi cu conditioner :fok

8

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

ei si tu acum, normal ca aquatlantis se numeste, dar vroiam sa vad daca observa cineva :apl  tongue , glumesc desigur, am incurgat atatea aqua...iar de restul m-am ocupat exact si conform instructiunilor
-apa o mai las cateva ore pentru a evita orice risc, mai ales ca nu pun cantitatea de biotopol cum o recomanda producatorul ci doar 50%, evit sa umplu cu aditivi deloc naturali acvariul
ce nu inteleg si mie se pare aiurea: de ce daca schimb mai des trebuie sa schimb si cantitate mai mare?!!! :omfg poate invers?

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Maab A scris:

ce nu inteleg si mie se pare aiurea: de ce daca schimb mai des trebuie sa schimb si cantitate mai mare?!!! :omfg poate invers?

   Eu am dat un exemplu de schimb de apa de 30-40% (cel mai utilizat de cei mai multi) schimb recomandat a se face la maxim o saptamana. Poti face ce schimburi doresti odata ce numarul pestilor/plantelor se incadreaza in spatiul de care dispui (acvariul tau), iar testele dedicate iti permit wink

10

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Maab A scris:

Iata si o poza de acum cateva zile, in scurt timp urmeaza o rearanjare radicala

Cu D3000 ala poti sa scoti ceva rezultate foto mai bune. Pune-l pe shutter priority (S). Dai zoom-ul la minim si alegi o valoare de 1/30-1/40 a shutter-ului.

Vezi indicatorul de masurare a expunerii sa fie cat mai aproape de mijloc.

Intra si pe la white balance si schimba setarea din auto in fluorescent. E posibil sa-ti iasa pozele mai frumos colorate.

11

Re: cu smerenie ma prezint in fata dvs :)

Multumesc @danielt pentru indicati, am sa incerc sa vedem ce iese