Subiect: Ce alge sunt ?

Ce alge sunt , si o metoda ceva de eliminare

Satul de Romania !!!

2

Re: Ce alge sunt ?

Edisonjohn86 A scris:

Ce alge sunt , si o metoda ceva de eliminare

Cine a facut poza asta?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ce alge sunt ?

Baracuda A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Ce alge sunt , si o metoda ceva de eliminare

Cine a facut poza asta?

eu , de ce ?

Satul de Romania !!!

4

Re: Ce alge sunt ?

Edisonjohn86 A scris:
Baracuda A scris:
Edisonjohn86 A scris:

Ce alge sunt , si o metoda ceva de eliminare

Cine a facut poza asta?

eu , de ce ?

Datorita calitatii, nu se distinge nici macar culoarea algei!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Ce alge sunt ?

Baracuda A scris:
Edisonjohn86 A scris:
Baracuda A scris:

Cine a facut poza asta?

eu , de ce ?

Datorita calitatii, nu se distinge nici macar culoarea algei!

Culoarea algei in acvariu este identica cu ce-a din poza, poza este neclara pentru ca este facuta cu un aparat slab

Satul de Romania !!!

Re: Ce alge sunt ?

Aparatul nu este slab, doar fotograful.  :pp

Este doar nefocalizata.

98% pare a fi Staghorn. De aici te descurci cu cautatul despre dansa.

Re: Ce alge sunt ?

scifficus A scris:

Aparatul nu este slab, doar fotograful.  :pp

Este doar nefocalizata.

98% pare a fi Staghorn. De aici te descurci cu cautatul despre dansa.

Credema ca focalizeaza greu si prost, si atunci cand reuseste sa focalizeze apar pestii, deci nu am pomenit asa ceva, cum ma aproprii de ecran sunt calare toti ...am reusit dupa muuuulte incercari sa fac o poza acceptabila, daca nu se vede nici acum maine imi mut studioul foto acasa  :stupid

Satul de Romania !!!

Re: Ce alge sunt ?

uitasem de poze :frogp

Satul de Romania !!!

Re: Ce alge sunt ?

Am facut schimburi de apa, am adaugat doza dubla de tetra easy balance (asta aveam) si JBL ferropol cantitatea normala. Lumina trebuie oprita pentru a opri  aceasta alga? care am inteles ca ar fi staghorn. Plecand la o inmormantare am uitat lumina aprinsa timp de 2 zile, doar 36w din cei 72w si cand am venit alga a devenit cam invaziva. CO2 bag la greu din butelie Tetra de unica folosita, are acel reactor cu membrana care dizolva 100% CO2, ma gandesc ca azi sa supimentez cu o bomba

Satul de Romania !!!

Re: Ce alge sunt ?

Algele apar in acvariu atunci cand exista o slaba dezvoltare a plantelor. Pentru inceput poti sa faci niste teste la apa( nitrati, gh, kh, fe si co2) . Daca ai facut deja testele spune-ne rezultatele.
Sfatul meu ar  fi sa opresti lumina vreo 2 zile,timp in care nu bagi nici un fertilizant si sa ai grija cat co2 bagi ca sa nu omori pestii.
Sa auzim de bine!

11

Re: Ce alge sunt ?

MariusMinu A scris:

Algele apar in acvariu atunci cand exista o slaba dezvoltare a plantelor. Pentru inceput poti sa faci niste teste la apa( nitrati, gh, kh, fe si co2) . Daca ai facut deja testele spune-ne rezultatele.
Sfatul meu ar  fi sa opresti lumina vreo 2 zile,timp in care nu bagi nici un fertilizant si sa ai grija cat co2 bagi ca sa nu omori pestii.
Sa auzim de bine!

   Cred ca afirmatia "Algele apar in acvariu atunci cand exista o slaba dezvoltare a plantelor" este incompleta si de aceea inexacta. Daca ar fi in totalitate asa, ce se intimplacu cu algele, in acvariile neplantate sau sterile?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!