Subiect: moss decolorat

Hai noroc!
Problema cu acvariul din Bucuresti!
Despre acvariu: 15 L, 3 neoni, 3 pseudomugil gertrudae, o creveta verde, 2-3 melci asasini. Nu am CO2 pentru ca nu am unde sa il instalez si cum sunt singurul care umbla la acvariu, cand vin in weekend, nu vreau sa risc un accident ceva. Lumina: bec economic Philips 865. Temperatura apei: 25-26 grade. Schimb apa o data la 5-6 zile, aprox. 1.5 L.
Pe radacina de vita de vie, pe care am Java si Willow moss am observat ca s-a inmultit staghorn algae. Am tot amanat interventia pana in weekendul trecut, cand am scos buturuga, am dezlegat tot mossul si l-am ales "ca pe orez", fir cu fir. Ce era irecuperabil am aruncat si ce era curat am pus deoparte, urmand sa leg inapoi pe buturuga. Cioata am razuit-o cu cutitul ca sa o curat bine si am oparit-o de doua ori, dupa care am legat pe ea mossu, separat, pe specii. Aseara am revenit in Bucuresti si am observat ca Willow-ul s-a schimbat la fata, e maroniu (atat cel de pe buturuga cat si cel pe care l-am legat in jurul filtrului). Java mossu' e mai ok cat de cat, parca se observa muguri cruzi la capetele firelor. Nu am adaugat nimic in apa, doar am sifonat pietrisul si am mai tuns din plante. Care ar fi cauza decolorarii mossului? Am dat peste cap chimia apei intr-asa un hal prin sifonarea substratului? sau e de vina tratamentul aplicat cioatei?