21

Re: Acvariul meu

Merci mult pentru sfat. Am montat deocamdata tot 4. Celelalte 2 ramase o sa le pun pe o priza cu alt program (mai scurt). Sa vina plantele mai intai si sa le prind un pic. Apoi vad eu cata lumina le dozez.

22

Re: Acvariul meu

Ieri am schimbat nisipul. Am dat toata apa jos din acvariu, in speta in 9 galeti de 15 l.
L-am schimbat pentru ca era calcaros cel vechi (sfaramatura de marmura si granit).  Inlocuit cu substrat JBL + nisip cuartos 0.7-1.25 mm (mai mare nu am gasit). Este nisipul de filtrare de la filtrele pompelor  de piscina. Nu cred ca va face probleme cu radacinile pentru ca este rotunda bobita, deci nu se va tasa.

23

Re: Acvariul meu

Salut, nu este putin prea marunt, nu v-a sufoca radacinile plantelor, poate ca nu. Asteptam poze cu acvariu tau cu nisip nou in el :sok

24

Re: Acvariul meu

Poze cu noul nisip. Este nisip de la Aquasil folosti in filtrul pompelor de piscina.
http://www.quarzwerke.at/datenblaetter/Aquasil_0,7_-_1,2.pdf

25

Re: Acvariul meu

Ieri au venit plantele de la colegul darius_ciprian si le-am plantat.
Sper ca se vor prinde toate.
Poze:

26

Re: Acvariul meu

Planta din mijloc (echinodorus cred ca e) va fi mutata in zona din dreapta in locul criptocorinelor

27

Re: Acvariul meu

:apl  :apl  Frumos acvariu :sok  bravo

28

Re: Acvariul meu

Am mai scos din plante; le-am inlocuit cu alte specii. Practic acum am un volum de plante un pic superior fata de precedentul.
Probleme cu algele, nu cat sa ma dea pe spate. Am si alge maro si verzi (la oferta). 
O sa reduc din lumina ca prim raspuns: reduc inapoi la 10 ore cu 6X18W T8 865. Acum am iluminare cam 11.5 ore/zi.
Cu fertilizarea merg cu 2ml/galon/zi si la micro si la macro (luate de la Cristian Ionescu). Fertilizez o data la 2 zile, cate 10 ml din fiecare, la pauza de lumina de la pranz.
Cel mai simplu ar fi sa iau niste teste ca sa vad exact de unde e problema.  Dupa revelion, daca nu-i dau de cap, voi face cateva teste.

Re: Acvariul meu

Nu ar strica niste teste , la cat macro pui si la cate plante ai cred ca no3 si po4 au valori cam mari ,iar la echinodorus trebuie sa-i pui la radacina un fertilizant solid gen Florenette A de la Sera sau 7 balls de la JBL .Succes in continuare!

30

Re: Acvariul meu

Salut
Eu as merge pe o combinatie de radacini de Sahara (sunt unele f des intalnite in acvariile lui Amano San) si ceva mopan si un echinodorus central
Apoi daca ma intrebi pe mine as fi pus 3-4cm de JBL Aquabasis (parca asa ii zice acum) si vreo 8 cm de nisip fin (da stiu ca pare cam mult)
de ce zic doar de un echinodorus central? Pt ca daca are substrat si bagi ci ceva JBL Kluegen se face la vreo 60 de frunze.Este o lpanta cu radacini uriase cu un apetit de nutrineti urias dar care creste usor si frumos. Se preteaza de minune 1 bucata echinodorus la acvariul tau
eu am facut greseala sa bag 1 intr-un dennerle de 60 de litri. In 3 luni maxim pestii nu mai aveau unde sa se miste.
daca pe de alta parte vrei mai multe plante de gen as merge pe 2-3 echinoderus harbich

31

Re: Acvariul meu

Fahnell A scris:

Eu as merge pe o combinatie de radacini de Sahara (sunt unele f des intalnite in acvariile lui Amano San)

   Cum arata si de unde se pot procura aceste "radacini de Sahara"?

32

Re: Acvariul meu

Sef eu am luat din 3 locuri. la 77 lei kg. coralis, reef si mai nou vad si hornbach. Zic Sahara pt ca asa imi aduc aminte ca scria pe ele la Hornbach. In princpiu nu ai cum sa le ratezi. au o culoare ca a nisipului si sunt f "twisted" smile. intelegi tu ce vreau sa zic
Atentie ca plutesc in faza initiala

33

Re: Acvariul meu

Sigur Sahara si nu Savanna?

34 Editat de Fahnell (2011-12-25 22:43)

Re: Acvariul meu

nup. savana e alt "brand" . smile
am si din aceea una


http://creatingquerencia.wordpress.com/tag/gardening-2/
arata ca cea folosita in wabikusa aici.

35

Re: Acvariul meu

Se numeste red moor! La noi a aparut acum 3 ani, la Pet Expo 2009.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: Acvariul meu

macaz A scris:

Cu fertilizarea merg cu 2ml/galon/zi si la micro si la macro (luate de la Cristian Ionescu). Fertilizez o data la 2 zile, cate 10 ml din fiecare, la pauza de lumina de la pranz.

Am gresit mai sus. Fertilizez 1ml/galon/zi. Fertilizez o data la 2 zile.

37

Re: Acvariul meu

Fahnell A scris:

Salut
Eu as merge pe o combinatie de radacini de Sahara (sunt unele f des intalnite in acvariile lui Amano San) si ceva mopan si un echinodorus central
Apoi daca ma intrebi pe mine as fi pus 3-4cm de JBL Aquabasis (parca asa ii zice acum) si vreo 8 cm de nisip fin (da stiu ca pare cam mult)
de ce zic doar de un echinodorus central? Pt ca daca are substrat si bagi ci ceva JBL Kluegen se face la vreo 60 de frunze.Este o lpanta cu radacini uriase cu un apetit de nutrineti urias dar care creste usor si frumos. Se preteaza de minune 1 bucata echinodorus la acvariul tau
eu am facut greseala sa bag 1 intr-un dennerle de 60 de litri. In 3 luni maxim pestii nu mai aveau unde sa se miste.
daca pe de alta parte vrei mai multe plante de gen as merge pe 2-3 echinoderus harbich

Alte radacini nu mai bag si nici pe astea nu le mai schimb. Echinodorus am si a fost pus initial central; nu mi-a placut cum arata asa ca l-am mutat in dreapta.
Am mai scris, am pus substrat  JBL Aquabasis iar nisipul este cuartos.

38

Re: Acvariul meu

Algele apar din cauza lipsei de CO2. Sunt sigur. O sa fac o bomba dupa revelion. Pana atunci fertilizez doar 1/2 doza.

39

Re: Acvariul meu

Am achizitionat un sistem pentru producerea CO2 de la Nutrafin.
Pana la urma, ieftin si prost:
- pentru ca reactantii nici pana acum nu au inceput sa produca (la apx 18ore)
- si pentru ca reactorul tip scarita nu-si face treaba (asta mi-a facut un car de nervi acum, dimineata). Am bagat furtunul de la reactor direct in pompa de aer pentru a vedea la lucru reactorul; canci; bulele, cu toate ca sunt potrivite ca marime, nu "vor" sa se miste prin canalele reactorului. Ma gandesc ca am lasat amprente pe el cand am montat furtunul. Stie cineva ce s-a intamplat? Bineintele, pe youtube sunt cateva reactoare la fel care merg perfect.

40

Re: Acvariul meu

macaz A scris:

Am achizitionat un sistem pentru producerea CO2 de la Nutrafin.
Pana la urma, ieftin si prost:
- pentru ca reactantii nici pana acum nu au inceput sa produca (la apx 18ore)
- si pentru ca reactorul tip scarita nu-si face treaba (asta mi-a facut un car de nervi acum, dimineata). Am bagat furtunul de la reactor direct in pompa de aer pentru a vedea la lucru reactorul; canci; bulele, cu toate ca sunt potrivite ca marime, nu "vor" sa se miste prin canalele reactorului. Ma gandesc ca am lasat amprente pe el cand am montat furtunul. Stie cineva ce s-a intamplat? Bineintele, pe youtube sunt cateva reactoare la fel care merg perfect.

   Pune-ne si noua o poza cu montajul respectiv, te rog!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!