41

Re: Acvariul meu

imediat. Numai sa incarc un pic bateriile camerei

42

Re: Acvariul meu

Productie:
1bula/14sec.

S-a rezolvat problema reactorului. Cred ca-mi lasasem amprentele pe caile de rulare ale bulelor.
Revin cu poze

43

Re: Acvariul meu

Productia a crescut la 1bula/11sec.

44

Re: Acvariul meu

1/5sec

45

Re: Acvariul meu

Macaz, poti folosi fuctia edit, nu mai tot posta o data la 5 minute smile

46

Re: Acvariul meu

Multumesc Remus. Se pare ca ai invatat regulamentul intre cele din urma.

47

Re: Acvariul meu

Daca este ca ala de la JBL, trebuie sa astepti sa faca pelicula organica plasticul ca sa alunece bulele fara sa se poticnesca.

Daca nu, oricum cu cat sta mai mult gazul in apa cu atat mai bine. Asteptam pozele wink

48

Re: Acvariul meu

danielt A scris:

Daca este ca ala de la JBL, trebuie sa astepti sa faca pelicula organica plasticul ca sa alunece bulele fara sa se poticnesca.

Daca nu, oricum cu cat sta mai mult gazul in apa cu atat mai bine. Asteptam pozele wink

Sa sti ca asa a fost cu pelicula.

49 Editat de macaz (2012-01-03 21:42)

Re: Acvariul meu

Pana la urma sa pun si o poza, mai ales ca azi mi-am cumparat un DSLR Sony Alfa A390. Poza care v-o prezint a fost facuta in probele camerei. Camera poate mai mult.

50

Re: Acvariul meu

Pun mai multe pana la urma

51 Editat de macaz (2011-12-31 02:56)

Re: Acvariul meu

Apropos, au aia la F64 (de acolo am luat camera) un acvariu marin de vreo 400l ...  :apl

52

Re: Acvariul meu

Ceva inedit: scalarii mei mananca alge! I-am scos la pascut, inca de ieri, dar am crezut ca mi s-a parut. Infuleca cu pofta la alge verzi de pe plante si de pe geamul din spate, ca imi lasa ancisrusii flamanzi (exagerez un pic)  :smoke
Cine are probleme cu algele sa ma anunte; ii inchiriez, ieftin; scalarii, evident.

53

Re: Acvariul meu

macaz A scris:

Apropos, au aia la F64 (de acolo am luat camera) un acvariu marin de vreo 400l ...  :apl

   Acvariul are 700 litri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: Acvariul meu

macaz A scris:

Ceva inedit: scalarii mei mananca alge! I-am scos la pascut, inca de ieri, dar am crezut ca mi s-a parut. Infuleca cu pofta la alge verzi de pe plante si de pe geamul din spate, ca imi lasa ancisrusii flamanzi (exagerez un pic)  :smoke
Cine are probleme cu algele sa ma anunte; ii inchiriez, ieftin; scalarii, evident.

  Este normal, au nevoie de aport vegetal in hrana, ca toate ciclidele, de aceea se administreaza si hrana cu continut de spirulina. Vezi totusi sa nu fie vorba de perechi care isi pregatesc locul pentru depunere!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: Acvariul meu

inca sunt cam tinerei pentru depus scalarii. Cei mai mari au cam 4 cm diametru. Nu cred ca se fac deja perechile. M-a amuzat tare situatia, mai ales ca pana acum nu au dat semne ca s-ar da la verzituri. Este pana la urma si un semn: mai multa spirulina. Le dau mixtura dimineata, apoi 4 mese de Tetra Pro.  Chiar ma uitam acum pe plic: spirulina nu este printre ingrediente, cel putin nu este decelata ca ingredient.

56

Re: Acvariul meu

macaz A scris:

inca sunt cam tinerei pentru depus scalarii. Cei mai mari au cam 4 cm diametru. Nu cred ca se fac deja perechile. M-a amuzat tare situatia, mai ales ca pana acum nu au dat semne ca s-ar da la verzituri. Este pana la urma si un semn: mai multa spirulina. Le dau mixtura dimineata, apoi 4 mese de Tetra Pro.  Chiar ma uitam acum pe plic: spirulina nu este printre ingrediente, cel putin nu este decelata ca ingredient.

Eu ti-am spus care ar fi motivele pentru care ciugulesc, nu aveam de unde sa stiu ca sint pui. Exista niste fulgi cu continut ridicat de spirulina de la JBL, dupa parerea mea sint printre cei mai buni.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Acvariul meu

Aceasti fulgi JBL spirulina se pot da si la pesti de apa dulce:xifo,guppy,neoni,scalari,sae,platy etc??? :smoke, ca pe ambalajul cutiei se vad pesti de apa sarata,se vede doar unul de apa dulce cel cu dungi negre si galbene,deci pot sa le dau de mancare la pesti mei??? smile
Scuze de offtopic macaz smile

58

Re: Acvariul meu

Voi incerca sa gasesc produsul acesta in Ploiesti. Daca nu, cand vin spre Bucuresti, dau pe la Hornbach.

59

Re: Acvariul meu

Pop Remus A scris:

Aceasti fulgi JBL spirulina se pot da si la pesti de apa dulce:xifo,guppy,neoni,scalari,sae,platy etc??? :smoke, ca pe ambalajul cutiei se vad pesti de apa sarata,se vede doar unul de apa dulce cel cu dungi negre si galbene,deci pot sa le dau de mancare la pesti mei??? smile
Scuze de offtopic macaz smile

Nu-i nici o problema.
Eu vad acolo si un discus.

60 Editat de Ancistrus (2012-01-05 18:20)

Re: Acvariul meu

macaz A scris:

Nu-i nici o problema.
Eu vad acolo si un discus.

   Pestele galben de pe cutia cu Spirulina este un Zebrasoma flavescens (poza), adica un peste de recif nu un discus :fok