1

Subiect: Dulce si putin sarat

M-am imprietenit cu acvaristica acum multi ani, apa dulce si gupi /xifo ca orice copil, acum mai am doar niste fosilis si cory si ma gandesc sa pun niste tetra inauntru(54l acvariul). La servici am de 1 an un acvariu marin de 200l, dar cu filtru extern si 2 filtre pe post de pompe de valuri, e un acvariu cilindric, FI=50cm h=100cm, iar iluminatul e acum cu becuri economice de la Aquatic Nature(26w, 3U, 2U de 10000k si un U de 30000K) deoarece initial avea neoane de 8w t5 si nu am gasit actinice ca sa le inlocuiesc, iar neoane mai mari nu incap in spatiul acela mic din capac.
Am 34 ani, locuiesc in Medias, am doi copii si o sotie care tolereaza acvariile mele, acum sunt 2 ca vreau si acasa un marin, si am umplut o vechitura(60-62l) cu apa si sare(SERA),  un filtru intern cu pompa de 400l/h si un bec de 26w...
Vom vedea ce iasa dupa sarbatori cand vor fi ceva banuti pentru calcare, pietre vii si alte animalute.

Re: Dulce si putin sarat

nickvvv A scris:

M-am imprietenit cu acvaristica acum multi ani, apa dulce si gupi /xifo ca orice copil, acum mai am doar niste fosilis si cory si ma gandesc sa pun niste tetra inauntru(54l acvariul).

   Salut nickvvv, bine ai venit!
   Niste fossilis in doar 54 litri eu zic ca este destul de mult, si mai vrei sa pui si tetra (banuiesc ca pesti tetra, sau te refereai la TetraMin? big_smile), iar cory, doar de curiozitate, cate si ce exemplare ai in acvariul de care spui?