21 Editat de bogdivaio (2011-11-29 03:30)

Re: My small island

mirceajifcu A scris:
bogdivaio A scris:

Easy Carbo
Un excelent supliment de carbon care poate înlocui cu succes instalația de CO2.

Never, ever!!!...EC este doar o aditie, este un bun algicid si atat!

Nu este nici micro nici macro!  :smoke

Eu zic ca te-ai cam grabit cu never ever ala. E un inlocuitor bun in cazul plantelor nu foaret sensibile. Eu tin cu succes si blixa si hemianthus micranthemoides doar cu easy carbo si co2 produs de pesti. Si eu citisem undeva ca poate fi considerat fertilizant macro.

Nu m-am grabit cu nimic, este doar parerea mea fie ea buna pentru mine sau proasta pentru altii, deci nu recunosc ca am gresit  lol... eu mi-am spus parerea, daca va fi luata in considerare bine, daca nu iarasi bine, eu n-am nimic de pierdut si nimic de castigat din asta, toata lumea poate sa-si spuna parerea in mod civilizat , in concluzie Remus are de unde filtra/discerne informatiile wink

Bafta cu acvariul!, i'm out  :noroc

22

Re: My small island

Multumesc, :sok

23 Editat de Pop Remus (2011-11-29 17:20)

Re: My small island

Aaaa da era sa uit am un anubias nana lung de vreo 7cm si cu vreo 15 frunzulite as putea sa il sectionez pe la mijloc si varful sa il leg de ceva piatra sau sa il plantez :smoke ???

24 Editat de pelly67 (2011-11-29 20:25)

Re: My small island

Ca sa o inmultesti, poti taia rizomul in 2 sau mai multe bucati, avand grija ca fiecare "segment" sa aiba macar 2 frunze. Rizomul nu se ingroapa niciodata in substrat. Se recomanda fixarea pe obiecte de decor (lemn, piatra).
Lumina prea puternica favorizeaza acoperirea frunzelor cu alge.

25

Re: My small island

Mersi de sfat :sok

26

Re: My small island

Poate deseara revin cu ceva poze noi cu acvariul bineinteles   :fbr   :scool

27

Re: My small island

Dupa cum am spus pun chiar acum niste poze cu acvariul

28

Re: My small island

Cam aceasta este evolutia de vreo 3-4 zile incoace,mai trebuie sa creasca mult plantele dupa care sa le tund,dar mentionez ca acvariul implineste 1 saptamana pe vineri de la setupul acesta si binentele ca acvariul este ciclat apa este tot din acest acvariu inainte de acest setup big_smile  astept pareri, concluzii si idei cu ce as mai putea face la acvariu

29

Re: My small island

Scuze de claritatea pozelor au fost facute cu telefonul smile

30

Re: My small island

In poza 4 sunt bulele de aer de pe frunzulite de la echinodorus,in sfarsit imi perleaza si mie big_smile  big_smile

31

Re: My small island

Pt. ca despre acvaristica nu prea am ce spune o sa iti dau cateva sfaturi cum sa faci pozele mai clare big_smile

- Nu mai apropia telefonul de subiect. Chiar daca-i piatra sau peste. Ies pozele in ceata pentru ca majoritatea telefoanelor nu au functie de macro. E o chestie de optica mai mult decat de performante ale telefonului.
- Daca are functia asta, incearca sa focalizezi subiecte statice, nu pestii.
- Mai multa lumina in interior ajuta, pune o veioza sa bata din lateral.
- Ajuta sa-ti controlezi respiratia cand faci poza. Incearca sa respiri calm si rar. Declansezi cand expiri.
- Foloseste un punct de sprijin pt. maini. Iti ofera stabilitate mai mare.

Ultima poza e chiar faina. Ai un acvariu frumos dupa parerea mea  :of

32

Re: My small island

Multumesc pentru aprecieri si pentru cum sa fac pozele mai clare ^:)^

33

Re: My small island

As mai avea o intrebare, as pute sa pun red chery sau sakura in acvariul de mai sus cu cei 2 scalari  sau ar trebui sa renunt si la scalari si la mai multi pesti pentru a pute baga creveti daca da spunetim la ce pesti ar trebui sa renunt :smoke

34

Re: My small island

Tinere, felicitari! Ai atins doua performante: ai reusit sa faci un Echinodorus sa perleze si ai scris 6 posturi intr-o singura zi, fara sa uzezi de facilitatea "edit", care ti-ar fi permis sa cumulezi informatiile distribuite in cele 6 posturi. Daca cumva urmaresti sa acumulezi un numar mare de posturi, care sa te salte in ierarhia calificativelor, mai gindeste-te, planul tau poate sa dea gres...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

35

Re: My small island

Ma scuzati uitasem ca este edit mii de scuze  big_smile  big_smile  si nu neaparat pentru nr de posturi sa am mai multe inca o data mii de scuze am uitat de edit ^:)^  ^:)^  ^:)^

Re: My small island

E foarte frumos acvariul tau wink
Si imi place cum e plantat.

acvarist batran

37 Editat de Pop Remus (2011-12-01 19:18)

Re: My small island

Multumesc, cristian :sok  dar tot nu miati raspuns la intrebare:As mai avea o intrebare, as pute sa pun red chery sau sakura in acvariul de mai sus cu cei 2 scalari  sau ar trebui sa renunt si la scalari si la mai multi pesti pentru a pute baga creveti daca da spunetim la ce pesti ar trebui sa renunt ???  aaa sa si inca ceva as mai baga ceva plante in acvariu ce imi recomandati si pe unde sa le mai bag ca nu prea mai am unde poate cateva firicele de ceva dar de ce? astept raspuns la amandoua intrebarile

38

Re: My small island

Pop Remus A scris:

as pute sa pun red chery sau sakura in acvariul de mai sus cu cei 2 scalari  sau ar trebui sa renunt si la scalari si la mai multi pesti pentru a pute baga creveti daca da spunetim la ce pesti ar trebui sa renunt ???

   Crevetii mici (Neocaridina) sunt o delicatesa pentru scalari si Xipho (cel putin femelele mari), dar daca vrei creveti cauta Amano Shrimp - Caridina japonica sau Bamboo shrimp - Atyopsis moluccensis, care cresc mai mari :fok

Pop Remus A scris:

as mai baga ceva plante in acvariu ce imi recomandati si pe unde sa le mai bag ca nu prea mai am unde poate cateva firicele de ceva dar de ce? astept raspuns la amandoua intrebarile

   Ai mai baga dar nu mai ai loc...  lol, de fapt ce te astepti sa-ti raspunda cineva la ceea ce spui? "recomandati-mi ce sa bag ca oricum nu mai am loc" lol

39

Re: My small island

Am spus ca mai am loc de cateva firicele dar nu prea stiu pe unde sa le pun si din ce specie avreti vreo idee? :smoke

40

Re: My small island

Pop Remus A scris:

Am spus ca mai am loc de cateva firicele dar nu prea stiu pe unde sa le pun si din ce specie avreti vreo idee? :smoke

   Eu zic sa mai bagi citiva Echinodorusi, in felul asta vei avea mai multe plante care perleaza... la schimbul de apa! :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!