1

Subiect: probleme cu carasi

Buna ziua mam decis sa ma alatur voua am observat ca sunteti o comunitate minunata ok sa trecem la subiect am 2 carasi unu auriu cu ochi bulbucati si unu cu o gramada de culori acvariu al am de 1 an de zile are 80 de litri am 2 filtre interioare neon substrat si cateva plante care carasi le tot ciugulesc
Problema e ca de vreo 3 zile carasu cu mai multe culori vad ca e tot fugarit de cel auriu si in truna din zile am observat ca pe o codita de sub burta avea o pata rosie ca o infectie in urmatoarele zile codita i sa rupt de tot sad lam bagat in alt acvariu de vreo 20 de litri cu cateva picaturi de verde de malachit si albastru de metil nu prezinta nici o urma de insanatosire azi am observat ca parca ai apar peste tot infecti si unde e infectie ai putrezeste carnea ce sa fac temperatura e la 20grade constant a si au si ceva punctulete albe pe operculi si pe coditele din fata si vreo 4 punctlete albe pe coditele din spate ce sfaturi ami puteti da

2 Editat de Ancistrus (2011-11-30 15:04)

Re: probleme cu carasi

Salut Alin (asa te cheama?), bine ne-ai gasit big_smile
   Despre igienizarea acvariilor nu ai spus nimic, adica schimburi de apa (cata apa schimbi si la cat timp), curatarea materialului filtrant (ce material filtrant ai in filtre si cum il cureti/cat de des), hrana pestilor (daca ii hranesti des, si cata/ce mancare le dai).
   Despre boala caraselului vezi aici daca gasesti vreo poza sa semene cu ce are al tau. Succes!

3

Re: probleme cu carasi

Buna da alin ma cheama eu schimb cam 20% din apa saptamanal apa pusa la declorinat in galeata medi filtrante tongue pai un filtru e cu burete aquael 300L/h si unu magi-200 care are burete si carbune activ apropo carbunele trebuie sal inlocuiesc filtrele le curat odata pe samptamana cu apa ce o sacot din bazin hrana le dau ceva de la biotop Granex asa se numeste si ceva de la sera goldy gran le dau de doua ori pe zi dimineata si seara a si mai am 2 ancistrusi si 2 sanitari unu alb si unu ca o zebra smile) carasi au cam 8 cm lungime si amandoi au cozile vooalate superbe :)cel galben de o saptamana al fugareste pe celalat pistruiat de al zapaceste multumesc

4

Re: probleme cu carasi

Alin din pozele pe care le-ai pus la prezentarea acvariului pot trage concluzia ca problema ta se datoreaza calitatii apei; calitate care poate fi inbunatatita prin schimburi regulate cu apa proaspata lasata la declorinat cat si prin imbunatatirea sistemului de filtrare; daca iti permiti ia-ti un filtru extern cu medii biologice si nu il mai curata saptamanal ci 1 data la cateva luni, spaland mediile din el in apa scoasa din bazin pentru a nu se decicla; schimba substratul color cu unul inert, hranaste pestii moderat si cel mai important apuca-te sa citesti articolele de pe forum si apoi intreaba daca nu ai inteles ceva. Ape limpezi  :ang

Multi vad, putini cunosc !

5

Re: probleme cu carasi

Buna seara apa este foarte limpede poza e facuta cu telu si asa se vede mai galbuie apa e limpede ca cristalu azi am cumparat un incalzitor si fac ceva tratament pt gris cu sare si albastru de metil si am mai intrebat de ce carasu auriu ami fugareste de ceva vreme celalalt sunt de mici impreuna eu am ajuns la concluzia ca cel auriu e mascul s celalalt e femela si sunt ceva mai romantici sau nu stiu ca tot timpu celauriu e cu botu in dosu la celalat smile