1

Subiect: Buna tuturor

buna ziua ma numesc alin si sunt din targu mures acvariu meu e de 80 de litri am 2 carasi voalati unu gold cu ochi bulbucati si unu cu multe culori pe el smile 2 ancistrusi si 2 sanitari ceva plante care nu reusesc sa creasca ca carasi le mananca cu cea mai mare pofta smile

Re: Buna tuturor

Salut si bine ai venit!
In primul rand pane ceva poze cu acvariul tau si da mai multe informatii despre acvariu:tehnica,plante pesti,etc :sok

3

Re: Buna tuturor

pozele sunt mai vechi si facute cu mobilu tongue

4 Editat de sTTTk (2011-11-30 18:40)

Re: Buna tuturor

Bine ai venit Alin.
Fara sa te superi pe mine acvariul tau are nevoie de imbunatatiri urgente si iti recomand sa citesti :
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/

Multi vad, putini cunosc !

Re: Buna tuturor

Exact in primul rand :pune alt pietris(acesta este oribil albastru nu are nici o legatura cu natura) scoate toate plantele din plastic si citeste cu atentie pana intelegi ce trebuie sa faci cu acvariul tau topicul pe care ti la dat colegul sTTTk      :sok   bafta!

6

Re: Buna tuturor

bine ai venit printre noi smile

The woman- not every monster live in the wild

7

Re: Buna tuturor

Bun venit! :sok

8

Re: Buna tuturor

Bine ai venit! Afara de pietris care e ales dupa gust (daca omului ii place albastru, albastru sa fie), nici nu prea ai ce imbunatatiri sa faci. Poate o filtrare puternica, tinand cont ca ai carasi iar acestia fac multa mizerie. Plante nu mai lua ca nu ai nici o sansa: vor hali carasii tot. De aceea eu cred ca, daca iti plac, poti tine si plantele artificiale. Oricum, naturale, cum spuneam n-o sa poti tine. Pana la urma faci acvariu ca sa te bucuri tu de el.
Deobicei cu carasi nu prea se tin alte specii caci carasilor le place o temperatura mai scazuta.

Re: Buna tuturor

Eu unul sincer as renunta la carasi din foarte multe motive, dar fiecare face cum ii place :smoke

10

Re: Buna tuturor

Buna seara nu ma supar pt sfaturi in primu rand pozele sunt facute mai demult plantele artificiale leam scos pietrisu aproape tot mie ami place asa mai albastru pe fundu apei apa e foarte curata chiar curata pt carasi ma tot gandit sa schimb cu alti pesti dar nustiu cum si cu cine sa fac schimbu pe plante am dat pana acu vreo 100 de lei doar plante mar am luat sperand ca o sa supravietuiasca vreuna dar dn nefericire lea papat tot smile ape limpezi :sok

11

Re: Buna tuturor

Pop Remus A scris:

Eu unul sincer as renunta la carasi din foarte multe motive, dar fiecare face cum ii place :smoke

conchid. Si nu pentru ca fac mizerie ci pentru ca nu as putea tine plante. In rest carasii sunt dragalasi.

12 Editat de sTTTk (2011-11-30 21:01)

Re: Buna tuturor

macaz A scris:

Afara de pietris care e ales dupa gust (daca omului ii place albastru, albastru sa fie), nici nu prea ai ce imbunatatiri sa faci. Poate o filtrare puternica, tinand cont ca ai carasi iar acestia fac multa mizerie. Plante nu mai lua ca nu ai nici o sansa: vor hali carasii tot. De aceea eu cred ca, daca iti plac, poti tine si plantele artificiale. Oricum, naturale, cum spuneam n-o sa poti tine. Pana la urma faci acvariu ca sa te bucuri tu de el.
Deobicei cu carasi nu prea se tin alte specii caci carasilor le place o temperatura mai scazuta.

Fara suparare trebuie sa te contrazic putin :
- pietrisul albastru arata oribil, noi incercam sa avem acvarii care tind spre naturalete nu postere cu pesti si pietricele colorate
- carasii fac foarte multa mizerie si le trebuie super filtrare, nu un amarat de filtru cu carbune cum are colegul alin
- cu privire la plante crede-ma ca la mine nu au avut treaba cu ele si ca exemplu poti vizualiza acvariul colegului costyy_78 care este super plantat si cu carasi... pozele vorbesc de la sine...

p.s. : scuze costy ca am folosit pozele cu acvariul tau insa esti un exemplu de perseverenta wink

Multi vad, putini cunosc !

13

Re: Buna tuturor

da ce sa zic super acvariu din poza al meu e asa la bani putini dar si eu tin sa te contrazic si mai zic o data apa e limpede mandoua filtrele fac fata cu bine deci nu am traba cu apa tulbure chiar de loc si nisipu o sal scot cand o sa gasesc ceva nisip alb :0 multumesc tongue :apl

14

Re: Buna tuturor

Atunci bafta cool

15

Re: Buna tuturor

Alyn A scris:

da ce sa zic super acvariu din poza al meu e asa la bani putini dar si eu tin sa te contrazic si mai zic o data apa e limpede mandoua filtrele fac fata cu bine deci nu am traba cu apa tulbure chiar de loc si nisipu o sal scot cand o sa gasesc ceva nisip alb :0 multumesc tongue :apl

nu ma supar daca ma contrazici cu argumente; de exemplu la ce valori ai no2-ul si no3-ul ?
Daca apa este cristal nu inseamna ca este si ok din punct de vedere chimic si biologic !
Iar treaba cu bani multi sau putini tine de ce vrei sa realizezi !
Iti recomand pietris rau granulatie 2mm si valisneria + cabomba + anubiasi pt inceput.

Multi vad, putini cunosc !

16

Re: Buna tuturor

Sal pai sati zic sincer eu nam verificat niciodata valoarea apei si am acvariu de un an si ceva si totu e ok lam ciclaqt bine la inceput si gata si dupa cate am citit se pare ca pesti au gris dar scap eu si de ala smile sare plus apa la 28 grade smile si cu pietrisu am ceva pietris pe la tara o sa aduc si al bag in acvariu binenteles dezinfectat si fiert o sa pun o poza cam cum arata multumesc de sfat

17

Re: Buna tuturor

Salut si bine ai venit... incearca sa faci ce ti-a spus colegul nostru sTTTk, vei avea numai de castigat in ceea ce priveste aspectul si sanatatea acvariului, iar pestii iti vor multumi.
Din poza, acel pietris de rau care intentionezi sa il pui pare a avea granulatia cam mare. Asta inseamna multa mizerie adunata in substrat pe care nu vei putea sa o aspiri. Eu m-as orienta catre un pietris de rau de granulatie 2 mm.
Succes !

18

Re: Buna tuturor

sTTTk A scris:

- cu privire la plante crede-ma ca la mine nu au avut treaba cu ele si ca exemplu poti vizualiza acvariul colegului costyy_78 care este super plantat si cu carasi... pozele vorbesc de la sine..

Nu face asemenea comparatii; colegul costyy_78 are acvariu d e 200l, sau asa pare; plus de asta sti tu: co2, fertilizatori, si fff multe plante. Fac pariu ca a bagat carasii in acvariu abia dupa ce acvariu avea plante din belsug. Pe de alta parte Alyn nu cred ca a facut asa; o fi cumparat carasii cand plantele de-abia incepeau sa se dezvolte si normal ca le-a luat tot sporul.
Si ai dreptate cu Valisneria. E o planta careia ii merge bine la temperatura mai mica asa cum ai nevoie la carasi.

19

Re: Buna tuturor

buna seara o sa cumpar pietris din magazin si ai dreptate pesti ai aveam doar dupa am bagat plantele a fost o perioada cand lea mers chiar bine dar de vreo 2 luni nu prea mai cresc am doar planta din mijloc cu frunze mari aia nare nici o treaba creste ca nebuna smile o sa cumpar si Valisneria ma interesez si pe aici pe forum poate are cineva mai ieftina de vanzare asa mai multa sa fiu sigur ca ai merge bine va multumesc PS acept orce plante daca sunt donatori tongue

20

Re: Buna tuturor

macaz A scris:
sTTTk A scris:

- cu privire la plante crede-ma ca la mine nu au avut treaba cu ele si ca exemplu poti vizualiza acvariul colegului costyy_78 care este super plantat si cu carasi... pozele vorbesc de la sine..

Nu face asemenea comparatii; colegul costyy_78 are acvariu d e 200l, sau asa pare; plus de asta sti tu: co2, fertilizatori, si fff multe plante. Fac pariu ca a bagat carasii in acvariu abia dupa ce acvariu avea plante din belsug. Pe de alta parte Alyn nu cred ca a facut asa; o fi cumparat carasii cand plantele de-abia incepeau sa se dezvolte si normal ca le-a luat tot sporul.
Si ai dreptate cu Valisneria. E o planta careia ii merge bine la temperatura mai mica asa cum ai nevoie la carasi.

Am facut comparatie cu acvariul lui Costy pentru a arata ca se pot creste plante si intr-un bazin cu carasi, fie de la inceput, fie dupa; nu conteaza ce a fost primul ''oul sau gaina''.
Cat despre crescut plante la temperatura mai mica, atat valisneria, cat si elodea si anubias-ul vor creste fara probleme.
Despre CO2 si fertilizanti nu iti pot spune decat ca daca cauti putin vei gasii si metode alternative ieftine, nu numai cele de firma...
Exact cum am scris intr-un post anterior, cheltuielile cu acvaristica sunt direct proportionale cu ce iti doresti de la bazinul tau.
Ape limpezi.

Multi vad, putini cunosc !