1 Editat de Karola (2011-12-01 17:18)

Subiect: wow

vai ........... ati dat cu mine de toti peretii   :omfg ... stiu ca orice om poate gresi , nimeni nu sa nascut invatat  roll eu am curajul  sa recunosc , am tot adunat tot ceea ce mi-a placut si inteles ca acest carasi sunt compatibili cu celelalte specii numite mai devreme . Eu am scris corect 25 litri , da . Voi face foarte curand poza cu acvariul meu ( cu adunatura mea colorata de  :fbr ) .Si apropo de bacteria din acvariu  ca sa instalat de pereti sau nu stiu pe ce ( am avut mai multi carasi , in plus cu inca 4 bucati telescopici care au murit pe rand aparundu-le intre ochii si buza de sus o , nu stiu cum sa o numesc : o spuza care inflorea mereu pana i se forma o gaura marindu-se pana nu mai putea manca si mureau ). Fac si ora actuala tratamentul cu verde de malachit  2ml la 20l de apa so schimband apa la 3 zile. Voi reduce numarul de pesti  , imi voi pastra doar acesti carasi si imi voi lua un alt acvariu mult mai mare cam de circa 200l , iat pe guppy , molly si xippo sa i pun in alt acvariu si acel maricel de circa 80l , sper ca voi face bine . Oricum au fost binevenite ............... toate comentariile voastre  :apl Ne vom auzi curand din nou  si multumesc ptr tot  :fok

Karola

Re: wow

Karola A scris:

am un acvariu de 25l , cu o planta (anubias) 8 carasi telescopici, 6 sanitari cory, 2 molly , 2 xyppo, 2 guppy, toti sunt cumparati de aproximativ 6 luni, maricei ce pot spune , cam aglomerat , recunosc asta ( de o ciorba de peste tot nu ar iesi  big_smile )

   Imi plac in general recordurile iar al tau este de departe cel mai tare de pe forum, daca as fi moderator ti-as pune ca subtitlu "Peste prajit" lol. Sincer daca s-ar putea comunica cu animalele ai fi curios/curioasa sa aflii ce parere au pestii tai despre viata? lol
   Se spune ca unui singur caras ii sunt necesari 50 litri de apa... deci ne luam dupa ce se spune, sau cauti in continuare filtru pentru criminariul tau?

PS: Daca nu crezi ca ar iesi o ciorba iti spun eu ca este deja (de 6 luni) o ciorba de peste in adevaratul sens al cuvantului...

3 Editat de mirceajifcu (2011-12-01 05:41)

Re: wow

Wow! Un sfat: ar fi sa mergi si sa il pleznesti pe vanzatorul ala, mai ales daca el ti-a vandut si pestii + acvariul. Is curios cum ti-a sugerat el ce filtru sa cumperi  lol pentru un acvariu de 25l cu ... o cantitate considerabila de peste inauntru.
In acvariul tau se poate tine o pereche de beta sau creveti sau ... o jumatate de caras care va avea cam acelasi comportament ca acel caras din avatarul tau.
In curand acei pesti vor incepe sa moara pe rand, asa ca ... ai de luat o decizie destul de importanta: donezi sau upgradezi.
PS: Subscriu si eu la ce a spus ancistrus, aia chiar e o ciorba de peste in adevaratul sens al cuvantului: peste, putina verdeata, mai trebuie putin usturoi si voila!

Re: wow

Buna, cel mai bun sfat pe care il poti primi este sa renunti la o mare parte din pesti si tot odata sa schimbi cat de repede acvariul ala mic cu unul de cel putin patru ori mai mare. Totodata trebuie sa te hotarasti daca vrei sa cresti caraseii sau ceilalti pesti, pentru ca nu merg bine deloc impreuna, principalul motiv fiind temperatura apei, dar mai sunt si altele.
P.S. Pune te rog si o poza sa ne minunam si noi, (mie nu prea imi vine a crede ca de 6 luni toti pestii aia traiesc impreuna in 25l.
N-am vrut sa fiu rautacios, dar sincer ne-ai cam socat. Toate cele bune.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

5 Editat de tibi59 (2011-12-01 11:41)

Re: wow

Ancistrus ai dreptate daca Karola nu este cumva "prietenul" nostru de mai de mult care tinea scalarii intr-un pahar cu inimioare

6 Editat de macaz (2011-12-01 11:51)

Re: wow

Poate a vrut sa scrie 250l si n-a mai mers tasta 0. :sevil

7

Re: wow

Daca iti iei un filtru sa zicem un RESUN FILTRU MAGI 200 (208 l/h) - cam 35 lei, renunti la toti carasii (absolut) si mai bagi si niste plante, s-ar putea sa o scoti de un nano, cu toate ca si asa ar fi destul de aglomerat.

8

Re: wow

Nu stiu in ce masura te asteptai la o primire atit de "calda" dar din pacate o meriti cu prisosinta. Esti pe un forum de acvaristica, iar greselile tale sint mult prea grave, ca sa nu fie punctate. Colegii au spus cam tot ce trebuia spus, adaug un singur sfat: citeste cit poti de mult despre acest hobby, este unul care implica o mare responsabilitate fata de vietuitoarele pe care le ingrijim si nu avem dreptul sa facem rabat de la principiul de baza - conditii optime, oferite animalutelor noastre!!!
   Daca-ti doresti cu adevarat, sursele practic inepuizabile, din care te poti informa, iti vor dezvalui ce trebuie sa faci, in asa fel incit, sa iesi din sfera amatorismului criminal, in care, fara voia ta, te afli acum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: wow

Nu o sa mai atrag si eu atentia asupra suprapopularii ca, probabil ai inteles, eu vin si iti spun despre "bacteria" ta din acvariu, nu trebuie sa scapi de ea, acvariul contine in mod natural si bacterii si multe alte organisme.

Gott mit uns!