1

Subiect: 280 litri home made

Buna sunt Alex din brasov-codlea, a trecut ceva timp da cand am facut cont si pana acum nu am reusit sa fac nici o poza calumea la acvariu sa pun si acvariu si un cuvant inainte dar...mai bine mai tarziu. Acesta este acvariu meu de 280l, 100x40x70, are o vechime de cam 2 luni este facut de mine,din sticla de 6 mm securizata stiu ca este cam subtire si nu rezista dar ma risc deocamdata ca intaritura am facut sus la margine din lambriu de 1 cm un suport pe care tin deocamdata neonul pina fac un capac.Ca aparatura am o pompa tetratec aps 150 care alimenteaza 2 filtre din burete , un incalzitor scuba 300w. Ca locatari am 6 discusi ,4 cory panda , 2 ancistrusi , 25 neoni albastri si 2 kuhli ca plante deocamdata am doar de plastic dar astept sa-mi vina pe saptamana viitoare cateva plante si un sac de jbl monado am sa pun si cateva poze ca sa vedeti despre ce este vorba si un filmulet daca reusesc sal incarc. :sok

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

Re: 280 litri home made

Salut Alex!
   Neonilor "innesi" (neonii albastri sunt Boehlkea fredochui) le scurtezi viata la temperatura intretinerii discusilor, iar cory sunt pesti de grup, adica macar 7-8 panda daca aveai... erai mai acvarist wink
   De grosimea geamului nu spun nimic... dar ma astept sa spuna el ceva cat de curand :omfg

3

Re: 280 litri home made

http://www.youtube.com/watch?v=jWwlsjCYqvY

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

4

Re: 280 litri home made

Salut ! Sticla securizata este foarte dura dar si foarte casanta, geamul float cristal are un grad de elasticitate mult mai mare .. Multa bafta , sper sa nu fie nevoie sa aduni apa de prin casa .

Doua culori ce le ador

5

Re: 280 litri home made

d4nu7z A scris:

Salut ! Sticla securizata este foarte dura dar si foarte casanta, geamul float cristal are un grad de elasticitate mult mai mare .. Multa bafta , sper sa nu fie nevoie sa aduni apa de prin casa .

multumesc sper sa nu fie nevoie   :pls

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

Re: 280 litri home made

Geo ce sa nu fie nevoie? Eu zic ca tu nici macar sa nu stranuti pe langa acvariul ala... este o bomba cu ceas, iar la geamul securizat avantajul este ca nu face cioburi mari... deci la acvariu asta nu este un avantaj lol

7

Re: 280 litri home made

Ancistrus A scris:

Geo ce sa nu fie nevoie? Eu zic ca tu nici macar sa nu stranuti pe langa acvariul ala... este o bomba cu ceas, iar la geamul securizat avantajul este ca nu face cioburi mari... deci la acvariu asta nu este un avantaj lol

dada razi razi si cu stranutatu aia e ma risc o luna acum sa treaca sarbatorile mai merge  :stupid

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

Re: 280 litri home made

O sa sune ciudat dar... scoate termometrul ala pentru ca nu este plutitor si daca s-a desprins... Ai geam securit si presiune mare, iti recomand sa iti refaci acvariul din geam de 10 mm care sa nu fie securizat. Risti foarte mult pe un volum de apa foarte mare.

9

Re: 280 litri home made

credema ca am vazut la cat rezista stau langa strada si cand au asfaltat au bagat masina aia de tasat cu vibrati tremura mobila prin casa si nu sa intamplat nimic a  rezistat si la testu care l-am facut eu zic sa nu-mi fac griji am un test umpic ciudat la testarea acvarilor l-am umplut tot pina la gura si am dat drumu la un bidon de 5 litri plin cu apa si a rezistat

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

10 Editat de Ancistrus (2011-12-02 02:35)

Re: 280 litri home made

geo_jr91 A scris:

razi si cu stranutatu aia e ma risc o luna acum sa treaca sarbatorile mai merge

   Mai bine roaga-te sa vina Mos Craciun de sarbatori la tine, cu geam de 10mm si silicon Dow Corning 881 lol

PS: Brandul Eheim nu a avut curaj sa sara de 51cm inaltime, si capacitatea unui acvariu confectionat din geam de 6mm (in cazul lor geam special) mai mult de 180 litri... dar tu banuiesc ca ai facut niste teste speciale de calitate a sticlei float de 6mm romaneasca, si de aia ai avut curajul asta... stii ce urat se vad discusii care se zbat pe covor? lol

Re: 280 litri home made

daca tot o sa-l schimbi.. mai bine nu mai baga manado in el pastreaza-l pentru viitor lasa-l asa gol dca tot vrei sa-l tii

12

Re: 280 litri home made

dinescu tiberius A scris:

daca tot o sa-l schimbi.. mai bine nu mai baga manado in el pastreaza-l pentru viitor lasa-l asa gol dca tot vrei sa-l tii

   Adica tu ai inteles ca Manado este problema aici? lol

13 Editat de xr1140 (2011-12-02 03:45)

Re: 280 litri home made

omu` a facut calculul, nu i-a dat cu virgula asa ca a purces la facerea acvariul cu sticla de 6mm securizata, sunt convins ca stia care sunt riscurile inainte de a da comanda de sticla, asa ca ne racim gura degeaba smile

14 Editat de geo_jr91 (2011-12-02 03:54)

Re: 280 litri home made

xr1140 A scris:

omu` a facut calculul, nu i-a dat cu virgula asa ca a purces la facerea acvariul cu sticla de 6mm securizata, sunt convins ca stia care sunt riscurile inainte de a da comanda de sticla, asa ca ne racim gura degeaba smile

da intradevar stiam riscurile iar sticla o aveam acasa gata taiata din acea cauza am facut acvariu asa de mare adica inalt pentru ca am incercat sa mai tai o bucata si am facuto praf asa ca fetele le-am lasat cum erau doar lateralele sunt din sticla normala si fundul in filmare sau cred ca si in poza se vede ca a fost crapat si am mai pus o bucata peste el. si credetima asta a fost primul meu acvariu facut de mine acuma am de gand sa fac unu de 1200 l sau cam asa ceva oricum un perete de la acamera intreg

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

15

Re: 280 litri home made

geo_jr91 A scris:

acuma am de gand sa fac unu de 1200 l sau cam asa ceva oricum un perete de la acamera intreg

   Aaaa pai ala poti sa-l faci cu mare incredere din geam de 8mm... 6mm merge maxim pana in 1000 litri lol

Re: 280 litri home made

nu am spus ca manado e problema doar ca nu mai este nevoie sa adauge nimic...doar sa incerce sa schimbe acvariul sa nu fie dezamagit

17 Editat de geo_jr91 (2011-12-02 04:58)

Re: 280 litri home made

Ancistrus A scris:
geo_jr91 A scris:

acuma am de gand sa fac unu de 1200 l sau cam asa ceva oricum un perete de la acamera intreg

   Aaaa pai ala poti sa-l faci cu mare incredere din geam de 8mm... 6mm merge maxim pana in 1000 litri lol

da bine oricum nul fac din sticla o sal fac din acrilic de 20 mm inramat si cu iintaritiura de platband pe mijloc oricum o sa iasa ceva sper si ancistrus cred ca deja incepi sa razi de mine?

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

18

Re: 280 litri home made

Cred ca s-a batut destul moneda pe problemele de constructie ale acestui acvariu. Important este ca omul este constient de riscuri si mai ales ca intentioneaza sa-si faca un alt acvariu, care sa respecte normele de securitate. Din aceasta prima incercare a invatat ce trebuia si nu va repeta greselile (sper!). Din modul in care a decurs pina acum discutia, presimt ca mai este foarte putin si poate vira in directii neplacute, asa ca propun sa ne concentram pe ce urmeaza sa se intimple, odata cu noul acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: 280 litri home made

Eu pot sa zic ca abia astept sa vad pozele cu noul acvariu! Si ma intreb cum o sa-l cureti  :-

20

Re: 280 litri home made

danielt A scris:

Eu pot sa zic ca abia astept sa vad pozele cu noul acvariu! Si ma intreb cum o sa-l cureti  :-

Ca pe orice acvariu, numai ca o sa dureze mai mult!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!