Subiect: acvariu pe bar

Salutare tuturor , ma numesc Mariuus sunt din Buc. si sunt fericitul posesor al unui acvariu homemade de 84 l (60L\35l\40h) pus in functiune de foarte putin timp si deja cu multe intrebari :
  1. am acvariul pozitionat pe un bar , care face legatura intre bucatarie si living , din acest motiv acvariul nu are nici fata nici spate si nu stiu ce plante as putea sa-i "atasej"
  2. acvariul contine 4 neoni , 5 zebre (3negre,2roz) , 2 xipho , 2 molly , 3 guppy masculi si 2 femele (una a si "nascut") si 3 sanitari (2Corydoras,1Ancistrus) desi sunt 21 de "chiriasi" mi se pare golas acvariul (cred ca din cauza lipsei plantelor) , aveam de gand sa achizitionez si 2 carasi aurii dar nu vreau sa stresez nici un locatar din lipsa spatiului .

Ashtept critici si sugestii , am facut nishte poze dar din cauza ca se vede de pe o parte pe alta nu sunt descifrabile

0769713874

Re: acvariu pe bar

bine ai venit!
-cu siguranta plantele vot imbogatii acvariu.... iar in legatura cu carasii nu te-as sfatui deoarece nu sunt compatibili cu pestii pe care ii detii.
-marginea ar arata zic eu mai frumos daca o imbraci in negru..iar partea de sus sa fie mai groasa pentru a ascunde delimitarea dintre apa si aer

Re: acvariu pe bar

Salut Marius, bine ai venit!
   Acvariul tau daca-ti doresti intr-adevar va arata foarte bine... ai aici pe forum concursuri, jurnale etc... citeste-le, studiaza, si vezi ce-ti place, trebuie sa-ti placa ceva... iti faci o idee si revii cu intrebari wink

PS: Fara carasi aurii acum, deocamdata ai nevoie de plante multe naturale, dupa care carasei :noroc

Re: acvariu pe bar

multumesc pentru sfaturi o sa postez si o sa pun si poze cu modificarile aduse

0769713874

5

Re: acvariu pe bar

Eu as fi mai ingrijorat de faptul ca nu ai pus nimic sub el. Oricat de groasa e stical, daca ai chiar si un fir de praf te poti trezi cu pesti innotand in mocheta.

Ca inceput, ia o bucata de izopren, Gasesti in bricostore. Muchiile imbracate in negru cum a zis colegul mai sus.

Plante poti folosi egeria, cabomba si valisneria. Astea cresc destul de repede.

Scoate piatra ca e degeba cand pui platele.

Ar trebui sa dai o inclinare substratului, permite adunarea mizeriei intr-o parte a acvariului plus ca ajuta la aspect cand the uiti la el.

La cum e pozitionat eu as forma substratul ca un trunchi de piramida si as pune plantele in centrul bazinului.

6

Re: acvariu pe bar

salut si bine ai venit

The woman- not every monster live in the wild

Re: acvariu pe bar

Salut si bine ai venit :sok

Re: acvariu pe bar

Multumesc ptr. sfaturi . deja am vb. cu un coleg de pe forum si o sa-mi achizitionez niste plante , am ascuns si delimitarea dintre aer si apa .... big_smile . Pe margini ar fi bine sa lipesc cornier de aluminiu negru .....?

0769713874

Re: acvariu pe bar

daca arata bine.... e decizia ta... orice ar arata mai bine decat asa

Re: acvariu pe bar

vyermishor A scris:

Multumesc ptr. sfaturi . deja am vb. cu un coleg de pe forum si o sa-mi achizitionez niste plante , am ascuns si delimitarea dintre aer si apa .... big_smile . Pe margini ar fi bine sa lipesc cornier de aluminiu negru .....?

Merge si banda simpla neagra, nu tre sa te complici cu cornier. Eu as pune substratul mai gros in partea care e spre perete si mai subtire in cea libera, sa se adune acolo mizeria. In partea cu peretele poti pune astfel plante de fundal si in fata plante mai mici. Sau piramida cum zicea colegul mai sus, dar acolo ti se va aduna mizeria pe toate laturile acvariului.

11 Editat de ady vladutz (2011-12-03 00:52)

Re: acvariu pe bar

Bun venmit!
Eu zic fara carasei in 80L.
Uite si o idee de acvariu care poate fi vizualizat din ambele parti
http://img14.imageshack.us/img14/4876/aaaanc.jpg

Re: acvariu pe bar

Ce m-am mirat , am zis ca e acvariul lui prima oara  lol  lol

Re: acvariu pe bar

si eu la fel.. am ramas asa mirat am zis WOW ce rapid tongue

14

Re: acvariu pe bar

Frumos acvariu  :sok  :sok  :sok

Re: acvariu pe bar

mirceajifcu A scris:

Ce m-am mirat , am zis ca e acvariul lui prima oara  lol  lol

Ar fi avut o evolutie mult mai rapida decat multi dintre noi de pe forum smile)
Si totusi sa nu subestimama omul...poate cine stie , ne face o surpriza wink

Re: acvariu pe bar

Am facut unele modificari la indrumarile colegilor , chiar i-am mutat locul , mai trebuie sa adaug autocolant negru sau bleumarin pe spate , si sa mai adaug plantute , de azi am ca noi "locatari" o colonie de 10 creveti Red Cherry ...
Foarte frumos acvariul prezentat ......

0769713874

Re: acvariu pe bar

e prea lata marginea ... si cu siguranta arata mai bine cu o banda neagra....cam la jumatate.. asta e parerea mea.. acum tu faci ce crezi

18

Re: acvariu pe bar

Exact,  sa nu fie asa de lata si eventual vopsesteo cu un spray grafity(se gasesc la piese auto)

Re: acvariu pe bar

Multumesc ptr. sfaturi , am citit mult aseara si as da capacul jos , si as lasa acvariu open top , voi c parere aveti ?

0769713874

20

Re: acvariu pe bar

Este alegerea ta lol atunci i-ati o lampa suspendata sa arate mai bine lol  cm vrei tu :sok