Subiect: Pestisor bolnav

Buna,

Am un caras auriu intr-un acvariu de 30L impreuna cu un scalar si doi sanitari. Carasul meu s-a imbolnavit, si nu stiu ce sa ii fac sa-l ajut. I-au cazut solzii de pe burta, i-a crapat pielea pe burta, de abia se misca, sta cu burta in sus. I s-au invinetit si branhiile. L-am pus intr-un vas separat de ceilalti pesti si i-am pus sare in apa(am gasit pe net), dar nu stiu ce altceva as putea sa-i fac. Ar putea cineva sa imi dea un sfat? Sau ar putea cineva sa-mi zica de la ce a patit asta pentru a nu se intampla la fel cu ceilalti pestisori?

Multumesc.

Re: Pestisor bolnav

Salut si bine ai venit :sok
In primiul rand un carasel se tine in 50l apa si un scalar tot in 50l de apa si dane mai multe informati despre acvariu pune ceva poze si spunene despre acvariul tau despre tehnica:filtare iluminat incalzire etc

3 Editat de TweeTy (2011-12-02 20:31)

Re: Pestisor bolnav

deci in primul rand bine ai venit pe forum
cateva INCOMPATIBILITATI
1.carasii se tin in avarii mari  ( min 30-50L / exemplar )   poti tine cu ei sanitari si sunt de apa RECE 20-25 grade
2. scalarii se tin in carduri de 5-10 exemplare in acvarii inalte coloana de apa  e bine  sa sara de 50-60 cm inaltime  si mari (25-50l /exemplar)  si sunt de apa calda 28-30 grade ...
3.sare la carasi cu pielea crapata si care sangereaza  ?unde ai citit ?e ca si cum te-ai taia la deget si ai baga degetu in apa sarata ...iar carasii sunt de apa DULCE ....
sfatul meu este sa cumperi un acvariu de min 100L si sa renunti la scalar sau la caras

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic