1

Subiect: problema!

Deci buna tuturor.
Pot spune ca sunt cam incepator! si am o problema! am un filtru intern juwel care zic eu...nu isi face treaba sau nu stiu eu sa il "folosesc"!
(o poza mai jos)
Si filtrul acesta....am fost eu atent si trage mizeriile doar pe sus, dar majoritatea mizeriilor sunt jos pe substrat! se vede in popza ca are niste gauri chiar sus de tot! si eu sred ca doar pe acolo filtreaza!
Daca puteti sa imi dati un sfat v-as fii recunoscator.
               Marius

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

Re: problema!

Este filtru de apa nu de substrat, nisipul sau substratul le sifonezi tu separat. In poza vezi traseele filtrului, cel de sus este pentru filtrarea apei si cel de jos pentru incalzirea apei.

Re: problema!

Cristi are dreptate.E de suprafata.Trebuie sa cumperi altceva pentru substrat.Grilele sa fie jos.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

4

Re: problema!

Ancistrus A scris:

Este filtru de apa nu de substrat, nisipul sau substratul le sifonezi tu separat. In poza vezi traseele filtrului, cel de sus este pentru filtrarea apei si cel de jos pentru incalzirea apei.

Da, dar eu nu am grile nici jos! eu la acesta am grile doar sus! si sunt atat de sus incat trebuie sa umplu acvariu cu apa cu varf si indesat ca sa ajunga la grilele acelea! pentru ca, cum scade nivelul apei deja nu mai ajunge la grile si nu mai trage !

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

Re: problema!

Posibil ca este gandit si ca filtru si ca skimmer pentru pelicula de biofilm care se face la suprafata... deci este un filtru care il folosesti cu acvariul plin big_smile

6

Re: problema!

si apropo..cum sifonez substratul?  am tot auzit asta! dar mi-a fost oarecum rusine sa intreb! :stupid  :scry

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

Re: problema!

Exista diverse ustensile de aspirat substratul, mecanice sau electrice. In poza vezi un furtun cu gura mai larga, ca sa traga doar suspensiile fara pesti/nisip.

8

Re: problema!

aha!(am dinasta, alta forma dar am) si va multumesc pentru raspunsuri! si ramane sa cumpar alt filtru! :bf

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

Re: problema!

Nu m-ai inteles, filtrul de la Juwel este performant, dar filtreaza cum au gandit ei wink

10

Re: problema!

Ancistrus A scris:

Nu m-ai inteles, filtrul de la Juwel este performant, dar filtreaza cum au gandit ei wink

adica? eu te cred ca este performant dar am nevoie de unul care sa traga si mizeriile de prin apa( aici nu ma refer la substrat, )
unul care sa aiba zabrele si jos!

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

11

Re: problema!

Exact filtrele Juwel sun performante, nu are rost sa il schimbi :stupid  :fbr

12

Re: problema!

marius.m A scris:
Ancistrus A scris:

Este filtru de apa nu de substrat, nisipul sau substratul le sifonezi tu separat. In poza vezi traseele filtrului, cel de sus este pentru filtrarea apei si cel de jos pentru incalzirea apei.

Da, dar eu nu am grile nici jos! eu la acesta am grile doar sus! si sunt atat de sus incat trebuie sa umplu acvariu cu apa cu varf si indesat ca sa ajunga la grilele acelea! pentru ca, cum scade nivelul apei deja nu mai ajunge la grile si nu mai trage !

   Aceste este modelul de filtru care intra in dotarea acvariilor produse de Juwel si este lipit in interiorul acvariilor. Este imposibil sa aiba grile numai in partea de sus, asa ar insemna ca turul si returul se desfasoara prin aceleasi orificii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: problema!

Baracuda A scris:
marius.m A scris:
Ancistrus A scris:

Este filtru de apa nu de substrat, nisipul sau substratul le sifonezi tu separat. In poza vezi traseele filtrului, cel de sus este pentru filtrarea apei si cel de jos pentru incalzirea apei.

Da, dar eu nu am grile nici jos! eu la acesta am grile doar sus! si sunt atat de sus incat trebuie sa umplu acvariu cu apa cu varf si indesat ca sa ajunga la grilele acelea! pentru ca, cum scade nivelul apei deja nu mai ajunge la grile si nu mai trage !

   Aceste este modelul de filtru care intra in dotarea acvariilor produse de Juwel si este lipit in interiorul acvariilor. Este imposibil sa aiba grile numai in partea de sus, asa ar insemna ca turul si returul se desfasoara prin aceleasi orificii.

crede-ma ca asa este! ma-m uitat la el di cand era acvariul gos! si alte grile nu mai are!

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea

14

Re: problema!

Daca tu zici ca nu are nici grile nici alte orificii, decit in partea de sus, asa o fi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: problema!

Colegu de forum are dreptate, subscriu si eu, detin un acvariu Juwel Rekord 60, la fel am si eu filtrul interior cu fantele sus, apa se filtreaza doar prin acele fante dupa care trece prin filtrul cu vata, buretele cu carbune si ceilalti 2 bureti... Am mai observat ca in compartimentul in care sta pompa si incalzitorul (e cel mai bine gandit ca incalzitorul sa fie ascuns in acelasi compartiment cu pompa) se mai afla 2 mici fante cam la 1/2 din inaltimea modulului/capsulei/cutiei de filtrare (numiti-o cum vreti), niciodata nu am inteles rolul lor, poate doar daca filtrul este foarte infundat, sau fantele de sus sunt acoperite, pompa sa nu mearga in gol si sa se arda... dar e o idee a mea.
Asa ca nici sa nu te gandesti sa schimbi filtrul original care e calculat exact pentru acvariul tau si isi face treaba de minune (eu am acvariul de 3 ani si inca ma tine pompa foarte bine mergand non-stop, neonul e tot cel original si merge cam 12 ore/zi). O sa te fortezi un pic sa absorbi cu sistemul ala gen aspirator mizeria de pe substrat dar nu e o munca istovitoare, nu cred ca iti ia jumate de ora la o saptamana, ceea ce-i rezonabil si rog pe colegii mai invatati ca mine sa ma corecteze daca gresesc.
Toate bune si ape limpezi tuturor!

16

Re: problema!

M-am lamurit intre timp, asa este, modelul cu care este echipat Juwel 60 are numai fantele superioare, mizindu-se probabil pe faptul ca, la un volum atit de mic de apa, cantitatea de apa vehiculata de pompa filtrului, este suficienta. Oricum, filtrul respectiv este deosebit de performant, asa cum am mai spus in alt subiect, mi se pare unul din cele mai performante filtre interne, la ora actuala.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!