Subiect: Apa cu particule in suspensie...

Nu pot sa zic ca am probleme cu apa, este limpede dar am destule particule in suspensie prin ea ceea ce tind sa cred ca nu am o filtrare biologica asa cum ar trebui...am un filtru extren TetraTec Ex700  la care 3 seratare sunt cu siporax iar ultimul cu 2 bureti(care au venit cu filtrul pentru filtrare mecanica)...oare sa micsorez debitul filtrului pentru ca apa sa circule mai incet?! si cum se face asta corect, doar din robinetul pentru retur sau trebuie sa modific din ambele(tur si retur)?!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce-i de facut, daca se poate. big_smile

P.S.exclusa teoria deciclarii wink

2

Re: Apa cu particule in suspensie...

bogdivaio A scris:

Nu pot sa zic ca am probleme cu apa, este limpede dar am destule particule in suspensie prin ea ceea ce tind sa cred ca nu am o filtrare biologica asa cum ar trebui...am un filtru extren TetraTec Ex700  la care 3 seratare sunt cu siporax iar ultimul cu 2 bureti(care au venit cu filtrul pentru filtrare mecanica)...oare sa micsorez debitul filtrului pentru ca apa sa circule mai incet?! si cum se face asta corect, doar din robinetul pentru retur sau trebuie sa modific din ambele(tur si retur)?!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce-i de facut, daca se poate. big_smile

P.S.exclusa teoria deciclarii wink

De obicei, suspensiile vizibile cu ochiul liber, indica o filtrare mecanica insuficienta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Apa cu particule in suspensie...

si eu am aceeasi problema acum,.. cu particulele..

Re: Apa cu particule in suspensie...

La tetratec trebuie ca buretii pentru filtrare mecanica, sa fie amplasati in sertarul de jos.
E bine sa adauge 3 straturi de perlon: 1 sub primul burete, 2 sub al doilea burete si 3 peste al doilea burete.

In rest, mai multa curatenie, hrana mai putina si schimburi de apa mai dese.


Succes

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

5

Re: Apa cu particule in suspensie...

eu am 2 sertare cu siporax.. tu zici ca sa bag sertarul ala cu bureti jos? si dupa siporaxu?

Re: Apa cu particule in suspensie...

Pai filtrarea asa se face, de jos in sus.
Filtrarea mecanica trebuie sa fie prima, ca sa nu ajunga mizeria la siporax.

Deci da, buretii in sertarul de jos, facuti sandwish in perlon.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc