1 Editat de alfy (2011-12-04 18:58)

Subiect: parametrii apei!!

buna , imi pare rau ca va deranjez din nou..cu o alta problema..stiu , sunt un adevarat dezastru...am mai ramas doar cu 1 rasbora , 1 ramirez , 1 BST , pleco , hoplo si gouramul ( pe care cred ca o sa-l pastrez impreuna cu ceilalti ,dupa ce o sa cumpar inca vreo 5 rasbora , deoarece sunt compatibili.revin la subiect , am cumparat un test de la jbl 6 in 1 , si am descoperit de ce mor atatia pesti:
no3:intre 250 si 500
no2: intre 2 si 5
gh:>21
kh:20
ph: 6,2-6,4
cl2:0
i-am mutat intr-un miniacvariu de 5 litri , am pus apa decantata si am facut inca un test :
no3:10
no2:intre 0 si 0,5
gh:>14 ->20 nu stiu sigur cum sa citesc gh-ul
ch:15
ph: mai mic de 6,4 , s-a colorat f putin ,cum fac s-al maresc?
cl:0
spuneti-mi si mie va rog , ce ar trebui sa fac si ajung la valorile normale?
ramirezul a inceput sa inoate , nu mai sta pe o parte , deci cred ca inseamna ca am facut totusi ceva bine cand i-am mutat..
aa, am observat ca pleco are un fel de ceata alba sau ceva de genul pe unul ditre ochi ...ce pot sa fac?

update : si hoplo-ul are niste pete albe aproape transparente raspandite pe tot corpul..

2

Re: parametrii apei!!

da mai multe detalii, fertilizare, litri acvariu, a fost ciclat acvariu?
la Ph se gaseste de cumparat Ph+ sau -.
poze ceva..

The woman- not every monster live in the wild

3

Re: parametrii apei!!

nu golosesc fertilizator , acvariul este nepalntat , 80 de litri , ciclat..
poze cu pestii? am incercat sa fac , dar nu se vede foarte clar....
nu mai sa gasesc atat de multe magazine deschise la ora asta , duminica..si oricum , ar fi cam a 3-a oara cand ma duc la pet azi..este ceva mai la indemana cu care pot creste ph-ul?mi-e frica sa nu imi moara si restul pestilor pana maine

4

Re: parametrii apei!!

schimbi apa cam 30% o data pe sapt?
incearca acum sa schimbi cam 50-60% din apa, si la 2-3 zile cam 30%, mai faci niste teste dupa, substratul(nisipul)este curatat,asprat?

The woman- not every monster live in the wild

5

Re: parametrii apei!!

nu..schimb apa 50% o data pe luna de obicei , si in fiecare saptamana schimb cam 10 litri , substratul a fost aspirat cam acum 3 saptamani :S

Re: parametrii apei!!

Schimbul de apa de 10 l pe saptamana este foarte putin la nitratii acestia. Schimba apa de 2-3 ori pe saptamana cam 50 % pana cand nitratii ajung sub 25 .Acum ca ai teste. Aspira in acelasi timp si nisipul . Nitrati ai si in apa de la robinet deci schimbul mic de apa este egal cu 0 . Nu mai cumpara nici un peste pana cand nu stabilizezi acvariul. Scapa de hoplo si ce mai ai tu mare acolo. Testele de la jbl nu sunt foarte precise dar clar ai o problema acolo. Ai nevoie mare de colonii de bacterii. APentru asta pune un burete bolborositor acolo mare sa-ti produca bacterii. Dupa cum vad problema este genarala s-ar putea sa-i pierzi de tot. Sa nu te intristezi daca se va intampla treaba asta, o iei de la capat cu desinfecatrea acvariul si tuturor obiectelor din el, a nisipului . Esti la inceput si este normal sa nu stii ce trebuie dar incet incet vei invata, trebuie doar sa fii atenta si mai ales citeste foarte mult pe net despre toate astea .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

7

Re: parametrii apei!!

bun , am schimbat cam 50% din apa , si am completat in felul urmator : 5 litri de apa decantata , inca vreo 10 litri de apa fiarta si lasata la racit , si 20 de litri de apa de la robinet :S ( inca nu am pus apa de la robinet si apa fiarta..am voie sa o pun? ) ma gandeam sa tin maxim 1 sapt pestii in miniacvariu , lasand acvariul principal la ciclat , si dupa aceea sa ii pun in acvariu ...ce credeti? mai rezista o saptamana?ah , da..o sa aspir si pietrisul..
va multumesc mult pentru tot.

8 Editat de brutusanf (2011-12-04 23:44)

Re: parametrii apei!!

Pune apa de la robinet si las-o la aerat macar 24 ore
Acum poti sa pui si cu clor nu va fi chiar asa mare dezastru. Dar sa nu mai repeti de multe ori asta. Pentru a scoate repede clorul din apa de la robinet era buna Aqua safe de la Tetra . Nu uita sa schimbi apa de 3 ori pe saptamana !
Atentie la apa de schimb sa nu fie diferenta de temperatura de 2 grade + sau - .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: parametrii apei!!

alfy A scris:

acvariul este nepalntat , 80 de litri , ciclat.

   Salut alfy, ce filtrare si material filtrant ai?

10

Re: parametrii apei!!

am un filtru intern de la eheim pe care l-am primit cu acvariul...
am pus aqua safe aseara , si vroiam sa pun pestii azi , apa este putin galbuie , si tot am nivel mare de no3 ( 100 -250 )  :fmad , si GH-ul mai mare de 21..in schimb celalte sunt in regula .. pestii cat au stat in miniacvariu si-au pierdut culorile ..si acum , cand i-am pus pe pleco si pe hoplo in acvariul mare , sunt din nou colorati...testele nu sunt prea exacte , dar daca hoplo si pleco si-au revenit , sa ii pun si pe ceilalti mai sensibili?

11 Editat de alfy (2011-12-05 19:20)

Re: parametrii apei!!

i-am pus pe rasbora si pe BST in acvariu... ramirezul il pastrez in miniacvariu pana cand sunt sigura ca apa este buna..am o problema uriasa cu bst-ul , e pe moarte de 2 zile , ieri statea numai pe o parte pe fund , eram sigura ca o sa moara , azi de dimineata a inceput sa inoate , si acum tot mai inoata dar e aproape transparent si are o pojghita alba pe ambii ochi ..:(

12

Re: parametrii apei!!

Este schimbarea brusca de ph la BST , o sa-si revina cu albeata de la ochi, lasa-l in pace. Mai faci schimb de apa maine daca ai facut ieri . Hoplo si pleco oricum sunt mai rezistenti, sunt si mari . Nu mai pune pestii direct dintr0un recipient in altul fara sa-i acomodezi, este una din probleme care poate duce la moartea lor. Sunt decolorati pentru ca sunt stresati . Se vor acomoda mai greu daca ii tot muti de colo colo . Rezolva problema cu apa de acvariul mare adica scade  nitratii si in acelasi timp si de gh. Ce mai ai acolo in acvariu de ai duritatea asa mare ?
S-ar putea ca apa de la robinet sa fie dura ca esti racordata la un put . S-au ai in acvariu pietre calcaroase sau scoici, scoate tot ce ai calcaros .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L