Re: PLS SPUNETIMI!!

Si eu am acvariul in camera, nu are capac si are 160l. Pana acum m-au incercat mai multe boli, dar nici una din cauza pestilor.

22

Re: PLS SPUNETIMI!!

Eu nu stiu cum s-e numesc bolile  care s-ar putea lua de la un acvariu dar un lucru e sigur ,aceasta pasiune este foarte molipsitoare si s-e agraveaza pe zi ce trece,,abia astept sa ajung acasa sau sa vina wekendul sa mai mesteresc ceva la acvarii si cand nu am ce visez la un proiect nou pe care pana la urma fac ce fac dar se si concretizeaza(spre disperarea sotiei,si bucuria copiilor) lol  lol  lol

Sa fii OM ii lucru mare!!!

Re: PLS SPUNETIMI!!

La boala asta nu m-am gandit , dar cu siguranta ne afecteaza destul de tare , acum depinde : ne afecteaza pozitiv sau negativ ? :omfg

Re: PLS SPUNETIMI!!

Salut! Intrebarea ta e de fapt ... doua intrebari?
La prima, da, poti tine fara nici o grija un acvariu chiar si de dimensiuni mai mari in camera, daca esti un om normal care isi aeriseste camera inainte de somn (si fara acvariu in camera in mod normal se face acest lucru). Orice boala transmisibila de la pesti se face prin contact direct cu animalele bolnave / purtatoare sau daca esti un mare amator de sushi.
Daca parintilor tai le e frica de bolile transmise de pesti, riscurile sunt mult mai mari in momentul in care mananci peste de la diversi comercianti sau din captura proprie ca subsemnatul  lol,  decat daca ai un acvariu in casa. Dar sa stii ca in momentul in care te-ai hotarat sa achizitionezi un acvariu, te opresti un moment, te gandesti bine daca nu e doar un moft pentru ca ai un loc gol in camera unde "ar arata bine" si, cand esti convins ca il vrei, te pui pe citit si apoi pe cumparat. Daca e doar pentru acel loc, iti ie frumos o fata de masa / tablou / vaza cu pesti pe ea si ai rezolvat problema.
Sper ca nu te-am descurajat si asteptam sa vedem decizia ta si a parintilor si nu ezita sa intrebi cand nu ai nelamuriri.

PS: Dl Radu  lol  lol se pare ca acea boala transmisa de pesti la prietene / neveste o am si eu in acvarii  lol  lol . Prin ce tratament ati scapat de ea?

25

Re: PLS SPUNETIMI!!

mirceajifcu A scris:

PS: Dl Radu  lol  lol se pare ca acea boala transmisa de pesti la prietene / neveste o am si eu in acvarii  lol  lol . Prin ce tratament ati scapat de ea?

Cred ca singura metoda e sa scapam de neveste! :- ...No ofence! lol

26

Re: PLS SPUNETIMI!!

Mircea Jifcu a scris: "PS: Dl Radu se pare ca acea boala transmisa de pesti la prietene / neveste o am si eu in acvarii. Prin ce tratament ati scapat de ea?"
   - ma flatezi, eu nu am vorbit de... prietene! lol
   - boala nu o poti avea "in acvariu", decit daca-ti tii consoarta in el! lol
   - nu am aspus ca am scapat de boala, este cronica! lol
   Pt. dl. albinik: gindirea mi se pare pe cit de radicala, pe atit de misogina, stiu ca ai spus-o in gluma, altfel m-as fi pregatit sa-mi inlocuiesc nevasta cu varianta ideala pentru un acvarist... o sirena! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: PLS SPUNETIMI!!

Eu am pus de la mine "prietene" pentru ca nu am facut inca greseala sa zic da si sper ca nu citeste si sotia forumul sa inteleaga cumva ca stiu mai multe decat ea de vre-o prietena auxiliara  lol .  Avand in vedere specia de pesti pe care o am, astept sa creasca si apoi mai vorbim de tinutul consoartei cu pestii, depinde cum se comporta  lol  lol, din pacate nu cred ca se vor intelege cu o sirena. Si speram ca un om cu experienta sa fi descoperit tratamentul la aceasta boala sad.
Albinik, chiar asa radicali nu putem fi ca pestii nu gatesc din pacate smile).

28

Re: PLS SPUNETIMI!!

Era o gluma ,fratilor...nu mai dati cu paru ^:)^ ...of, iar ma culc flamand in seara asta! lol

29

Re: PLS SPUNETIMI!!

mirceajifcu A scris:

Eu am pus de la mine "prietene" pentru ca nu am facut inca greseala sa zic da si sper ca nu citeste si sotia forumul sa inteleaga cumva ca stiu mai multe decat ea de vre-o prietena auxiliara  lol .  Avand in vedere specia de pesti pe care o am, astept sa creasca si apoi mai vorbim de tinutul consoartei cu pestii, depinde cum se comporta  lol  lol, din pacate nu cred ca se vor intelege cu o sirena. Si speram ca un om cu experienta sa fi descoperit tratamentul la aceasta boala sad.
Albinik, chiar asa radicali nu putem fi ca pestii nu gatesc din pacate smile).

Prietene, da!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

30

Re: PLS SPUNETIMI!!

albinik A scris:

Era o gluma ,fratilor...nu mai dati cu paru ^:)^ ...of, iar ma culc flamand in seara asta! lol

Lucian si eu am glumit! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: PLS SPUNETIMI!!

Hmm, eu inca ma gandesc la o modalitate cum as putea sa raman doar cu acvariile si sa nu imi lipseasca nimic.  lol  lol. Am pus in balanta menajera + puff vs prietena si ies mai ieftin cu prima varianta  lol .

32

Re: PLS SPUNETIMI!!

totul se reduce la bani, ca si in cazul acvaristicii.  :noroc

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: PLS SPUNETIMI!!

Ne cumparam conserve  lol   de peste lol  lol  lol

34

Re: PLS SPUNETIMI!!

Putem muta partea de discutii care a deviat de la subiect ,intr-un topic nou ?

Chiar as fi interesat sa continuam discutia  sa vedem cum reusim sa impacam sotiile,prietenele...sirenele,menajera cu pasiunea noastra! :apl

Re: PLS SPUNETIMI!!

Pai subiectul e cam mort oricum  lol , e clara treaba: se poate tine acvariul fara nici o teama in camera in care dormi, daca nu esti din ala care doarme ca iepurii si te deranjeaza filtrul si daca mai aerisesti camera din cand in cand  lol . A doua problema insa , subliniata si de tine, in schimb nu  lol .

36

Re: PLS SPUNETIMI!!

Citeam cu mare interes acest  topic.
Discutia de azi cu nevasta-mea (si aici o citez) :
Cam ajunge mama cu investitiile in acvariu ca ma depasesti pe mine la cumparat de "toale". Jur ca astea sunt cuvintele ei.
Sa fie sa ies in Oras cu ea?!? smile Parca trebuie si o butelie CO2  ^:)^   ^:)^

Re: PLS SPUNETIMI!!

Cred ca trebuie sa prestezi mai mult daca vrei sa achizitionezi si o butelie  lol  lol . Intrebarea trebuie pusa dupa ce s-a consumat faptul in conditii satisfacatoare pentru ea. Pasiunile necesita sacrificiu! Spor la treaba  lol  lol

38

Re: PLS SPUNETIMI!!

Baracuda A scris:
alexandru A scris:

Multumesc foarte mult ptr raspunsuri dar totusi o sa incerc sai conving pe parinti si sami asum riscul de a lua TBC da au fost putine cazuri deci e mica sansa mersi orcum :apl  :apl  :apl  :apl

Da-le exemplul crescatorilor, care traiesc cu mii de litri de apa in casa si a vinzatorilor din pet-shop-uri, care-si plimba ignoranta printre alte mii de litri de apa, in fiecare zi. Daca nici asa nu-i convingi, intreaba-i de ce este atit de raspindit acest hobby, daca intr-adevar este periculos? Spune-le ca mult mai periculos, este mersul pe... strada, asa indica statisticile Centrului International pentru Protectia Acvaristilor Impotriva Bolilor Profesionale, cu sediul in bazinul cel mare de la Acvariul din Barcelona! lol

nu stiu ce fac alti colegi dar va spun ce am facut eu :
1.eu unu am alergie de la puricii de balta uscati(drept urmare am schimbat mancarea)
2.am pesti in camera mea de aprox 25 ani  ...
3 daca e  asa grav si de la pisica pasari sarpe etc poti lua boli asta nu inseamna nu sunt animale de companie indragite

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

39

Re: PLS SPUNETIMI!!

Cu siguranta-ti spun ca 80% dintre noi avem alergie la purecii de balta uscati.Si eu am renuntat la acest tip de hrana de foarte mult timp,plus ca si valoarea lui nutritiva tinde undeva spre zero! sad

40

Re: PLS SPUNETIMI!!

Te poti imbolnavi de la pesti dar nu de la cei din acvariu, si daca o boala ar afecta oameni si pesti primi afectati ar fi pesti