Re: PLS SPUNETIMI!!

Chewar A scris:

Te poti imbolnavi de la pesti dar nu de la cei din acvariu, si daca o boala ar afecta oameni si pesti primi afectati ar fi pesti

 
Cam despre asta s-a vorbit in threadul asta, de bolile transmise DE PESTI OMULUI, nu invers  lol , pentru ca nu cred ca un om cu tbc isi face probleme daca va transmite sau nu la pestii lui din acvariu boala  lol.

42

Re: PLS SPUNETIMI!!

Chewar A scris:

Te poti imbolnavi de la pesti dar nu de la cei din acvariu, si daca o boala ar afecta oameni si pesti primi afectati ar fi pesti

   Iti dau sansa sa-l pui cu botul pe labe pe nenea asta, care a scris acest articol!
http://www.seabay.org/art_diseases_by_alawler.htm

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

43

Re: PLS SPUNETIMI!!

Si totusi....
Cazurile de imbolnaviri provocate de acvarii sau de locuitorii lor sunt rare, dar data fiind gravitatea unora dintre aceste boli posibilitatea infectarii nu trebuie trecuta cu vederea.
Nu vreau sa va sperii cu acest articol, ci doar sa va prezint riscurile pentru a va face sa constientizati necesitatea igienei (stiu ca cei mai multi o fac deja)


Micobacterioza ( tuberculoza piscicola, fisktank granuloma)
Este provocata de bacteriile gram-pozitive din genul Mycobacterium. De obicei este vorba de Mycobacterium marinum. Bacteria respectiva este inrudita cu tuberculoza umana dar NU este aceeasi . Este aeroba.

Este, alaturi de nocardioza, o boala des intalnita la pestii de acvariu, carora le cauzeaza infectii sistemice cronice.
Printre simptomele prezentate de pestii infectati se afla : anorexia, exoftalmia, decolorari ale pielii , ulceratii, noduli si putrezirea inotatoarelor (finrot). E posibil ca salmonidele de apa rece sa nu prezinte nici un simptom extern in afara de deces. La autopsie se vor observa leziuni albicioase in rinichi, splina si ficat. Pestii infectati pot prezenta primele simptome abia dupa 6 luni de la momentul infectarii, ceea ce face carantina irelevanta. Boala este aprope imposibil de diagnosticat cu ochiul liber, simptomele fiind comune multor alte boli.

In pesti, aceasta boala este considerata netratabila datorita ratei mici de succes a tratamentului, dificultatii acestuia si mai ales pericolului de a crea tulpini rezistente la antibiotic, care ulterior s-ar transmite la om . Intregul stoc infectat (expus direct) trebuie eutanasiat iar dezinfectarea acvariilor si a instrumentelor se va face cu grija.

Bacteria poate rezista 10 ani in lipsa unei gazde, ceea ce face dezinfectarea obligatorie. Temperatura optima de dezvoltare este 24-32 C

Simptome la om:
La 3-4 saptamani dupa infectare, apare o umflatura pe o proeminenta osoasa sau pe locul unei julituri. Se dezvolta un chist sau un abces care poate fi plin cu puroi sau se poate prezenta sub forma unei ulceratii. Leziunile pot fi dureroase sau nu.
Infectia va aparea de obicei pe maini acestea fiind cele mai expuse.Deasemeni, temperatura inalta a corpului uman inhiba dezvoltarea bacteriei, de aceea infectiile vor aparea pe zonele mai reci, adica pe extremitati.

Tratament: Trebuie mers la doctor de urgenta. Daca va confruntati cu o infectie dubioasa, nu uitati sa ii spuneti doctorului ca aveti acvariu si ca e posibil sa fiti infectati cu Mycobacterium. Daca v-ati taiat la mana in timp ce manipulati acvariul, urmariti cu atentie evolutia ranii. Lipsa tratamentului la timp va duce la cicatrici foarte urate si de multe ori la pierderea unei parti a corpului (de obicei un deget). De multe ori identificarea agentului patogen ia foarte mult timp. Boala se trateaza greu.

Prevenire:
-Daca suspectati prezenta acestei bacterii in acvariul dumneavoastra, purtati manusi de protectie cand lucrati in acvariu si dupa ce terminati dezinfectati echipamentele folosite
-Nu bagati niciodata mana in acvariu daca aveti rani deschise :zgarieturi, taieturi, julituri.
-Persoanele cu imunitatea compromisa nu au voie sa lucreze in acvariu (femei gravide, bolnavi de SIDA)

44

Re: PLS SPUNETIMI!!

Tare sunt curios daca exista cineva in Romania care sa confirme asta.
Sa spuna aici sau in alta parte ca el s-a imbolnavit de la pesti.
Este f ciudat faptul ca noi masuram si paramasuram parametrii apei in acvarii dar de ce bem noi nu suntem asa interesati.
Pana sa-mi iau acvariu, nu am facut niciodata un test de PH la apa care-o beau. Acum zac prin casa tot felul de teste: PH, GH etc. Pai nici macar copiilor mei nou nascuti nu le-am masurat parametrii apei cand le-o fierbeam de la chiuveta si apoi le faceam lapte cu ea.
Exista persoane alergice, au fost cazuri in care mancarea pestilor a produs alergii.... este posibil sa declansezi o alergie atunci cand organismul uman are o slabiciune. Nu neg asta. Dar sa ai pesti asa de bolnavi sa iti moara fara simptom... si apoi sa-ti cada degetele... nu am mai auzit.
Eu am 2 gemeni de 1 an si 2 luni. Am intrebat doctorul lor ce riscuri aduce prezenta acvariului in casa pentru ei (cand aveau vreo 6 luni). Raspunsul a fost categoric: cat timp aerisesti camera in care sta acvariul, ai grija sa nu depaseasca umiditatea aerului o valoare normala (40-60%), este ok.
In aceeasi conversatie mi sa mai spus ca decat caine, pisica, soarece sau pasare, mai bine un animal care traieste intr-un mediu in care noi nu am putea trai.Este mult mai usor sa faci o alergie la pene, puf, par de la aceste animale decat sa te imbolnavesti de la pesti.
Daca aveti de gand sa va mutati in acvariu...o sa faceti alte boli inainte sa luati tuberculoza sau alte boli de la pesti.. Poate o sa inceapa sa vi se atrofieze plamanii.. sa va creasca bronhii...o sa suferiti din cauza slabei oxigenari a creierului.... dar e posibil sa suferiti intre timp de "boala vacii nebune", gripa aviara, gripa a1h1 (parca) sau ce alta boala mortala ne mai asteapta in acest an si pe viitor.
Poate o sa fie ceva mai simplu si o sa avem o moarte scurta (o sa cada o crenga de copac pe noi im timp ce mergem cu masina pe o strada cu 2 copaci- caz real acum 3 saptamani la viscol) sau poate o sa traim ca altii 90 de ani.
Eu va doresc la toti sanatate si viata cat mai usoara. Nu mai despicati in 2000 firul de par. E clar ca asta este un ptr ca parintii acsti copil sa nu-i ia acvariul pe care si-l doreste si asta din alte motive.

45

Re: PLS SPUNETIMI!!

nu are nik, cel putin asta e parerea mea.Eu am acvariul in camera si nu am nimica, singutul lucru ca ma pot bucura de el in timp ce stau in pat..... big_smile

46

Re: PLS SPUNETIMI!!

aleco A scris:

nu are nik, cel putin asta e parerea mea.Eu am acvariul in camera si nu am nimica, singutul lucru ca ma pot bucura de el in timp ce stau in pat..... big_smile

Te rog sa te prezinti mai inainte la rubrica special destinata sa stim si noi cine esti si ce acvariu ai.