Subiect: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Va salut de la mare.Aici e frig, vreme buna de stat in casa si de facut schimbari in setup si schimburi de apa.Am dat cei 6 Blood Parrot pe care ii aveam.Mentionez din start ca sunt cei mai frumosi pesti pe care i-am avut pana acum, comportamentul lor este interesant, dar tinand cont de faptul ca aveam acvariu descoperit, trebuia sa adun cate 3-5 l de apa de pe parchet, zilnic.Si nu era tocmai placut.Cu ajutorul lui izet_serghiun, care si i-a dorit, am primit la schimb 6 pui discus undeva la 7 cm + unul dintr-o ponta recenta pe la 5 cm (m-a atras culoarea lui si am vrut sa vad cum o sa ajunga), multiple varietati, in special Pigeon si Red-Turqoise pe care vreau sa ii cazez in vechiul acvariu.O sa va prezint in continuarea configuratia:
-Un acvariu marca AquaZonic cu dimensiunile 90x45x45,
-O lampa hang-on 4x39w (legate la 2 intrerupatoare astfel- 1 white+1 blue,1 white+1 purple ), conectata la o priza isotronic programabila, lampa are lipita pe protectia tuburilor o instalatie de moonlight pe leduri (conectata la o priza mecanic programabila)
-Overflow integrat, acvariul fiind prevazut cu un mic sump acrilic w/d din fabrica (aprox 60 L)
-Pompa de apa Vivaria 1000 l/h-debitul este mai mult decat multumitor
-Incalzitor Aquael Comfort Zone 25W-am setat temperatura la 30 grade
-Ca medii filtrante am folosit burete (pad-uri) si bureti rotunzi de bucatarie iar in compartimentul pre-filtrare am ceramica, bio-balls si burete.Intentionez sa adaug niste zeolit in acest compartiment
-Nisip de cuart alb-brun de la Baumax (cel la 25 ron sacul de 25 kg).
Acvariul a fost golit de tot, inclusiv pietris si apa.Am spalat foarte bine componentele overflow si peretii acvariului de calcar.
Deoarece tot trebuie sa restartez setup-ul, am decis lipirea unui background gata confectionat.Siliconul Bison, special pentru acvarii, a fost lasat la uscat 8 ore, era tun.Am umplut acvariul cu apa pentru a facilita eliminarea substantelor toxice.Cum ar trebui sa procedez de aici? Cat sa las apa in el? Cand sa fac schimburi?
Pentru substrat am pregatit 2 pungi x 5l de Aqua Basis (pe punga e marcat "pt acvarii intre 100-200l), am luat 2 pentru prelungirea duratei de actiune.Peste acesta voi aseza nisipul de cuart.Merge direct sau e necesara o plasa?
Intentionez dupa inca un schimb de 100% din apa sa adaug substrat si pietris si sa las acvariul la ciclat cateva zile, mentionez ca buretii, ceramica si bio-balls din compartimentele filtrare si pre-filtrare nu s-au spalat, oricum voi adauga si un JBL Filter Start pentru accelerarea ciclarii.
Astept niste comentarii si sugestii ce nu vor fi irosite si pentru care va multumesc anticipat.Atasez niste poze cu pestii si acvariul.

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Salut si bine ai venit! Nu iti trebuie plasa pentru aquabasis, doar pune-l pe fund si apoi peste un strat de cativa cm de pietris si e ok. Vezi ce e cu pietrisul ala sa nu fie mozaic sa iti faca probleme prin calcarul pe care il lasa in apa (duritate , ph etc). Tu faci toate modificarile astea (lipici, substrat etc) cu discusii inauntru? Sau pozele cu ei sunt din alt acvariu? Prefiltrarea umple-o cu sera siporax, e printre cele mai bune medii de filtrare bio.
Fiind nou pe aici, scuza-ma ca te intreb, dar cum stai cu experienta necesara cresterii discusilor? Ca nu e un "domeniu" tocmai usor.

3

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

mirceajifcu A scris:

Salut si bine ai venit! Nu iti trebuie plasa pentru aquabasis, doar pune-l pe fund si apoi peste un strat de cativa cm de pietris si e ok. Vezi ce e cu pietrisul ala sa nu fie mozaic sa iti faca probleme prin calcarul pe care il lasa in apa (duritate , ph etc). Tu faci toate modificarile astea (lipici, substrat etc) cu discusii inauntru? Sau pozele cu ei sunt din alt acvariu? Prefiltrarea umple-o cu sera siporax, e printre cele mai bune medii de filtrare bio.
Fiind nou pe aici, scuza-ma ca te intreb, dar cum stai cu experienta necesara cresterii discusilor? Ca nu e un "domeniu" tocmai usor.

Pai cum sa stea, destul de... putin pregatit, daca construieste un set-up pentru discusi si foloseste:
   - inele ceramice + bioballs. cele mai slabe medii filtrante pentru filtrarea biologica, care este deosebit de importanta pentru Discusi
   - substrat fertilizant intr-un acvariu care va trebui sifonat la greu, nu numai 2-3 cm. adincime.
   Restul masinariilor pomenite, cu denumiri cvasispatiale,  nu-i vor impresiona pe Discusi, daca le va lipsi esentialul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

mirceajifcu A scris:

Salut si bine ai venit! Nu iti trebuie plasa pentru aquabasis, doar pune-l pe fund si apoi peste un strat de cativa cm de pietris si e ok. Vezi ce e cu pietrisul ala sa nu fie mozaic sa iti faca probleme prin calcarul pe care il lasa in apa (duritate , ph etc). Tu faci toate modificarile astea (lipici, substrat etc) cu discusii inauntru? Sau pozele cu ei sunt din alt acvariu? Prefiltrarea umple-o cu sera siporax, e printre cele mai bune medii de filtrare bio.
Fiind nou pe aici, scuza-ma ca te intreb, dar cum stai cu experienta necesara cresterii discusilor? Ca nu e un "domeniu" tocmai usor.

Salutare! Pietrisul e practic nisip de cuartz, am facut testul cu otet, nu este calcaros, e recomandarea unor acvaristi mai vechi care il folosesc tocmai pt proprietatea necalcaroasa.Discusii stau momentan intr-un acvariu steril.Cat despre filtrarea biologica, am mai bagat putin mana in buzunar si am luat un filtru extern Aqua Pro 800-800 l/h care include ca mediu de filtrare siporax.Am luat niste inele ceramice din prefiltrare si le-am schimbat cu siporax din filtrul extern adaugand astfel si ceva bacterii din sump.De asemenea am mai cumparat niste zeolit.
Baracuda are dreptate spunand ca sunt incepator in materie de discusi, dar incerc sa invat, cu ajutorul vostru.Stiu ca m-am complicat putin cu discusii in plantat, asadar cum sugerati sa fac sifonarea substratului?
Multumesc inca o data pentru comentarii si ape limpezi!

5 Editat de Ancistrus (2011-12-07 21:54)

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Sa cresti discusi este foarte simplu, adica pestii ii tii in acvariu steril pana la varsta de 1 an, sau macar 11-12 cm, timp in care ii studiezi "de la maţe pana la urechi" (© acum am inventat vorba asta lol), ca sa stii TOT despre ei... intre timp te interesezi si de necesitatile plantelor cu care ii vei baga impreuna :fok... iar daca reusesti intre timp sa tii pestii "pe linie de plutire" sigur ii poti baga in plantat... chiar daca esti incepator sau nu wink
   Dupa o anumita perioada de "discusarit"... destul de lunga (nu vreau sa cobesc), vei reusi chiar sa cresti si puii in plantat (chestie care din cate observ incerci sa o faci acum :omfg), si cand zic sa-i cresti ma refer sa mai si arate a discus dupa varsta de 1 an macar... adica de torpile este plina tara big_smile

PS: De backgroundul ala (groaznic parerea mea) stiu ca te vei satura singur odata cu trecerea timpului, iar referitor la schimburile de apa... pana se cicleaza acvariul (de fapt pana colonizeaza bine bacteriile Nitro materialul filtrant biologic dedicat, sau pana spun testele), minim 30 zile, nu faci niciunul wink

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Acum ca ii ai deja, trebuie sa te adaptezi din mers, dar nu e usor sa cresti discusi nici macar in steril, darmite in plantat. Eu am avut planul asta nebun acu 2-3 saptamani si am renuntat pentru ca nu sunt inca pregatit de "arta" numita "discusarit" . Mi-ar parea rau sa cumpar discusi buni si sa ajunga "torpile" cum zicea Ancistrus. Acum tu stii ce fonduri ai si cum esti dispus sa le imparti. Eu in locul tau as da discusii si as lua niste scalari frumosi + toate cele trebuincioase si cand va fi vremea, poti sa cumperi si discusi. Nu vreau sa te descurajez, dar de preferat o specie mai putin pretentioasa si fericita in acvariul tau decat discusi stresati / bolnavi / morti. Orice alegi, spor la treaba.

7

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Nu este nicio problema daca esti incepator in privinta Discusilor, toti trecem prin stadiul acesta, important ar fi sa nu fii incepator in acvaristica, adica sa stapinesti foarte bine fenomenele si procedurile acestui hobby.
   Secretul cresterii acestui minunat peste este calitatea apei, obtinuta printr-o curatenie desavirsita si o filtrare biologica cu randament maxim.
   In scopul asta, eu nu as folosi backround, care oricit de bine ar fi lipit, cu timpul permite infiltrarea apei pe alocuri si o data cu ea a mizeriei, care se depoziteaza si nu poate fi indepartata.
   Sifonarea substratului se face cu ajutorul dispozitivelor speciale dar mult mai judicios decit in cazul altor pesti, adica pilnia pentru sifonare trebuie sa patrunda, daca este posibil, pina la fundul acvariului. Din cauza asta nu se recomanda folosirea substratului fertilizant, care este antrenat de apa absorbita.
   Iata mai jos o lista cu plante originare din America de Sud, care pot fi folosite in acvariile cu Discusi, unele cerind totusi o perioada de adaptare la temperaturile ridicate, necesare pestilor (cele evidentiate au fost sau sint folosite de mine insumi):
Alternanthera reineckii / rosaefolia (Magenta water hedge, Red hygrophila)
Bacopa australisBacopa myriophylliodes (Bacopa frill)
Cabomba caroliniana (Fanwort, Green Cabomba, Carolina fanwort, Fish grass)
Cabomba furcata / piauhyensis (Red cabomba, Forked fanwort)
Echinodorus amazonicus / intermedius / bleheri (Amazon sword)
Echinodorus angustifolius (Echinodorus vesuvius)
Echinodorus grandiflorus
Echinodorus horemanii (Horeman’s sword)
Echinodorus macrophyllus (Echinodorus radicans)
Echinodorus uruguayensisEgeria densa
Egeria najas (Narrow leaf Elodea)
Egleria fluctuans
Eichhornia crassipes (Water hyacinth)
Eleocharis vivipara (Sprouting spike rush, Umbrella hair grass)
Eriocaulon sp. "Goias"
Eriocaulon sp. "Mato Grosso"
Gymnocoronis spilanthoides (Senegal tea, temple plant)
Hedyotis SalzmanniiHeteranthera zosterifolia (Star grass)
Hydrocotyle leucocephala (Pennywort, Brazilian water ivy)
Hydrocotyle verticillata (Whorled pennywort)
Hygrophila guianensis
Lilaeopsis brasiliensis (Micro sword)
Lilaeopsis macloviana (Grasswort, Water chives, Micro sword)
Limnobium laevigatum (Amazon frogbit)
Ludwigia inclinata var. "verticillata Cuba”
Ludwigia inclinata var. "verticillata Araguaia" (Ludwigia Araguaia)
Ludwigia inclinata var. "verticillata Pantanal" (Ludwigia Pantanal)
Ludwigia repens / natans (Red leaf Ludwigia, Red repens)
Mayaca fluviatilis (Stream bogmoss)
Myriophyllum aquaticum / brasiliensis (Parrot feather)
Najas roraima
Polygonum
Potamogeton gayii
Rotala sp. "Goias" (Rotala Goias)
Sagittaria subulata
Staurogyne
Taxiphyllum montagnei (Christmass moss, Amazonia willow moss)
Tonina sp. "Belem"
Tonina fluviatilis (Star grass)
Tonina sp. "Manaus"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Pentru a spori calitatea filtrarii am bagat mana adanc in buzunar si am scos ultimii banuti pentru a cumpara un filtru extern canistra.Este un Aqua Pro 800, capacitate de filtrare 800 l/h cu siporax si burete bio ca materiale filtrante.Am schimbat niste siporax cu inele ceramice si bio-balls din prefiltrarea sump-ului, pentru a face aditie de ceva bacterii in filtrul extern.De asemenea am mai cumparat niste zeolit pe care l-am imparit tot asa...prefiltrare 50%, extern 50%.In plan am si un sterilizator, dar sa vedem cand imi permit finantele.Am facut niste teste de apa cu JBL Lab test, valori NO2-0,05; NO3-5; PH-spre 8.Am bagat fertilizantul, nisipul  si plantele.M-am grabit , ce-i drept si imi asum consecintele, dar tineam plantele intr-un alt recipient fara prea mult substrat si incepusera sa se topeasca.Temperatura apei este mentinuta constanta la 30,1 grade cu 2 incalzitoare resun (unul in compartiment pompa apa si unul in acvariu).Ca plante am 3 pui de Lotus, vreo 10 fire Valisneria destul de sanatoasa, cateva fire de Hedyotis Salzmannii, 1 bila Cladophora si 2 plantute Cryptocoryne Wendtii.Am adaugat si 2 buturugi.  Va tin la curent si multumesc pentru viitoare comentarii si sugestii.

9

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

stefan_cta A scris:

Pentru a spori calitatea filtrarii am bagat mana adanc in buzunar si am scos ultimii banuti pentru a cumpara un filtru extern canistra.Este un Aqua Pro 800, capacitate de filtrare 800 l/h cu siporax si burete bio ca materiale filtrante.Am schimbat niste siporax cu inele ceramice si bio-balls din prefiltrarea sump-ului, pentru a face aditie de ceva bacterii in filtrul extern.De asemenea am mai cumparat niste zeolit pe care l-am imparit tot asa...prefiltrare 50%, extern 50%.In plan am si un sterilizator, dar sa vedem cand imi permit finantele.Am facut niste teste de apa cu JBL Lab test, valori NO2-0,05; NO3-5; PH-spre 8.Am bagat fertilizantul, nisipul  si plantele.M-am grabit , ce-i drept si imi asum consecintele, dar tineam plantele intr-un alt recipient fara prea mult substrat si incepusera sa se topeasca.Temperatura apei este mentinuta constanta la 30,1 grade cu 2 incalzitoare resun (unul in compartiment pompa apa si unul in acvariu).Ca plante am 3 pui de Lotus, vreo 10 fire Valisneria destul de sanatoasa, cateva fire de Hedyotis Salzmannii, 1 bila Cladophora si 2 plantute Cryptocoryne Wendtii.Am adaugat si 2 buturugi.  Va tin la curent si multumesc pentru viitoare comentarii si sugestii.

   pH-ul este cam mare, cu toata adaptarea Discusilor la valori ridicate, nu este indicat sa urci mai sus de 7-7,5, in mod normal intre 6,5-7.
   Eu as renunta la Cladophora, aceasta este o alga care prin multiplicare se poate atasa si de alte suporturi, in afara propriei bile.
   Importante pentru Discusi sint si dGH si dKH!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Baracuda A scris:

Importante pentru Discusi sint si dGH si dKH!

Ce valori sunt propice?

11

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

stefan_cta A scris:
Baracuda A scris:

Importante pentru Discusi sint si dGH si dKH!

Ce valori sunt propice?

   Te rog sa nu te superi pe mine dar daca te apuci sa cresti Discusi si informarea ti-o faci punind intrebari, n-ai sa reusesti niciodata sa-i cresti in conditii bune. Citeste cit poti de mult despre acesti pesti, iar intrebarile sa vina atunci cind nu intelegi ceva sau este vorba despre finetzuri, greu de gasit pe net. Crede-ma ca si eu am pierdut extrem de mult timp, pina sa invat ce trebuie dar citind sute de articole si comparindu-le am retinut mult mai bine informatiile. Inca o data, sper sa nu te superi, este in folosul tau!
   Pentru inceput intreba-l pe Google: "discus fish water parameters"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Deoarece testele au aratat parametri convenabili (No2-0, NH4-0, No3-5, PH-7,5, KH-12, GH-16, ultimele ma ingrijoreaza putin), am cutezat sa adaug acum 3 zile si puii in bazinul plantat.Dupa o scurta perioada de acomodare de cateva ore bune, in care au stat ascunsi printre plante, au iesit la explorat, in frunte cu unul din leader-ul clar stabilit indiscutabil.A doua zi deja nu se mai ascundeau si veneau in partea din fata a bazinului, mai slab plantata.S-au invatat sa iasa si la mancare (mentionez ca ii hranesc cu tetra discus si mixtura, crescand de la 3 mese la 5-6 mese/zi), mixtura o ciugulesc din mana.Comportamentul este imbucurator, nu se streseaza asa usor, leader-ul era pe langa mana mea cand plantam niste Heteranthera primita ulterior (multumesc colegului cosmin.g).Au putin piper, la unii le dispare mai mult, la altii mai putin in functie de starea de moment.Temperatura apei o mentin la 30 grade cu ajutorul a doua incalzitoare Resun (unul in comprtiment pompa apa si unul in bazin).De asemenea am mai achizitionat un filtru extern canistra Aqua Pro cu capacitate 800 l/h, material filtrant siporax burete bio si zeolit adaugat de mine.La retur are un tub cu orificii, pe care l-am indreptat in sus pentru a evita curentul puternic in avariu.In bazin, mascat foarte bine, mai exista si un filtru intern SunSun (cel cu jeturi de apa, care sporeste oxigenarea acvariului).Atasez niste poze si astept niste comentarii si sugestii pentru a corecta eventualele erori.

13

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Lumina mi se pare prea puternica pentru Discusi. Ai de ales intre adaugarea unor plante plutitoare (mi se pare cea mai buna solutie pentru confortul pestilor) si reducerea puterii luminii. S-ar purea sa ai surpiza sa dispara si o mare parte din piperul de pe pesti... wink
   Nu vreau sa-mi impun punctul de vedere dar daca vei deveni clientul rubricii "alge", situatie la care iti mai spun o data, va contribui si bila de Cladophora, iti voi boicota toate posturile legate de acel subiect lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Sincer eu nu ma pricep asa de bine dar e frumos acvariul! :apl

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Multumesc Baracuda, o sa scot bila aia de Cladophora si ti-o trimit cadou, sau i-o trimit lui pestebetta, caruia ii multumesc pentru opinie, mai ales ca are asemenea fani ^:)^.Ca plante de suprafata sa incerc Limnobium laevigatum sau Pistia? Problema la mine va fi jetul de apa care vine prin overflow si care va plimba permanent plantele in acvariu.

16

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

stefan_cta A scris:

Multumesc Baracuda, o sa scot bila aia de Cladophora si ti-o trimit cadou, sau i-o trimit lui pestebetta, caruia ii multumesc pentru opinie, mai ales ca are asemenea fani ^:)^.Ca plante de suprafata sa incerc Limnobium laevigatum sau Pistia? Problema la mine va fi jetul de apa care vine prin overflow si care va plimba permanent plantele in acvariu.

   Merci de intentie, nu am nevoie de Cladophora, de unde crezi ca am aflat despre complicatiile pe care le da? Din experienta! lol
   Iti recomand Pistia sau si mai bine Eichornia, cea de-a doua mai ales, este o planta voluminoasa, se va impotrivi mai usor curentului, ambele se gasesc in habitatul Discusului. Oricum, cu ajutorul tevii filtrului, orintata dupa plac, poti face zone de lumina si semiumbra, dupa cum se aseaza plantele miscate de curent. Sper ca intelegi ce spun, acum sunt inca sub influenta lui "pestebetta" si nu-mi gasesc cuvintele... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Poza inainte (asa nu! :stupid  ) si dupa (asa da! :apl ).Multumesc colegului Baracuda, deja se intrezarea o ceatza verzuie pe geam  tongue

18

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Frumos acvariu,superbi disucus :sok  lol bravo!  :sok

Re: Discusi-Aqua Zonic 182 l

Pentru ca fondurile nu-mi permit momentan sa achizitionez o instalatie CO2 pe butelie si nici nu vreau sa folosesc Easy Carbo sau alte prostii de genul in acvariu, m-am decis sa imi confectionez o bomba CO2, mai ales ca este relativ simplu de realizat si ma va ajuta si un prieten acvarist.Am pregatit deja PET, furtun, T cu robinet, valve antiretur, numarator de bule, urmeaza sa-mi cumpar un difuzor ceramic.Intrebarea mea este: daca difuzorul il plasez in sump, in compartimentul pompei de apa, va avea aceeasi eficacitate, sau este necesar sa-l bag in acvariu? Ma gandesc ca oricum apa este recirculata.