1 Editat de djciorby (2011-12-07 21:59)

Subiect: intrebare de la un incepator in saramuri

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat. In acest moment am un acvariu de 300L cu ciclide africane, dar as dori sa mil transform intr-unul marin (reef).

Vreau sa stiu daca e bine ca sa incep cu acesta de 300L sau sa mai astept pana fac rost de bani si sa imi fac unul de 1500L direct?
Si m-ar interesa sa stiu daca e bine sa testez si sa invat despre marine cu acvariul mic, sau e mai bine cu un acvariu mare?

Subliniez ca nu am nici o experienta cu marinele, iar in noul acvariu as vrea sa pun corali moi, tari si pesti.

Va multumesc anticipat.

Re: intrebare de la un incepator in saramuri

Salutare si bine ai venit printre noi din indepartata Cehie.
In primul rand iti recomand sa o iei usor cu acvaristica de apa sarata. Ar trebui sa te documentezi foarte mult cu privire la acvariul de care vrei sa te apuci, iar atunci cand crezi ca ai strans toate informatiile necesare sa incepi prin a studia in continuare.
Daca vrei sa pleci cu un acvariu de 300 litri iar apoi sa treci la unul de 1500 va aparea o mica problema si aceea de a ramane cu aparatura fiinca una care o folosesti la 300 litri nu este suficienta sa o folosesti la unul de 1500.
Iar daca iti vei cumpara de acum aparatura pt unul de 1500 litri costul sticlei ar insemna nimic pe cat te va costa aparatura.
Pererea mea sincera ar fi sa incepi cu unul de 1500, iti va fi mult mai usor fiinca va fi mult mai stabil.
Asteptam sa vedem evolutia acvariului, iar daca ai ceva nelamuriri mai poti pune intrebari si aici, vom incerca sa te ajuta cu mare drag.
Pt. inceput iti recomand cele 2 linkuri de mai jos
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/8513/my-reef/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … u-proiect/
Sa auzim numai de bine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: intrebare de la un incepator in saramuri

Multumesc mult pentru raspuns.

O sa astept sa fac rost de bani ptr unul de 1500L, dar o sa dureze ceva timp deoarece vreau sal fac complet, deci costurile o sa se ridice la mult mai mult de 10.000 de Euro (doar aparatura).
M-am uitat pe linkurile date si sunt de mare ajutor pentru un incepator ca mine. Acum astept sa treaca timpul mai repede.....   cool

Va multumesc inca odata si ........ pesti voinici ...........

Re: intrebare de la un incepator in saramuri

Cand te apuci de treaba asteptam sa iti raspundem la intrebari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: intrebare de la un incepator in saramuri

Bineinteles.....o sa va stresez un pic   smile

Re: intrebare de la un incepator in saramuri

nu este problema, stai fara griji

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.