21 Editat de pestebetta (2011-12-11 19:34)

Re: neoane

Ma scuzati dar nu m-am rostit..problema e ca nu poti pune chiaar orice adica orice tip de neon! dar nuu.. De 100 de wati.. ca e prea puternic

22

Re: neoane

pestebetta A scris:

Doamne frate.. Ce tot lungiti problema? DA POTI SA PUI ORICE DE NEON:| SI IL SCHIMBI CAND SE ARDE:))

Oooops! Esti sigur?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: neoane

pestebetta A scris:

Ma scuzati dar nu m-am rostit..problema e ca nu poti pune chiaar orice adica orice tip de neon! dar nuu.. De 100 de wati.. ca e prea puternic

   Iti propun sa faci o mica pauza, de vreo 1-2 ani, sa mai cresti si apoi sa activezi pe forumul acesta, deocamdata rezuma-te la citit!. Sincer, imi ajunge un alt coleg (Pop Remus), de aceeasi virsta cu tine!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: neoane

Radule: "Lasa-ti copiii sa vina la mine".....fara nici un fel de blasfemie smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

25

Re: neoane

bobi A scris:

Radule: "Lasa-ti copiii sa vina la mine".....fara nici un fel de blasfemie smile

Cu cea mai mare placere! Din momentul asta te ocupi de ambii: Pop Remus si pestebetta! lol  Oameni sa faci din ei! lol Daca totusi, la un monet dat, iti cedeaza nervii, sa stii ca nu-i iau inapoi, ii calauzesc in alta directie... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

26

Re: neoane

Promit solemn ca-mi deschid gradinita privata si in loc sa ii pun sa coloreze si sa modeleza plastelina o sa incep sa le explic, ca de fapt nu faci mare brinza in acvaristica cu neonul din baie. ::)))

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

27

Re: neoane

ok e adevarat ca am vb mai urat dar asta datorita faptului ca nici nu mi sa raspuns cum trebe
eu am neoane speciale de pesti le am de acum 2 ani, ma gandeam sa le schimb dar cand am vazut ca sunt la un pret destul de ridicat eram curios sa vad daca se pot pune si din acelea de camera.
acvariul e prezentat pe saitul acesta si uni dintre colegi a zis ca trebe sa schimb neoanele
si ca trebe sa am 5w pe litru, nu e cam mult?

Re: neoane

Scuza-ma ca am vorbit si eu c-am la misto, dar chestia aia cu ''la ce ora trebuie schimbate'' m-a socat. Sunt foarte curios cine ti-a zis ca iti trebuie 5W/litru? Chiar si 1W e mult in cazul tau. Eu zic ca 0,5W ar fi suficienti, dar pentru un acvariu plantat este neaparat nevoie de neoane dedicate acvaristicii, chiar daca sunt putin mai scumpe. Un Osram 865 ti-ar fi foarte bun si nu are un pret prea exagerat. Mult succes!

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

29

Re: neoane

acvariul care il am e plantat , si cel care a zis ca trebe 5w pe litru este un baiat de pe acest forum.
eu am acuma 50 de wati la acvariu de 200l si cred ca am ceva probleme cu plantele din caza asta
sau poate din alta daca imi puteti spune.este o poza pe pagina unde iti prezinti acvariu

30

Re: neoane

Eu am T8-uri 6buc x 18W care merg pe doua prize programabile (4 x 11 ore si 2 x 8 ore) marca Philips 865 (teoretic mai slaba decat Osram 865 in ce priveste acvaristica) . Acvariul este tot de 200 l. Sunt cu Dacia asa cum spuneau colegii, dar plantele se fac frumoase, nu am probleme cu algele, nu bag CO2 nici gazos nici lichid, le dau fertilizare macro si micro de la colegul Cristian Ionescu; e adevarat, nici nu vand plante si nici n-o sa vand de pe urma acestor neoane si nici nu doresc. O sa dureze un pic pana ti se vor dezvolta plantele, dar dupa aceea, daca nu vrei sa faci afaceri cu ele, poti merge fara probleme cu neoane 865 (temperatura culorii 6500K).
T5 are si dezavantaje: trebuiesc tinute mai putin in priza si, prin urmare, vei beneficia de un acvariu iluminat pe o perioada mai scurta din zi.

31

Re: neoane

VIRKN A scris:

acvariul care il am e plantat , si cel care a zis ca trebe 5w pe litru este un baiat de pe acest forum.
eu am acuma 50 de wati la acvariu de 200l si cred ca am ceva probleme cu plantele din caza asta
sau poate din alta daca imi puteti spune.este o poza pe pagina unde iti prezinti acvariu

Clau, omule, daca tot iti doresti un acvariu frumos, in care plantele sa se simta bine si doresti sa fii ajutat in directia asta... macar citeste cu atentie ce iti spun cei ce vor sa te ajute. Acel cineva, membru al forumului, ti-a spus de 0,5W/l.
La ce plante ai tu, e mai mult decat suficient.

32

Re: neoane

VIRKN A scris:

acvariul care il am e plantat , si cel care a zis ca trebe 5w pe litru este un baiat de pe acest forum.
eu am acuma 50 de wati la acvariu de 200l si cred ca am ceva probleme cu plantele din caza asta
sau poate din alta daca imi puteti spune.este o poza pe pagina unde iti prezinti acvariu

   Claudiu, ti-am ridicat sanctiunea mai devreme decit imi propusesem, ai atitea probleme de rezolvat, incit am zis sa te relaxezi macar din punctul asta de vedere.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: neoane

In acvariul meu au crescut repede si fara alge plante destul de dificile (hc,alternantera,parvula) cu toate ca am numai osram .Am 108w la 160l:2 x T5 865 de 39w si 1x T8 827 de 30w.
Cand aveam 69 de watti am inmultit cu succes numai alga de substrat.