21 Editat de mihai2006 (2012-03-27 13:08)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

As si interesat de achizitionarea unor linii de guppy din afara..cei care cumpara sau au mai cumparat poate ma pot ajuta cu mai multe informatii, gen procedura etc...in cazul coletelor din afara tarilor ue coletul ajunge la posta(vama) unde cel mai probabil ai nevoie de vreun certificat sanitar?) sau din tarile ue...Germania, Italia....eventual ceva siteuri.
La o prima cautare pe google ,am gasit siteul de mai jos:
http://www.fancyguppies.co.uk/page23.htm

22 Editat de Ancistrus (2012-03-27 13:47)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Pentru cine este interesat cunosc pe cineva din Bucuresti care vinde linii curate de Red Leopard (poza stanga) si Albino Platinum (poza dreapta). Pestii sunt sanatosi si ieftini, dar se vand intr-un numar de minim 10-20 bucati (nu stiu sigur), mai multe detalii pe PM.
Filmulete reale:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tnNQ0bmF670[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G1k_CAWcppU[/youtube]

23 Editat de mihai2006 (2012-03-27 21:41)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Mie imi plac foarte mult Blue Moscow..am gasit un site din Germania
http://www.guppy-aktuell.com/verkauf.html dar costa foarte mult transportul in tarile UE ..75 Euro  de la crescatorul Gernot Kaden

24

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

dr_mihaitza A scris:

ceva noutati si pe la mine tongue !!!
am reusit sa import 2 linii de guppy din italia , exemplarele sunt in varsta de 4 luni .
am facut cateva poze imediat dupa aclimatizare in acvariile mele big_smile
liniile sunt :
     red moscow albino ( cod IKGH 2-6-8+1 )
     blue moscow (cod IKGH 2-1-8+2 )


Foarte frumosi. :apl
Cat a costat transportul din Italia?

25

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

masculul meu de guppy , blue moscow , scuzati clatitatea

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

mihai2006 A scris:

Mie imi plac foarte mult Blue Moscow..am gasit un site din Germania
http://www.guppy-aktuell.com/verkauf.html dar costa foarte mult transportul in tarile UE ..75 Euro  de la crescatorul Gernot Kaden

am eu unul mascul
daca gasesc o pereche pe masura am sa-ti donez cu palcere cativa!

27 Editat de dr_mihaitza (2012-03-28 01:53)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

mihai2006 A scris:
dr_mihaitza A scris:

ceva noutati si pe la mine tongue !!!
am reusit sa import 2 linii de guppy din italia , exemplarele sunt in varsta de 4 luni .
am facut cateva poze imediat dupa aclimatizare in acvariile mele big_smile
liniile sunt :
     red moscow albino ( cod IKGH 2-6-8+1 )
     blue moscow (cod IKGH 2-1-8+2 )


Foarte frumosi. :apl
Cat a costat transportul din Italia?


am avut pe cineva care a venit din italia si nu am platit transportu in schimb am dat 30 euro pe un trio .
costurile sunt destul de mari si problema mare este la aclimatizare sad eu am avut noroc cu astia ca sunt ok nu am probleme cu ei .

28 Editat de dr_mihaitza (2012-03-28 01:46)

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

gabytzu89 A scris:

masculul meu de guppy , blue moscow , scuzati clatitatea

sincer nu pare blue moscow , sau poate claritate nu este buna, ca forma este foarte frumos coada, dorsala .... masculi trebue sa aiba capu, corpu si inotatoarele anterioare albastru inchis . poate sa aiba punctu cozi caudale mai mare sau mai mic in functie de linie , de culoare gri , gri spre galben la lumina puternica .

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Pe aici nu mai posteaza nimeni nimic ? Nimeni nu mai are guppy intrtesanti sa ne arate si noua poze cu ei ?
NU mai este nimeni pe forum care sa se joace cu guppy ( genetic vorbim big_smile tongue ) , sau sa detina o linie frumoasa ?

30

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Va postez si eu cateva poze cu cateva exemplare de guppy din acvariul meu

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

masculu din ultima fotografie este foarte frumos. e scos la tine sau lai cumparat?

32

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

e dintr-o matca Albastru de Moscova cumparata care se pare ca nu e o linie pura... dar scot pui frumosi! e facut la mine in acvariu.

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

si iti mai iasa pui k el.
si ce culori iti mai da din blue moscow?

34

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

am sa mai fac maine poze si la alti masculi,  pt ca acum s-a terminat programul de iluminare... coloritul lor nu este la adevarata intensitate, deoarece am crescut temperatura in acvariu la 30 grade pt ca am reusit sa ii infestez cu gris multumita achizitionarii a 5 botia de la pet-shop...

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

ai grija cu temperatura e prea mare . 27-28 este suficient.  un medicament foarte bun pe care il folosesc si da rezultate este costa med de la sera sau ori ce produs pe baza de verde de malachit si formalina . si sarea bine inteles este foarte buna dar am vazut k ai si plante si le afecteaza  wink

36

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

asta e a 10 zi diseara o sa opresc termostatul, dar la ce am vazut acum dimineata inainte sa plec la serviciu sigur voi  pierde cateva exemplare.... au slabit cam tare dar..

37

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Buna la toata lumea!! Are careva idee de unde as putea sa achizitionez vre-o cateva exemplare(masculi+femele) de Guppy Blue Cobra??  .. dar sa fie o linie pura!!!!

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

salutare am reusit sa gasesc blue moscow femela dar...am crezut ca e nefecundata si m-am trezit in acvariu cu 6-7 pui!!!
Acum asta e dar sa vedem ce culori am . mad

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Daca ai u mascul frumos , tineo sa fete de 2-3 ori si dupa iti opresti pui din ea sa vezi ce iasa .

40

Re: variante de guppy (poecilia reticulata)

Salut,
Si mie imi plac guppy, asi dori la noul setup sa pun niste guppy, mai multi asa:)
Asa ca sunt in cautare de gupu, femele, masculte, diferite culori:)
Cine are de dat astept cu cea mai mare placere:).

Multam

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)