1 Editat de catamascas (2011-12-11 02:57)

Subiect: Acvariul meu

Buna seara, numele meu este Cata Mascas, 28 ani din Oradea. In urma cu 8 luni am avut posibilitatea si ocazia sa achizitionez 1 acvariu pe care mi l-am dorit si la care am visat. Am cumparat acvariul cu suport, si doua avarii de 60 de litri bonus  smile . Acvariul cel mare are dimensiunile: 130/35/45 cm. Din start am vrut sa il aranjez pentru ciclide africane, dar nu am putut pentru ca a venit cu pesti cu tot smile si nu eram inca pregatit de ciclide pentru ca sunt un invatacel in ale acvaristicii.
In sfarsit, dupa atata timp am reusit si mi-am luat inima in piept sa aranjez acvariul pentru ciclide africane pentru ca am primit de la un prieten niste nigrofasciatus convict si albino. In urmatoarea zi am aranjat acvariul cu niste pietre si cu autocolant negru pe fundal dar am o problema cu acest lucru: Acvariul meu are o intaritura exact pe la mijlocul acvariului si se vede nu tocmai frumos si nu am avut resurse necesare sa bricolez sau sa achizitionez un decor 3d. Acum in acvariul mare am urmatoarele specii de pesti: -- 
Corydoras vreo 6 buc
Nigrofasciatum dungati vreo 6 buc
Nigrofasciatum albino vreo 6 buc
Pseudotropheus Elongatus Mpanga 4 buc
Maylandia Esthere 4 buc
Pseudotropheus Acei Msuli 4 buc
Pseudotropheus Kingsizei 4 buc
Toate ciclidele africane sunt puiuti maxim 4 cm. Au fost achizitionati din Tm.
     Ca filtrare am 1 filtru Resun BF-200 si inca 1 nu put sa il recunosc pt ca nu scrie numic pe el dar are debit mult mai mare decat resun-ul.
     Lumina : 1 tub osram daylight de 36 w.
     Pietre de la munte toate. Cred ca sunt cateva calcaroase pt ca le-am luat din zona Pesterii Ursilor deoarece am citit ca in acea zona sunt pietre calcaroase smile
Intr-un acvariu mic am xipho, 4 cory si niste plante. In acel acvariu am tot un filtru resun dar nu stiu exact ce model.
Sper ca nu v-am plictisit si incerc sa incarc ceva poze cu acvariul si locatarii:

Re: Acvariul meu

Bine ai venit. Asteptam poze...cat mai multe :fok

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

Re: Acvariul meu

Imi cer scuze dar acum am reusit.

4

Re: Acvariul meu

salut si bine ai venit,
destul de frumos acvariu, sa o tii tot asa smile

The woman- not every monster live in the wild

Re: Acvariul meu

Mai multe acum.

Re: Acvariul meu

Ciclidele americane si africane nu au ce cauta impreuna in acelasi acvariu, prea multe incompatibilitati.

7 Editat de catamascas (2011-12-11 15:02)

Re: Acvariul meu

Astept inca un acvariu de 200 de l si voi muta ciclidele americane acolo. Sunt puiuti si doar din aceasta cauza sunt impreuna.
Multumesc. Critica este constructiva. smile

8

Re: Acvariul meu

Frumos acvariul!.Sa-ti traiasca!:) :crap  :bf  :acv  :of

Re: Acvariul meu

Multumesc. mai am mult mult de lucru la el.

10

Re: Acvariul meu

Foarte frumos acvariul da ciclidele africane o sa creasca destul de mari si nush daca o sa aiba loc sa se intoarca in casuta aceea cu galben pe ea si sar putea sa ramana prinsa si sa moara ar fi mai bine sa o scoti cand cresc mai mari da ai ceva de asteptat

11 Editat de Moroiu Daniel (2011-12-11 05:47)

Re: Acvariul meu

Salut. Foarte frumos acvariul. Felicitari! Adevarat, ciclidele americane nu trebuie sa convietuiasca cu cele africane si e bine daca-ti mai faci un bazin. Referitor la "casuta" aia... arata ca un cuib de albine din desenele animate. Mi se pare foarte inestetica. Atat forma cat si culoarea o scot prea tare in evident si in rest ai un acvariu prea frumos ca decor sa fie stricat de un lucru atat de mic.  Este doar parerea mea si te rog nu o privi ca pe o critica!
Ca sfat, incearca sa mai adaugi si niste piatra plata(se foloseste in constructii). O poti gasi in Hornbach in diferite culori. Din ea poti face niste ascunzatori foarte bune si mult mai estetice pentru ciclide. 
Bafta!

Re: Acvariul meu

Multumesc pentru aprecieri, multumesc pentru critici. Promit ca urmatoarele poze vor fi fara acea casuta. Voi incerca sa rearanjez pietrele in asa fel incat sa fie mai multe ascunzatori.

Re: Acvariul meu

Buna seara, mai adaug niste poze fara ciclidele americane, fara corydoras si cu decorul rearanjat cu niste pietre calcaroase.

Re: Acvariul meu

Arata foarte bine!  :apl

15

Re: Acvariul meu

catamascas A scris:

Buna seara, mai adaug niste poze fara ciclidele americane, fara corydoras si cu decorul rearanjat cu niste pietre calcaroase.

   Este cel mai frumos acvariu cu pietre de pana acum... ce le dai sa manance? lol

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:
catamascas A scris:

Buna seara, mai adaug niste poze fara ciclidele americane, fara corydoras si cu decorul rearanjat cu niste pietre calcaroase.

   Este cel mai frumos acvariu cu pietre de pana acum... ce le dai sa manance? lol

Hahaha e foarte buna remarca, scuze, doar cu ciclide africane. smile

Re: Acvariul meu

Multumesc Marius! si al tau este minunat!

Re: Acvariul meu

salut!frumos...trebuie sa prinda viata,sa imbatraneasca cum zice colegul cristi si o sa arata si mai bine!felicitari

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

19

Re: Acvariul meu

Frumos acvariul, felicitarile mele. Pietrele sunt toate de munte ? Si eu am nevoie mare de pietre dar pe aici nu prea cresc.

Bafta in continuare.

Re: Acvariul meu

EuTek A scris:

Frumos acvariul, felicitarile mele. Pietrele sunt toate de munte ? Si eu am nevoie mare de pietre dar pe aici nu prea cresc.

Bafta in continuare.

Da, sunt de la munte toate. Am cam umblat si eu dupa ele, dar am imbinat utilul cu placutul: plimbare, natura si cu ocazia asta si cautat de pietre.  wink