1

Subiect: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Dupa ceva vreme de absenta revin  :sok ....M-am hotarat sa renunt la stem-uri si sa trec la cele "primitive" (muschi) deoarece intotdeauna m-a fascinat muntele... :smoke
In rest toate bune si la locul lor  tongue

2

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Interesant, poti pune poze de mai aproape? Tocmai ce ai postat 4 poze la fel.

3

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Superb acvariul! :apl  Pe viitor inceraca sa nu mai pui aceeasi poza de mai multe ori! Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Ai realizat un acvariu deosebit. Felicitari! :apl
PS. Domnilor, daca va uitati f.atent, sunt 4 poze din unghiuri cat de cat decalate. La un acvariu simplu este extrem de greu sa prinzi perspective diferite si de efect (doar daca il fotografiezi pe zone), exceptie fac cele super plantate!

5

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Ca sa nu incep o polemica inutila, intru placerea mea vizuala si in masura in care se poate satisface aceasta cerere. As dori si niste poze mai apropiate de geam  :ang

In alta ordine de idei, subiectul asta ar trebui lipit ca serveste drept exemplu!

6

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Ce pestisori ai acolo?

7 Editat de dan1977 (2011-12-13 01:42)

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Baieti acum ma ocum de shooting  :smoke  Nu am trepied si de aceea mi-e foarte greu sa trag cadre cum trebuie.

8 Editat de dan1977 (2011-12-13 14:13)

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Pozele... Si Pelly are ochiul agil si a obs fff bine ca nu sunt 4 poze identice ci 4 cadre diferite.Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie sper sa pot sa le raspund tuturor...pt ca nu am mult timp liber  :noroc Multumesc pt aprecieri !!!

9

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Felicitari, un acvariu reusit.  :apl

10

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Ummm, cum arata plantele alea pe pietre. Nu spui si tu cum le-ai facut sa creasca acolo?

Poate e o intrebare stupida dar is incepator. Sper sa se treaca cu vederea acest lucru  :frog

11 Editat de dan1977 (2011-12-13 01:58)

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

danielt A scris:

Ummm, cum arata plantele alea pe pietre. Nu spui si tu cum le-ai facut sa creasca acolo?

Poate e o intrebare stupida dar is incepator. Sper sa se treaca cu vederea acest lucru  :frog

Nu e bai...si cel mai experimentat acvarist mai are cate ceva de invatat in mod sigur smile Sunt legate cu banala ata de papiota...asta pana se prind un pic pentru ca muschii se agata fff bine dupa un timp de orice suprafata neregulata.

12

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Ai acolo sus si altceva in afara de muschi. Echinodorus cred. Ala in ce creste?

13

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Insist sa nu mai pui poze identice! Daca intr-adevar aceste dubluri sint expresia maiestriei fotografice, ai o sectiune speciala pentru asta. Aici, este o simpla prezentare a stadiilor prin care trece acvariul, nu toata lumea pricepe subtilitatile artei fotografice si oricum, ele nu se aprofundeaza aici. Multumesc, pentru ultima oara!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de pelly67 (2011-12-13 16:21)

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

nu toata lumea pricepe subtilitatile artei fotografice

Radule ,asta este din categoria..."bate saua sa priceapa calu'..."
Sper ca nu am deranjat asa de tare cu interventia mea anterioara  wink

15

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

pelly67 A scris:

nu toata lumea pricepe subtilitatile artei fotografice

Radule ,asta este din categoria..."bate saua sa priceapa calu'..."
Sper ca nu am deranjat asa de tare cu interventia mea anterioara  wink

   Nu ai deranjat deloc Paulica, asta este punctul meu de vedere, iar discutia este intre mine si dan1977.
   Cind se doreste expunerea unor poze cu incarcatura artistica de specialitate, se poate face asta in sectiunea dedicata, nu aici, unde oamenii vor sa vada evolutia unui acvariu, nu aceeasi poza repetata de nu stiu cite ori, cu diferente infime, fara relevanta pentru necunoscatori.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Da, asa este, din prea mult zel am inteles eu gresit conotatia mesajului :noroc
Sunt sigur ca si Dan1977 a inteles mesajul tau, si pe viitor vom asista la un "lung metraj" de exceptie vis a vis de acvariul sau. :sok

17

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Multumesc tuturor pt aprecieri! Multumesc Paul pt interventii  :noroc
Ok,Radu am inteles mesajul tau.

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Felicitari ! Ai un acvariu foarte reusit.  :fok

19

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

danielt A scris:

Ai acolo sus si altceva in afara de muschi. Echinodorus cred. Ala in ce creste?

danielt, ala nu este Echinodorus , este microsorum windelov si Bolbitis heudelotii,si nu se planteaza cu radacina in substrat, se agata pe orice decor din bazin, dar cel mai bine o face pe o suprafata poroasa, asa cum a facut-o si el in situatia de fata adica roca vulcanica. asta daca nu ma insel,desi nu cred, singurul care o poate spune cu siguranta e  dan1977.

ma da frumos acvariu mai ai :apl

20 Editat de dan1977 (2011-12-23 00:59)

Re: "Lant muntos" intr-un Rio 240

Multumesc,inca odata tuturor!!! Danielt,pana sa apuc sa iti raspund eu,a raspuns Costy. Peste cateva saptamani va mai pun ceva poze...pana atunci suspans  :smoke