1

Subiect: Filtru nitrati

Buna ziua,

am gasit cate ceva despre filtrarea nitratilor folosind bambusul..a incercat cineva? nu am reusit sa gasesc prea multe articole sau ceva clar daca functioneaza sau nu..
Ma gandesc ca nu e foarte complicat de realizat insa oare da vreun rezultat?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V7e8AYLv8oo[/youtube]

2

Re: Filtru nitrati

Acum am dat peste thread-ul tau si mi se pare un subiect interesant daca intradevar scade nitratii . Asteptam si alte pareri

Re: Filtru nitrati

Filtrare anaeroba cu Matrix si debit mic de apa!

4 Editat de lukaboy (2012-02-15 14:01)

Re: Filtru nitrati

...sau si mai bine denitrate si debit pana in 200l/ora. merge garantat, si ai nevoie doar de o canistra de 2l si o pompa mica sau chiar un tub T-redus sa preiei apa din output-ul filtrarii mari/ pompa de recirculare... iti pot da toate detaliile, si stiu sigur ca si @Ciprian01 iti poate spune chiar mai multe!

merge si filtrarea cu bambus, si cea cu mangrove, dar e complicat si iti faci un acvariu sa te uiti la el, nu sa bibilesti toata ziua la echipamente...:)

spor si apa cat mai buna la pestii tai!

5

Re: Filtru nitrati

Un subiect foarte interesant.
Din ce am citit metoda se utilizeaza mai ales la acvariile low-tech.
Plante folosite:
-Golden pothos (Epipremnum pinnatum, syn. Scindapsus aureus);
-Umbrella papyrus (Cyperus alternifolius);
-Climbing fig (Ficus pumila);
-Split-leaf Philodendron (Monstera deliciosa);
-Lucky bamboo (Dracaena sanderiana);
-Syngonium species.

Carpe diem

6

Re: Filtru nitrati

Salut,

da intr'adevar am auzit ca matrix si denitrate isi fac treaba insa din fericire nu m'am lovit pana acum de problema asta la mine in acvarii asa ca nu pot spune ca le-am si  incercat, probabil ca e varianta cea mai usoara si accesibila. Eram doar curios in legatura cu aceasta metoda alternativa si..naturala..
E un experiment interesant si ma gandeam ca poate cineva l-a testat in practica:) Multumesc pentru informatii