Subiect: bomba co2

salutare. azi mi-am facut curaj si am facut bomba co2 si dupa cate vad am cam reusit.  am o bula cam la 10 sec si nu stiu daca e normal. ar trebui sa mai compleetz cu ceva sau dupa un timp va incepe mai repede?

Re: bomba co2

O bula la 10 secunde.....depinde ce metoda de dizolvare ai ales, depinde de volumul acvariului si de multe altele. Per total eu cred ca este putin.
Cel mai bun pentru monitorizarea lui este un test co2/ph.

Re: bomba co2

acvariu 110l si reteta am luato dupa acest site.

4

Re: bomba co2

e putin trebuie sa ai o bula la sec eu asa stiu aia pt un acvariu de la 50 l pana la 100 eu am unu de 80 si am o bula la sec si testele as ok smile

Re: bomba co2

k mersi

6

Re: bomba co2

Alyn A scris:

e putin trebuie sa ai o bula la sec eu asa stiu aia pt un acvariu de la 50 l pana la 100 eu am unu de 80 si am o bula la sec si testele as ok smile

  Intimplator, la tine ajunge o bula/sec. Se putea sa fie prea mult sau prea putin, nu exista legi stricte in sensul asta, fiecare acvariu cu specificul lui. Vladutz a dat un raspuns foarte bun.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de ady vladutz (2011-12-12 18:56)

Re: bomba co2

Am bagat o bula pe secunda cu difuzor de lemn la un acvariu de 20L dar cu fertilizare si lumina pe masura.
Am bagat si la 100L tot cu difuzor de lemn, tot la o bula pe secunda. Nu ai nici un fel de problema. La vaolumul asta nu ai de ce sa iti faci griji decat daca nu ai facut reteta ca lumea sa nu iti bage spuma in acvariu(nu mi s-a intamplat) . Eu mi-as face griji pentru faptul ca....nu face fata in cazul in care ai plante foarte multe. wink

Re: bomba co2

scuze de intrebare dar ce anume sa nu faca fata?

Re: bomba co2

Pai la un acvariu foarte bine plantat la o bula la 10 secunde si cu o metoda diy de dizolvare nu stiu cat efect poate avea o bomba.

Re: bomba co2

Raman si eu la parerea ca trebuie sa-ti iei un test de CO2 ,iar daca nu scoate de ajuns bomba co2 nu mai pune gelatina ca intarzie reactia .Eu asa pun de o jumatate de an si nu am avut probleme ,scoate cam 2 bps la 25 de grade celsius in camera .Ai grija sa nu blochezi calea de iesire(furtun indoit prea mult ,capac pus peste noapte,etc) si sa nu agiti sticla prea tare.bafta in continuare!

11

Re: bomba co2

adica sa fac bomba fara gelatina?

12 Editat de tabaks (2011-12-17 03:24)

Re: bomba co2

Salut.Nu stiu ce reteta ai folosit tu dar asta cu siguranta functioneaza.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3739/reteta-bomba-co2/

Respecta intocmai reteta si nu ai cum sa dai gres. Bafta. :sok

Re: bomba co2

Eu asa fac de o jumatate de an si scoate mai mult CO2 decat cu gelatina. Tine cam doua saptamani, dupa aceea trebuie schimbata. Am acvariul de 160l, cu plante care consuma destul co2 si am improvizat in disperare de cauza, si vad ca merge foarte bine. Scoate 2bps la 25grade in camera. Am 2 bombe de-astea, deci 4bps in total, si ziua si noaptea. Tin valul cat de mic pot.
Pana la urma faci cum vrei ca doar este acvariul tau.
Ape limpezi!

14

Re: bomba co2

Doamne ajuta. multumesc de sfaturi