1 Editat de dea23 (2011-12-14 20:26)

Subiect: Micul meu acvariu.

Buna. Ma numesc Andreea, sunt din Cluj-Napoca si am inceput cred ca, cu stangul din pacate.
Acvariul meu
Stiu ca e micut, nu-l am de mult, dar incerc sa fac rost/cumpar unul de 100 litri. Sunt incepatoare, deci orice sfat/ajutor este bine-venit. As accepta orice donatii de plante, pentru ca in magazin sunt scumpe, a mea a fost in jur de 15 lei si nu a crescut foarte mult.
Multumesc.

Acvariul contine:
2 carasi, unul auriu si unul negru telescop
2 sanitari albi cu ochii rosii (nu stiu exact denumirea)
o planta
nisip si cateva pietre
filtru si oxigen

2

Re: Micul meu acvariu.

Se vede ca esti incepatoare. Ai nevoie de multa munca pentru a studia problema. Ca sa o iau pe rind:
1. unui caras ii sunt necesari minimum 50 litri de apa pentru a trai in conditii bune
2. nu poti creste decit citeva specii de plante impreuna cu carasi

ar mai fi si altele, dar acum nu pot scrie tot intr-un singur post  smile

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

3 Editat de Pop Remus (2011-12-14 20:31)

Re: Micul meu acvariu.

Salut, uite ca ai facut si prezentarea  :sok  acum ca imi dau seama ce ai in acvariu pot spune urmatoarele lucruri:
1.un carasel se tine in 50l de apa dar daca iti vei lua un acvariu de 100 l este ok;
2.sanitari aia albi cu ochisori rosiatici se numesc corydoras(cory le mai zice prescurtat)
3.scoate toate scoicile si pietrele alea mari iar scoicile nu le mai baga in acvariu, aranjeaza nisipul ala mai uniform,aranjeaza si pietrele alea si nu le pune pe toate (aranjeazale mai frumos),i-a ghiveciul ala de acolo si planteaza planta si mai spunene mai multe informatii despre acvariul tau, aaaa da si pune neaparat un fundal de preferabil intr-o singura culoare:negru,albastru,etc.

4

Re: Micul meu acvariu.

Salut.Ma bucur sa te cunosc.. Si eu am un acvariu mic.. si eu am inceput cu stangul dar.. na.. asa e..toti gresesc la inceput.. acvariul tau e frumos.. pietrele.. sun cam.. nearanjate.. scoicile nu fac bine.. pentru ca pestii se pot rani in ele.. Mie mi se pare ok acvariul.. si eu am o pompa tot asa.. cum ti se pare pompa.. e folositoare?..Ai ciclat acvariul?

5 Editat de shpritz (2011-12-14 21:02)

Re: Micul meu acvariu.

Substratul il poti pune cum vrei tu, indicat e sa fie mai mult in spate si mai putin in fata. Chiar daca iti plac caraseii, ar cam trebui sa scapi de ei pentru ca vor creste si acvariul e mic. Mai pune ceva substrat, sa fie de vreo 5 - 6 cm. Plante daca vrei iti dau eu cateva fire de Ludwigia repens red, dar e posibil sa o manance carasii. Mai am si ceva moss pe care il poti lega de pietrele alea.
Scoicile nu sunt bune din cauza ca sunt calcaroase. Trebuie scoase din acvariu

Ape limpezi!

6

Re: Micul meu acvariu.

Doresc sa achizitionez un acvariu de 100 l pentru carasii mei. Insa trebuie sa gasesc o sursa buna si sigura. Daca cunosti in Cluj-Napoca un magazin sau vreo metoda sa-mi cumpar ar fi super ok pentru mine:)
Ti-as multumii mult daca mi-ai da, trimite-mi mesaj privat si putem discuta acolo cum ne putem intalni daca doresti.
Imi plac foarte mult carasii deaia am cumparat, nu am stiut absolut deloc ca necesita asa mare spatiu, cei de la pet-shop, ca deobicei m-au informat gresit. Problema e ca nu stau foarte bine cu banii, inca nu am impliniti 18 ani, iar toti banii care ii voi investi in el sunt in marea majoritate facuti de mine, tot dintr-un hobby. Asa ca nu stiu, chiar nu stiu nu vreau sa renunt, dar nici nu vreau sa chinui pestii.
Pompa am primit-o, mi se pare ok, adica nu am avut probleme cu ea desi se murdareste cam la 1 saptamana trebuie sa-i limpezesc buretii.
Multumesc mult pentru sfaturi! O sa scot scoicile, o sa aranjez mai frumos pietrele si desigur o sa pun mai mult nisip, iar planta o sa o pun in nisip smile

7

Re: Micul meu acvariu.

buna si bine ai venit printre noi si eu am 2 carasi ca ai tai doar ca ai mei unu e portocaliu si unu Caras Shubunkin mis ff dragi si sa nu renunti la ei sunt foarte atasabili si destepti incearca sa pui plante cu frunze mari late ca alea nu le mananca smile ape limpezi

8

Re: Micul meu acvariu.

Stiu. Si eu ii iubesc enorm, m-am atasat de ei. Mereu cand ma apropiu de acvariu vin la mine si parca ar vrea sa ma pupe smile De aceea nu prea vreau sa renunt la ei.
Multumesc mult!

9

Re: Micul meu acvariu.

bobi A scris:

Se vede ca esti incepatoare. Ai nevoie de multa munca pentru a studia problema. Ca sa o iau pe rind:
1. unui caras ii sunt necesari minimum 50 litri de apa pentru a trai in conditii bune
2. nu poti creste decit citeva specii de plante impreuna cu carasi

ar mai fi si altele, dar acum nu pot scrie tot intr-un singur post  smile

   Bobi, mi-ai promis ca te ocupi de copii, cel mare (Remus), repeta o parte a indicatiilor tale... lol   Pe cel mic (luca) l-ai scapat din mina si si-a semnat cererea de excludere de pe forum! lol Atentie mare, a mai aparut unul, se numeste "pestebetta", este la fel de "naravas" ca Remus! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Micul meu acvariu.

pestebetta A scris:

Salut.Ma bucur sa te cunosc.. Si eu am un acvariu mic.. si eu am inceput cu stangul dar.. na.. asa e..toti gresesc la inceput.. acvariul tau e frumos.. pietrele.. sun cam.. nearanjate.. scoicile nu fac bine.. pentru ca pestii se pot rani in ele.. Mie mi se pare ok acvariul.. si eu am o pompa tot asa.. cum ti se pare pompa.. e folositoare?..Ai ciclat acvariul?

Pina sa se raneasca pestii in ele, scoicile "ranesc" duritatea si pH-ul apei,
(a)micule! :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Micul meu acvariu.

shpritz A scris:

Substratul il poti pune cum vrei tu, indicat e sa fie mai mult in spate si mai putin in fata. Chiar daca iti plac caraseii, ar cam trebui sa scapi de ei pentru ca vor creste si acvariul e mic. Mai pune ceva substrat, sa fie de vreo 5 - 6 cm. Plante daca vrei iti dau eu cateva fire de Ludwigia repens red, dar e posibil sa o manance carasii. Mai am si ceva moss pe care il poti lega de pietrele alea.
Scoicile nu sunt bune din cauza ca sunt calcaroase. Trebuie scoase din acvariu

Toate bune si frumoase dar cum crezi ca va arata substratul denivelat, dupa nici 2 zile? Eu zic ca pestisorii astia, il vor reconfigura cum vor ei, in cel mai scurt timp wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Micul meu acvariu.

dea23 A scris:

Doresc sa achizitionez un acvariu de 100 l pentru carasii mei. Insa trebuie sa gasesc o sursa buna si sigura. Daca cunosti in Cluj-Napoca un magazin sau vreo metoda sa-mi cumpar ar fi super ok pentru mine:)
Ti-as multumii mult daca mi-ai da, trimite-mi mesaj privat si putem discuta acolo cum ne putem intalni daca doresti.
Imi plac foarte mult carasii deaia am cumparat, nu am stiut absolut deloc ca necesita asa mare spatiu, cei de la pet-shop, ca deobicei m-au informat gresit. Problema e ca nu stau foarte bine cu banii, inca nu am impliniti 18 ani, iar toti banii care ii voi investi in el sunt in marea majoritate facuti de mine, tot dintr-un hobby. Asa ca nu stiu, chiar nu stiu nu vreau sa renunt, dar nici nu vreau sa chinui pestii.
Pompa am primit-o, mi se pare ok, adica nu am avut probleme cu ea desi se murdareste cam la 1 saptamana trebuie sa-i limpezesc buretii.
Multumesc mult pentru sfaturi! O sa scot scoicile, o sa aranjez mai frumos pietrele si desigur o sa pun mai mult nisip, iar planta o sa o pun in nisip smile

   Domnisoara, ce curatati dvs., se numeste filtru, pompa de aer nu cred ca o curatati!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Micul meu acvariu.

Radule, am zis ulterior ca nu mai vreau copii. Cred ca mi-am pierdut si rabdarea si indeminarea de a dialoga in mod cit de cit civilizat cu ei. Regret ca micul nostru loc de refugiu se transforma uneori in troaca de porci. Citeam aseara un post al lui Paul (pelly67) si parca as fi citit cuvinetele mele. Oricit de atragatoare si creatoarea de rating ar fi subiectele tip CAN-CAN, prefer o discutie pe teme acvaristice.

Imi cer scuze domnisoarei/doamnei Dea23 pentru offtopic. Te asteptam cu noutati.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"