1 Editat de Sabina (2011-12-18 22:23)

Subiect: Salutare !

Salut, tuturor !
Sunt Sabina, locuiesc in Baia Mare, am 28 de ani  si evident sunt incepatoare  :scry
In urma cu 3 saptamani am "mostenit " acvariul pe care il puteti vedea in poze de la o cunstinta.S-ar parea ca are aprox 50-60 l. Sunt 6 pesti in total: 4 cat fish, un ancistrus si un Asian Bumblebee Catfish ( pana nu am cautat dupa poze pe forum habar  n-aveam de unde sa-l iau). Au cu aproximatie 5 ani. Apa in care inotau cand au ajuns la mine a fost eliminata in mare parte intrucat era foarte murdara, am pastrat doar o mica parte initial. Am avut probleme deoarece am folosit un substrat pentru plante si apoi peste el pietris cumparat de la Zoomania ... probleme in sensul ca substratul pt plante nu l-am asezat corespunzator si am avut o mica mocirla in acvariu pe care am reusit cu greu sa o filtrez ... In momentul de fata nu mai am substratul pt plante ... am scos aseara tot pietrisul , l-am spalat temeinic ca sa scap de substrat deoarece, cum se miscau pestii se tulbura apa. Am mai adaugat niste pietris mai deschis la culoare, proaspat si am folosit bacterii de la Sera-Bio Nitrivec - Liquid Biological Filter medium with purification bacteria si am mai adaugat si Plantamin de la TetraPlant.
Trebuie sa mentionez ca initial am am avut inca 2 ancistrus care din pacate s-au retras in glorie cel mai probabil din cauza apei neciclate sau/si a substratului plutitor. Neonul e cumparat tot de la Zoomania, are 23 W, incalzitorul de 100 W, filtrul extern e mostenit de la vechiul prorietar, nu stiu ce capacitate de filtrare are, dar isi face treaba destul de bine, pentru aeraj am ales o cortina ( imi lace mai mult efectul ). Acvariul nu are capac, voi remedia problema cat de repede posibil si voi inlocui si folia de decor cu ceva nu asa de incarcat.
Pana una alta, acum am probleme cu Asian Bumblebee la care am observat ieri ca  pe partea dreapta  i-a iesit ceva pe piele...de fapt e sub piele ca l-am scos si m-am uitat la el si are o tenta verzuie...am pus si poze...
Sper ca nu v-am ingrozit de tot cu prostiile de incepator...aste e , mea culpa...insa ce pot face pt pestele bolnav care mi-e foarte, foarte drag?!

2

Re: Salutare !

Buna si bine ai venit !

Doua culori ce le ador

Re: Salutare !

Salut si bine ai venit,  :sok  si eu locuiesc tot in baia mare, vezi ca iti dau un pm smile

4

Re: Salutare !

bina ai venit

The woman- not every monster live in the wild