Re: Difuzor co2 home made

La cateva zile trebuie sa o cureti, iar in locul in care scoate mai mare sa apesi cu foarfeca, in felul asta fortezi co2-ul sa iasa prin alta parte mai marunt. Este buna si o pipeta de 5 ml pe care doar o agati de marginea acvariului (bricoland o agatatoare) si poti sa umbli repede la difuzorul de co2.
Pipeta de 5ml este un tub de sticla lung de 36 cm destul de rezistent si care m-a scapat de nervii provocati de ventuza care tinea furtunul de co2 in apa. Aceasta ventuza avea obiceiul sa se desprinda exact cand imi trebuia co2 mai mult (sau venea cineva in vizita lol ) plus ca trebuia sa bag mana in apa daca vroiam sa umblu la difuzorul de co2. Nu ma intrebati de unde se face rost de asa ceva ca nu stiu, eu le-am capatat roll

22

Re: Difuzor co2 home made

sincer nu prea am inteles ce faci tu cu pipeta aia :omfg

Re: Difuzor co2 home made

Inlocuiesc o portiune din furtunul de co2, respectiv portiunea care se afla in apa. In felul asta am acces foarte rapid la difuzorul de co2, trebuie doar sa ridic pipeta.

24

Re: Difuzor co2 home made

ma gandeam eu...super tare ideea

MariusMinu A scris:

Nu ma intrebati de unde se face rost de asa ceva ca nu stiu, eu le-am capatat

ai ideea de unde pot face rost de asa ceva?! big_smile

Re: Difuzor co2 home made

Am inteles ca sunt cateva locuri (farmacii cred ) in Bucuresti care au asa ceva la vanzare. Ma interesez zilele astea si iti dau un raspuns ca am inteles ca vii prin capitala deci poti sa le cumperi.

26

Re: Difuzor co2 home made

octavian A scris:

ma gandeam eu...super tare ideea

MariusMinu A scris:

Nu ma intrebati de unde se face rost de asa ceva ca nu stiu, eu le-am capatat

ai ideea de unde pot face rost de asa ceva?! big_smile

   Daca vei cauta asa ceva in farmacii, vei avea nevoie de reteta! lol  Mai repede, poti cauta in magazinele de "tehnica medicala". Intreaba-l pe Marius ce diametru are tevusca aceea, poate poti folosi una de la sifoanele pentru apa carbogazoasa sau poti folosi alta improvizatie asemanatoare... din material plastic, care sa nu se sparga, daca o scapi accidental, din mina.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Difuzor co2 home made

Diametrul este de 8 mm, dar la ambele capete este un pic tesita (subtiata) asa ca intra bine furtun de pvc de 8 mm, eventual incalzit inainte cu un feon ca sa devina mai maleabil.
Asa este cum spune domnul Radu, cauta la magazine de tehnica medicala.
Poti sa o inlocuiesti cu o teava de plastic  :fok

28

Re: Difuzor co2 home made

pai vorba voastra,gasesc eu o improvizatie la improvizatie.foarte buna ideea cu teava sa nu mai stai toata ziua cu capu'n apa dupa difuzor

Re: Difuzor co2 home made

O improvizatie la improvizatie ar putea fi o sarma (preferabil otelita) introdusa in furtunas, la lungimea dorita.

Fii natural !

30

Re: Difuzor co2 home made

legat de dizolvarea CO2-ului (postez tot aici,sper sa nu se supere marius,dar ma gandeam ca nu are rost sa mai deschid alt topic),a incercat cineva cu difuzor(piatra) de lemn pt acvariile marine?!
eu nu stiu cum e aia,am ajuns si eu la maxipet in militari zilele astea si am vazut asa ceva.si stiu ca am vazut o piatra din-asta in functiune(acum nu stiu daca era chiar asa ceva) pe un filmulet pe youtube si stiu ca scotea foarte foarte fin,ca un gaz asa(era vorba de aer).ma gandea,astea o scotea tot asa fin?!s-o putea folosi asa ceva la o bomba?!

31

Re: Difuzor co2 home made

Scuze Marius pentru Off topic:
Aceste difuzoare de lemn se folosesc la skimmerele  Dyi pentru a face spuma, asa este scot niste bule foarte fine si chiar acum 2 zile ma gandeam daca nu cumva functioneaza si pentru co2, dar sunt convins ca  va functiona la fel de bine . S-ar putea sa ai o  mare surpriza si o rezolvare la bataia ta de cap .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

32

Re: Difuzor co2 home made

sper sa ai dreptate,o sa incerc si eu

33

Re: Difuzor co2 home made

Nu cred ca presiunea si debitul gazului care ajunge in difuzorul de lemn, vor fi suficiente pentru ca bulele de CO2 sa fie foarte mici. Aceste difuzoare din lemn scot bule cu atit mai mici, cu cit presiunea si debitul gazului (aerului), sunt mai mari.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Difuzor co2 home made

Daca se foloseste o butelie unde are o presiune de 2 bari pe instalatie, nu vad de ce nu ar fi suficient. Skimmerele DYI functionau cu o pompa de aer normala cu un difuzor de lemn. Cred ca nu are 2 bari o pompa , nu ? Oricum trebuie incercat, nu costa atat de mult un difuzor de lemn .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

35

Re: Difuzor co2 home made

Eu stiam ca octavian foloseste o bomba... de aceea m-am hazardat sa scriu prostiile acelea...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

36

Re: Difuzor co2 home made

Da parca o bomba, dar poate il facem sa isi cumpere o instalatie normala sa nu aibe probleme cu presiunea daca doreste ceva frumos. smile

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

37

Re: Difuzor co2 home made

brutusanf A scris:

Da parca o bomba, dar poate il facem sa isi cumpere o instalatie normala sa nu aibe probleme cu presiunea daca doreste ceva frumos. smile

Ai intors-o elegant...:lol:

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

38

Re: Difuzor co2 home made

A nu, sincer stiam ca merge pe o bomba. Oricum merita incercat .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Difuzor co2 home made

Eu am folosit difuzor din lemn de tei sau fag facute de mine.
Sunt oarecum ok.
In clipul asta se vede pe la minutul 40
http://imageshack.us/clip/my-videos/718/g05.mp4/

si o poza

http://img541.imageshack.us/img541/1306/difuzorco2hm.jpg

40

Re: Difuzor co2 home made

brutusanf A scris:

A nu, sincer stiam ca merge pe o bomba. Oricum merita incercat .

   Sigur ca merita incercat dar cred ca este vorba despre aspectul financiar, o astfel de "piatra" costa in jur de 20 ron. Daca nu ar fi aspectul financiar, colegul cred ca isi cumpara de mult un reactor ca lumea, nu recurgea la improvizatiile astea, fara sfirsit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!